BBCning tergovi shuni ko‘rsatdiki, o‘tgan yozda Buyuk Britaniyaga ketayotgan 300 dan ortiq muhojir Liviyada bir guruh jangarilar tomonidan o‘g‘irlanib, qiynoqqa solingan va ularning oilalaridan 5000 dollar to‘lash talab qilingan. Agar to‘lov tezda amalga oshirilmasa, asirlarning buyragi olib tashlanishi bilan tahdid qilingan.
O‘g‘irlanganlarning barchasi Iroq Kurdistonidan bo‘lgan yosh erkaklar edi. Ular Liviyada muhojirlarni O‘rta yer dengizi sohiliga yetkazishi kerak bo‘lgan bir guruh jangarilar tomonidan asirga olingan. Biroq, muhojirlarning sayohatini tashkil qilgan iroqlik odam savdosi bilan shug‘ullanuvchi Noa Aaron bilan to‘lov borasida kelishmovchilik yuzaga kelgan.
Ozod qilingan asirlar qiynoq izlarini ko‘rsatgan va ularning aytishicha, 180 ga yaqin kishi bir kamerada saqlangan. Kamida bir kishi halok bo‘lgan va qancha odam hali ham asirlikda ekani noma’lum. Ba’zi oilalar to‘lovni tezda amalga oshirgan, biroq kurd rasmiylari boshqa asirlar o‘z ichki organlari bilan to‘lagan bo‘lishi mumkinligini taxmin qilmoqda.
BBC guvohlik bergan fotosuratlardan birida bir yigit buyragi olib tashlanishi uchun shifokorga olib ketilayotgani aks etgan. Buyuk Britaniyadagi mutaxassis bu izlar buyrak operatsiyasiga mos kelishini aytgan, ammo organlarning olib tashlanganligini tasdiqlashning iloji bo‘lmagan.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining maslahatchisi Entoni Dunkerlining so‘zlariga ko‘ra, Liviyada hukumatning katta bo‘shlig‘i mavjud va jinoyatchi guruhlar davlat nazoratining cheklanganligidan foydalanmoqda. Bu tergov va jinoiy javobgarlikka tortishni juda qiyinlashtiradi.
Xavf-xatarlarga qaramay, Iroq Kurdistonidan Yevropaga noqonuniy muhojirlar oqimi to‘xtamagan. Kurdiston mintaqaviy hukumati ichki ishlar vazirligining yuqori martabali amaldori Hemn Merany qaytgan asirlarni o‘zlarining dahshatli tajribalari haqida aytib berishga chaqirgan, biroq bir otaning o‘g‘li Liviyada vafot etgan va dafn marosimida uning ikki jiyani Yevropaga ketganini bilgan.

Расследование BBC показало, что прошлым летом более 300 мигрантов, направлявшихся в Великобританию, были похищены в Ливии боевиками, которые требовали выкуп в размере 5000 долларов с каждой семьи и угрожали изъять почки пленников, если оплата не будет произведена быстро.
Все похищенные были молодыми мужчинами из Иракского Курдистана. Они были захвачены боевиками, которые должны были сопровождать мигрантов через Ливию к побережью Средиземного моря. Однако возник спор об оплате с иракским торговцем людьми Ноем Аароном, организовавшим путешествие мигрантов.
Освобожденные заложники показали следы пыток и рассказали, что их держали в тесных условиях: до 180 человек в одной камере. По меньшей мере один заложник погиб, и неизвестно, сколько еще остаются в плену. Некоторые семьи заплатили выкуп, но курдские власти подозревают, что другие заложники могли расплатиться своими внутренними органами.
На одной из фотографий, предоставленных BBC, запечатлен молодой человек, которого, по словам свидетелей, везли к врачу для удаления почки. Консультант в Великобритании заявил, что шрамы соответствуют разрезам при операции на почке, но подтвердить изъятие органов не удалось.
По словам советника ООН Энтони Данкерли, в Ливии существует огромный вакуум власти, и преступные группы используют ограниченный государственный контроль, что делает расследования и судебные преследования особенно сложными.
Несмотря на риски, поток нелегальных мигрантов из Иракского Курдистана в Европу не прекратился. Высокопоставленный чиновник Министерства внутренних дел Регионального правительства Курдистана Хемн Мерань призвал вернувшихся заложников рассказывать о своем ужасном опыте, но привел пример отца, чей сын погиб в Ливии, а на похоронах он узнал, что два его племянника недавно уехали в Европу.