Musodara qilingan yuk tarkibida asosan kokain va ketamin bo‘lib, ular Yevropaga jo‘natilishi rejalashtirilgan edi. Bojxona ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu partiyaning chakana qiymati Yevropa bozorida 8,3 milliard dollarga (7,19 milliard yevro) baholanmoqda.
Xavfsizlik vaziri Martin Arrauning so‘zlariga ko‘ra, bu musodara Chili oldida turgan uyushgan jinoyatchilikning “ko‘lami va murakkabligini” ko‘rsatadi. U olti oylik tergov natijasida 45 ta konteyner aniqlanganini ta’kidladi.
Tergov jarayonida prokuratura, dengiz politsiyasi va bojxona idoralari hamkorlik qilgan. Bojxona xizmati xabariga ko‘ra, har bir yog‘och partiyasining 10-20 foizi noqonuniy moddalardan iborat bo‘lgan.
Agar yuk manziliga yetib borganida, giyohvand moddalarni ajratib olish uchun maxsus laboratoriyalarda “ilg‘or kimyoviy jarayonlar” talab qilingan bo‘lar edi.

Чилийская таможня объявила 25 ноября 2025 года о крупнейшей в истории страны конфискации наркотиков. В портах Арика, Сан-Антонио и Вальпараисо было изъято 1080,8 тонн древесины, пропитанной примерно 100 тоннами запрещённых веществ.
В грузе преобладали кокаин и кетамин, которые предположительно предназначались для европейского рынка. По оценкам таможни, розничная стоимость партии на европейском рынке составляет 8,3 миллиарда долларов (7,19 миллиарда евро).
Министр безопасности Мартин Аррау заявил, что эта конфискация демонстрирует «масштаб и изощрённость» организованной преступности, с которой сталкивается Чили. Он отметил, что шестимесячное расследование позволило выявить 45 контейнеров с заражённой древесиной.
В расследовании участвовали прокуратура, морская полиция и таможня. Согласно заявлению таможни, от 10 до 20 процентов каждой партии древесины составляли запрещённые вещества.
Если бы груз достиг пункта назначения, наркотики пришлось бы извлекать с помощью «передовых химических процессов» в специализированных лабораториях.