Hindistonning tug'ilish darajasi birinchi marta aholi sonining qisqarishini to'xtatish uchun zarur bo'lgan darajadan pastga tushdi, bu kelajakda ishchi kuchi tanqisligi va qarigan jamiyat haqida xavotirlarni keltirib chiqarmoqda.
O'nlab yillar davomida Hindiston tez aholi o'sishini kuzatdi. Hukumat statistikasiga ko'ra, shu jumladan Namuna Ro'yxatga Olish Tizimi (SRS) hisoboti - mamlakatdagi eng yirik demografik tadqiqot - tug'ilish darajasi bir necha yil davomida pasayib kelgan, ammo ko'payish darajasi aholi sonini o'stirish uchun etarlicha yuqori bo'lib qolgan edi.
O'tgan oy Hindiston Bosh Ro'yxatga Oluvchi va Aholini Ro'yxatga Olish Komissari idorasi tomonidan e'lon qilingan so'nggi SRS hisobotiga ko'ra, Hindistonning umumiy tug'ilish darajasi (TFR) har bir ayolga 1,9 bolaga tushdi - bu uzoq muddatda aholi sonini barqaror ushlab turish uchun zarur bo'lgan 2,1 ko'rsatkichidan past. 2000-yillarda Hindistonning TFR har bir ayolga taxminan 3,3 tug'ilishni tashkil etgan.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, tug'ilish darajasining pasayishi ortida ta'lim va kontratseptiv vositalardan foydalanish imkoniyatining yaxshilanishi, shuningdek, bolalarni tarbiyalash xarajatlarining oshishi kabi asosiy omillar turibdi. "Jamiyatda ko'proq ayollar ta'lim olish, kontratseptiv vositalardan foydalanish va uy xo'jaligida qaror qabul qilishda ko'proq vakolatga ega bo'lganda, umumiy tug'ilish darajasi ko'pincha pasayadi", dedi Hindistondagi ijtimoiy siyosat bo'yicha ishlaydigan rivojlanish iqtisodchisi Dipa Sinha Al Jazeera nashriga. "Iqtisodiyot qimmatlashganda, bolalarni tarbiyalash ham qimmatlashadi".
SRS hisobotiga ko'ra, Hindiston chaqaloqlar o'limining sezilarli pasayishini qayd etdi: 2019 yilda 1000 tirik tug'ilishga 30 o'limdan 2024 yilda 1000 tirik tug'ilishga 24 o'limgacha. Bu omillar, shuningdek, mamlakat bo'ylab tug'ilish darajasidagi farqlar bilan deyarli mukammal bog'liq.
Hindistonning eng kambag'al shtatlari, masalan, eng past ta'lim darajasi va yuqori chaqaloqlar o'limi ko'rsatkichlariga ega bo'lgan shimoliy Bihar shtati, mamlakatdagi eng yuqori tug'ilish darajasini qayd etdi - 2,9, undan keyin Uttar-Pradeshda 2,6. Aksincha, eng yuqori ta'lim darajasi va eng past chaqaloqlar o'limi ko'rsatkichlariga ega bo'lgan Hindiston poytaxti Nyu-Delhi eng past tug'ilish darajasini qayd etdi - har bir ayolga o'rtacha 1,2 tug'ilish.
Pasayib borayotgan tug'ilish darajasi bilan Hindiston demografik dividendning afzalliklaridan foydalana olmasligi mumkin, deb ogohlantirmoqda mutaxassislar, chunki ishchi kuchi qisqaradi va aholi tez qariydi. "Agar kamroq bolalar tug'ilsa, taxminan 30-40 yil ichida Hindistonda ishchi kuchida qatnasha olmaydigan keksa odamlar ko'payadi, bu mamlakat ishchi kuchiga qiyinchilik tug'diradi", dedi Sinha.
Mamlakatning turli qismlarida tug'ilish darajasining keng farqlanishi shuni anglatadiki, allaqachon yuqori aholi soniga ega bo'lgan shimoliy shtatlar kelgusi yillarda Hindiston aholisining tobora ortib borayotgan ulushiga ega bo'ladi. Janubiy shtatlar so'nggi yillarda Hindiston federal hukumati, ayniqsa Modi davrida, kamroq mablag' bilan "jazolanishidan" shikoyat qilmoqda, dedi Sinha.
Hindiston hukumati tug'ilish darajasining pasayishiga qarshi kurashish uchun umummilliy siyosatni hali e'lon qilmagan bo'lsa-da, alohida shtatlar odamlarni ko'proq farzand ko'rishga undashga harakat qilmoqda. O'tgan oy janubiy Hindistonning Andxra-Pradesh shtati uchinchi farzand tug'ilishi uchun oilalarga 30 000 rupiy (314 dollar) va to'rtinchi farzand uchun 40 000 rupiy (418 dollar) berilishini e'lon qildi.
