CJP Hindiston Bosh sudyasi Surya Kantning ishsiz yoshlarni jurnalistika va faollikka intilayotgani uchun 'tarakan va parazitlar' deb ataganidan so‘ng paydo bo‘ldi. Hazil tezda Instagram va X’da millionlab obunachilarni jalb qildi, BBC, CNN, The Guardian va France 24 kabi nashrlarning e’tiborini tortdi.
Modi ma’muriyati norozilikni mazmunli tarzda hal qilish o‘rniga, uni 'milliy xavfsizlikka tahdid' va 'Hindiston suverenitetiga xavf' deb baholadi. Guruh sahifasi endi mamlakatda ochilmaydi. Hukumat satirik akkauntga qarshi ko‘p platformali bosim kampaniyasini boshladi: veb-sayt olib tashlandi, vazirlar asoschisini 'xorijiy ta’sir'da aybladi va Oliy sudga CJP asoschisi Abhijeet Dipkega qarshi ariza berildi.
Onlayn akkauntlarni bunday qattiq g‘azab bilan ta’qib qilish chivinni o‘ldirish uchun to‘pdan foydalanishga o‘xshaydi. Bu yoshlarning ishsizlik, ekstremal ob-havo va imtihon mojarolaridan noroziligini aks ettiradi. O‘tgan oyda tibbiyot talabalari uchun milliy kirish imtihoni sizdirilgan, maktab o‘quvchilari esa baholash mojarosiga duch kelgan. Norozilik bildirgan talabalar davlat televideniyesi tomonidan 'Pokistonliklar' deb atalgan.
Modi rahbarligidagi hukumat ishsizlik, inflyatsiya va AQShning viza cheklovlari kabi muammolarni hal qila olmayapti. Satira demokratiyada bosim klapani bo‘lib, yoshlarning noroziligini bostirish dissidentlikni yo‘q qilmaydi, balki radikallashtiradi. Janubiy Osiyoda Gen Z norozilik to‘lqinlari CJP kabi begunoh boshlangan va hukumatlarning qulashiga olib kelgan.

В последние недели в Индии правительство премьер-министра Нарендры Моди, движимое глубокой неуверенностью, удалило с платформ аккаунт сатирической пародийной группы «Cockroach Janta Party» (CJP), созданной студентами колледжей.
CJP возникла после того, как главный судья Индии Сурья Кант сравнил безработную молодежь, стремящуюся к журналистике и активизму, с тараканами и паразитами. Безобидная шутка быстро привлекла миллионы подписчиков в Instagram и X, а также внимание BBC, CNN, The Guardian и France 24.
Вместо конструктивного диалога администрация Моди назвала это угрозой «национальной безопасности» и «суверенитету Индии». Страница группы больше недоступна в стране. Правительство начало многоплатформенную кампанию давления: сайт был удален, министры обвинили основателя в «иностранном влиянии», а в Верховный суд подан иск против основателя CJP Абхиджита Дипке.
Преследование онлайн-аккаунтов с такой яростью подобно стрельбе из пушки по комарам. Это сигнализирует о бедственном положении индийской молодежи, сталкивающейся с безработицей, экстремальной погодой и скандалами с экзаменами. В прошлом месяце национальный вступительный экзамен для студентов-медиков был скомпрометирован, а школьники пострадали от отдельного скандала с оценками. Студентов, выразивших разочарование в соцсетях, государственное телевидение назвало «пакистанцами».
Правительство Моди неспособно решить проблемы безработицы, инфляции и визовых ограничений США. Сатира является предохранительным клапаном в демократиях, и подавление недовольства молодежи не устранит инакомыслие, а радикализирует его. В Южной Азии волны протестов поколения Z, начинавшиеся так же безобидно, как CJP, приводили к падению правительств.