Hindiston Birlashgan Millatlar Tashkilotida Pokistonning Hindistonga qarshi retorikasi va Afg'onistondagi hujumlarini qattiq tanqid qildi. Hindistonning BMTdagi doimiy vakili Xarish Parvataneni Pokiston hukumati tomonidan jangari guruhlarni "Fitna al-Hindustan" deb atash bo'yicha chiqarilgan ko'rsatmalarni "diniy terminologiya bilan o'ralgan rasmiy dezinformatsiya" deb atadi.
Parvataneni, bu qadam Pokistonning "chuqur davlati" tomonidan fuqarolarni Hindistonga nisbatan doimiy dushmanlik holatida saqlashga qaratilgan "nafrat fabrikasi"ning natijasi ekanligini ta'kidladi. 2025-yilda Pokiston hukumati Balochiston viloyatidagi barcha terroristik guruhlarni "Fitna al-Hindustan" deb rasman belgilagan edi.
Hindiston, shuningdek, Pokistonning Afg'onistondagi havo hujumlarini tanqid qilib, ularni "suverenitetga ochiq hujum" deb atadi. Parvataneni: "Qirg'inni harbiy operatsiya deb atash jinoyatchini oqlamaydi. Tinch aholini o'ldirish, mayib qilish va yetim qoldirish terrorizmga qarshi kurash emas", dedi. Ma'lumotlarga ko'ra, joriy yilning birinchi uch oyida Afg'onistonda 400 ga yaqin odam halok bo'lgan.
Ayni paytda, AQSh federal sudi Trampning H-1B viza dasturi bo'yicha ish beruvchilardan 100 000 dollar to'lov olish siyosatini bekor qildi, bu Hindistondan AQShda ishlashni istaganlar uchun yengillik keltirdi.

Индия выступила с резкой критикой Пакистана на заседании Генеральной Ассамблеи ООН, осудив его антииндийскую риторику и авиаудары по Афганистану, в результате которых погибли сотни мирных жителей. Постоянный представитель Индии при ООН Хариш Парватханени назвал указания пакистанского правительства называть действующие на его территории вооруженные группы «Фитна аль-Хиндустан» «официально спонсируемой дезинформацией, обернутой в религиозную терминологию».
Парватханени подчеркнул, что этот шаг является результатом «организованной фабрики ненависти, исходящей от глубокого государства Пакистана», которая направлена на поддержание постоянной враждебности граждан по отношению к Индии. В 2025 году правительство Пакистана официально обозначило все террористические группы, действующие в провинции Белуджистан, как «Фитна аль-Хиндустан».
Индия также осудила кампанию пакистанских военных авиаударов по Афганистану, назвав их «вопиющим посягательством на суверенитет» страны. «Маскировка массового убийства под военную операцию не освобождает виновного от ответственности. Убийство, нанесение увечий и сиротство мирных жителей не является контртерроризмом», — заявил Парватханени. Сообщается, что за первые три месяца этого года в Афганистане погибло почти 400 человек.
Тем временем федеральный суд США отменил политику Трампа, взимавшую с работодателей 100 000 долларов за спонсирование иностранных работников по программе H-1B, что принесло облегчение многим индийцам, желающим работать в США.