Italiya tashqi ishlar vaziri Antonio Tayanining so‘zlariga ko‘ra, Isroilning o‘ta o‘ngchi milliy xavfsizlik vaziri Itamar Ben-Gvirning G‘azoga yordam flotiliyasi faollariga nisbatan munosabati “qabul qilib bo‘lmaydigan” darajada. Tayanining aytishicha, bu so‘zlar vazirlik darajasiga noloyiq.
Ben-Gvir bir kun oldin Italiyani “etikli mamlakatdan shippakli mamlakatga aylangan” deb atagan edi. Bu munozara Global Sumud Flotiliyasi a’zolariga nisbatan muomala bo‘yicha tergov boshlanganidan keyin yuz berdi.
O‘tgan oy 430 dan ortiq faol Isroil tomonidan Kipr qirg‘oqlari yaqinida xalqaro suvlarda ushlangan edi. Ular G‘azoga blokadani buzishga urinayotgan edi. Ijtimoiy tarmoqlarda vazirning faollarni masxara qilgani va ularga nisbatan qo‘pol muomalada bo‘lgani aks etgan video tarqaldi.
Italiya ANSA axborot agentligi ma’lumotiga ko‘ra, Italiya hukumati flotiliyadagi italyan fuqarolariga nisbatan qiynoq va o‘g‘irlash ayblovlari bo‘yicha tergov boshlagan. Fransiya ham urush jinoyatlari va qiynoq ayblovlari bo‘yicha tergov ochgan.
Yevropa Ittifoqi Ben-Gvirga qarshi sanksiyalarni ko‘rib chiqmoqda. Tayanining aytishicha, Rim bu borada blokni sanksiyalar qabul qilishga undashda davom etadi. O‘tgan oy Yevropa Ittifoqi birinchi marta G‘arbiy Sohildagi zo‘ravon ko‘chmanchilarga nisbatan iqtisodiy cheklovlar joriy qilgan edi.
Italiya aprel oyida Isroil bilan mudofaa kelishuvini to‘xtatgan bo‘lsa-da, Yevropadagi eng kuchli ittifoqchilardan biri bo‘lib qolmoqda. Germaniya va Italiya Yevropa Ittifoqi bilan Isroil o‘rtasidagi muhim savdo kelishuvini to‘xtatishga qarshi blokirovka qilayotgan ikki davlatdir.

Министр иностранных дел Италии Антонио Таяни назвал «неприемлемыми» высказывания ультраправого министра национальной безопасности Израиля Итамара Бен-Гвира, сделанные после того, как стало известно о расследовании в связи с обращением с активистами флотилии Global Sumud.
«Это неприемлемые слова, которые мы отвергаем; они недостойны министра», — заявил Таяни в итальянском Сенате во вторник. «Слова Бен-Гвира демонстрируют политический и моральный уровень этого господина». Днем ранее Бен-Гвир раскритиковал Италию, заявив, что «страна сапога стала страной шлепанцев».
Более 430 активистов из десятков стран были задержаны израильскими властями у побережья Кипра в прошлом месяце при попытке прорвать блокаду Газы. В социальных сетях распространилось видео, на котором министр издевается над активистами, стоящими на коленях со связанными руками.
По данным итальянского агентства ANSA, это побудило итальянские власти начать расследование по факту пыток и похищения итальянских граждан. Франция также начала расследование по обвинениям в военных преступлениях и пытках.
Европейский союз рассматривает возможность введения санкций против Бен-Гвира. Таяни заявил, что Рим продолжит добиваться санкций со стороны блока. В прошлом месяце ЕС впервые ввел экономические ограничения против насильственных поселенцев на Западном берегу.
Несмотря на рост напряженности с Израилем и приостановку оборонного соглашения в апреле, Италия остается одним из его сильнейших союзников в Европе. Германия и Италия — две европейские страны, блокирующие попытку приостановить ключевое торговое соглашение между ЕС и Израилем.