Sinha Hindiston hukumati odamlarning individual reproduktiv tanlovini hurmat qilishi va ularni qo'llab-quvvatlashi kerakligini aytdi. "Hindiston kabi mamlakatlar o'zlarining demografik tuzilishi va kelajak ehtiyojlariga asoslangan davlat siyosatini ishlab chiqishlari muhim. Agar biz qarigan aholi bo'ladigan bo'lsak, unda ko'plab keksa odamlarga yordam berishga tayyor bo'lishimiz kerak", dedi u.
Xitoy, Tayvan va Janubiy Koreya kabi boshqa Osiyo davlatlari ham tez pasayib borayotgan tug'ilish darajasini boshdan kechirmoqda. Jahon banki ma'lumotlariga ko'ra, Xitoyning tug'ilish darajasi 1,0 ni tashkil etadi, bu 2,1 o'rnini bosish darajasidan ancha past. Birlashgan Millatlar Tashkiloti Janubiy Koreyaning ko'rsatkichini har bir ayolga taxminan 0,75 bola deb baholamoqda - bu dunyodagi eng past ko'rsatkich.

Уровень рождаемости в Индии впервые упал ниже уровня, необходимого для предотвращения сокращения населения, что вызывает опасения по поводу будущей нехватки рабочей силы и старения общества.
На протяжении десятилетий в Индии наблюдался быстрый рост населения. Согласно правительственной статистике, включая отчет Системы выборочной регистрации (SRS) — крупнейшее демографическое исследование страны — уровень рождаемости снижался в течение нескольких лет, но коэффициент воспроизводства оставался достаточно высоким для поддержания роста населения.
Последний отчет SRS, опубликованный в прошлом месяце Управлением генерального регистратора и комиссара по переписи населения Индии, показал, что общий коэффициент рождаемости (СКР) в Индии снизился до 1,9 ребенка на женщину — ниже порогового уровня 2,1, необходимого для стабильности населения в долгосрочной перспективе. В 2000-х годах СКР Индии составлял около 3,3 рождений на женщину.
Эксперты отмечают, что среди ключевых факторов снижения рождаемости — улучшение доступа к образованию и контрацептивам, а также рост стоимости воспитания детей. «Общий коэффициент рождаемости часто падает, когда больше женщин в обществе получают доступ к образованию, контрацептивам и большей самостоятельности в принятии решений в домохозяйстве», — заявила Al Jazeera Дипа Синха, экономист по развитию, занимающаяся социальной политикой в Индии. «Он также падает, когда экономика становится дорогой, поэтому воспитание детей также становится дорогим».
Согласно отчету SRS, в Индии зафиксировано значительное снижение младенческой смертности с 30 на 1000 живорождений в 2019 году до 24 на 1000 живорождений в 2024 году. Эти факторы также почти идеально коррелируют с дифференцированными уровнями рождаемости по стране.
Самые бедные штаты Индии, такие как Бихар на севере с самым низким уровнем образования и высоким уровнем младенческой смертности, зафиксировали самый высокий уровень рождаемости в стране — 2,9, за ним следует Уттар-Прадеш с 2,6. Напротив, столица Индии Нью-Дели — с одним из самых высоких уровней образования и самым низким уровнем младенческой смертности — зарегистрировала самый низкий уровень рождаемости: в среднем 1,2 рождения на женщину.
Снижающийся уровень рождаемости может помешать Индии воспользоваться преимуществами демографического дивиденда, предупреждают эксперты, из-за сокращения рабочей силы и быстрого старения населения. «Если рождается меньше детей, то примерно через 30–40 лет в Индии будет больше пожилых людей, которые не могут участвовать в рабочей силе, что создает проблему для рабочей силы страны», — сказала Синха.
Широко варьирующиеся уровни рождаемости в разных частях страны означают, что северные штаты, уже имеющие более высокую численность населения, в ближайшие годы будут иметь все большую долю населения Индии. Южные штаты в последние годы жалуются, что федеральное правительство Индии, особенно при Моди, «наказывает» их меньшим финансированием, отметила Синха.
Хотя правительство Индии еще не объявило общенациональную политику по борьбе со снижением рождаемости, отдельные штаты пытаются стимулировать людей к рождению большего числа детей. В прошлом месяце южный штат Андхра-Прадеш объявил, что семьи получат 30 000 рупий (314 долларов) за рождение третьего ребенка и 40 000 рупий (418 долларов) за четвертого.
Синха заявила, что правительство Индии должно уважать индивидуальный репродуктивный выбор людей и поддерживать их. «Важно, чтобы такие страны, как Индия, разрабатывали государственную политику, основанную на их демографической структуре и будущих потребностях. Если мы будем стареющим населением, то мы должны быть готовы помогать многим пожилым людям», — сказала она.
Другие азиатские страны, такие как Китай, Тайвань и Южная Корея, также испытывают быстрое падение уровня рождаемости. По данным Всемирного банка, уровень рождаемости в Китае составляет 1,0, что значительно ниже уровня воспроизводства 2,1. ООН оценивает показатель Южной Кореи примерно в 0,75 ребенка на женщину — самый низкий в мире.