Isroil harbiylari Livandagi qadimiy Tir shahriga yana bir hujum uyushtirib, kamida 8 kishining o‘limiga sabab bo‘ldi va minglab odamlarni o‘z uylarini tark etishga majbur qildi. Bu voqea AQSh prezidenti Donald Tramp Eron bilan tinchlik kelishuvi yaqinligini e’lon qilganidan bir necha soat o‘tib sodir bo‘ldi.
Seshanba kuni Isroil harbiylari Tir shahrining butun aholisiga, shu jumladan, birinchi marta nasroniy kvartaliga ham majburiy ko‘chirish haqida ogohlantirish berdi. Ushbu kvartalda ko‘plab ko‘chirilgan odamlar boshpana topgan edi. Ogohlantirishdan so‘ng darhol halokatli hujum amalga oshirildi.
Tir shahri so‘nggi kunlarda bir necha bor hujumga uchradi. Dushanba kuni 5 kishi halok bo‘lgan, 4 nafar feldsher yaralangan. Livanda Isroil hujumlari natijasida dushanba kuni kamida 9 kishi halok bo‘ldi.
Tramp jurnalistlarga “juda yaxshi kelishuvning so‘nggi bosqichida” ekanliklarini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Hormuz bo‘g‘ozidagi blokada “imzolanishi bilanoq” olib tashlanadi va bu ikki-uch kun ichida amalga oshishi mumkin. Tramp, shuningdek, AQSh yana ikki-uch hafta bombardimon qilishi mumkinligini, ammo bu bo‘g‘ozning ochilishini kechiktirishini ta’kidladi.
Keskinlik yakshanba kuni Isroilning Bayrutni bombardimon qilishi bilan boshlandi, bunga javoban Eron shimoliy Isroilga raketalar uchirdi. Tramp Netanyahuga javob qaytarmaslikni so‘ragan, biroq Isroil dushanba kuni erta tongda Eronga hujum qildi. Isroil Eronning havo hujumidan mudofaa tizimlari va neft-kimyo zavodiga zarba berdi, Eron esa Hayfadagi shunday obyektni va ikkita Isroil harbiy bazasini nishonga oldi.
Tramp Axiosga bergan intervyusida Netanyahuni ogohlantirgan: “Ehtiyot bo‘l, aks holda tez orada yolg‘iz qolishing mumkin.” Netanyahu esa televideniye orqali qilgan bayonotida Isroilning o‘zini himoya qilish huquqini ta’kidladi.
Eron AQSh bilan kelishuv Livandagi jangovar harakatlarni to‘xtatishni o‘z ichiga olishi kerakligini bildirdi. Eron Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Vashingtonni bevosita keskinlikda aybladi. Livan Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2 martdan beri Isroil hujumlarida umumiy o‘lim soni 3666 nafarga yetdi, 11321 kishi yaralandi.

Израильские военные нанесли очередной удар по древнему городу Тир на юге Ливана, в результате чего погибли по меньшей мере восемь человек и тысячи были вынуждены покинуть свои дома. Это произошло всего через несколько часов после того, как президент США Дональд Трампа заявил о скором заключении мирной сделки с Ираном.
Во вторник израильские военные издали очередной приказ о принудительном выселении для всего города Тир, включая впервые христианский квартал, где укрываются многие перемещенные лица, после чего нанесли смертоносный удар.
Тир подвергается атакам в последние дни неоднократно: в понедельник погибли пять человек, четверо фельдшеров были ранены. В понедельник в результате израильских атак в других районах Ливана погибли не менее девяти человек.
Трамп заявил, что находится на «финальной стадии очень, очень хорошей сделки». По его словам, блокада Ормузского пролива будет снята «немедленно после подписания», которое может произойти через два-три дня. Трамп также отметил, что США могли бы «очень легко» бомбить еще две-три недели, оставив Иран ни с чем, но это задержало бы открытие пролива.
Эскалация началась в воскресенье с бомбардировки Израилем Бейрута, на что Иран ответил запуском ракет по северному Израилю. Трамп якобы звонил Нетаньяху с просьбой не отвечать, но Израиль все же нанес удары по Ирану рано утром в понедельник. Израиль поразил системы ПВО Ирана и нефтехимический завод, а Иран в ответ атаковал аналогичный объект в Хайфе и две израильские авиабазы.
Трамп предупредил Нетаньяху: «Будьте осторожны, иначе очень скоро вы останетесь одни». Нетаньяху в телеобращении заявил, что Израиль имеет полное право на самооборону и осуществляет его по мере необходимости.
Иран дал понять, что любая сделка с США должна включать прекращение боевых действий в Ливане. Официальный представитель МИД Ирана возложил прямую ответственность за эскалацию на Вашингтон. Министерство здравоохранения Ливана сообщило, что общее число погибших в результате израильского наступления с 2 марта достигло 3666 человек, ранены 11321.