Buyuk Britaniya, Avstraliya, Kanada, Fransiya, Yangi Zelandiya va Norvegiya Isroil tomonidan bosib olingan G‘arbiy Sohilda falastinliklarga qarshi zo‘ravonlikda ayblangan ko‘chmanchilar va ularni moliyalashtiruvchi tarmoqlarga qarshi muvofiqlashtirilgan sanksiyalar joriy etdi.
Seshanba kuni qabul qilingan bu choralar, rasmiy bayonotlarga ko‘ra, G‘arbiy Sohilda noqonuniy aholi punktlari kengayishi va ko‘chmanchilar zo‘ravonligining ortishiga javoban amalga oshirildi.
Fransiya tashqi ishlar vaziri Jan-Noel Barro ijtimoiy tarmoqdagi postida: “Britaniya, Kanada, Avstraliya, Yangi Zelandiya va Norvegiya hamkorlari bilan birgalikda G‘arbiy Sohilda mustamlakachilik va zo‘ravonlikni kuchaytirganlarga qarshi yangi sanksiyalar joriy qilmoqdamiz”, deb yozdi.
Olti davlat Isroil hukumati vaziyatni yetarli darajada hal qilmasa, qo‘shimcha choralar ko‘rishga tayyor ekanliklari haqida ogohlantirdi.
Barro, shuningdek, Fransiya Isroil moliya vaziri Bezalel Smotrich, uchta ko‘chmanchi guruh rahbari va 21 nafar ko‘chmanchining G‘arbiy Sohildagi zo‘ravonliklar tufayli mamlakatga kirishini taqiqlaganini ma’lum qildi.
Isroil tashqi ishlar vazirligi sanksiyalarni qoralab, “Isroil fuqarolari, tashkilotlari va vaziriga qarshi xorijiy hukumatlar tomonidan qabul qilingan sharmandali choralarni qat’iy rad etadi”, dedi.
Buyuk Britaniya hukumati o‘z fuqarolari va bizneslarini xalqaro huquq bo‘yicha noqonuniy deb topilgan Isroil aholi punktlarida moliyaviy faoliyat olib bormaslikka chaqirdi.
Amnesty International va Christian Aid kabi tashkilotlar sanksiyalarni yetarli emas deb baholab, Buyuk Britaniyani barcha savdo va investitsiyalarni to‘xtatishga chaqirdi.

Великобритания, Австралия, Канада, Франция, Новая Зеландия и Норвегия ввели скоординированные санкции, направленные против сетей, финансирующих, поддерживающих и осуществляющих насилие поселенцев в отношении палестинцев на Западном берегу реки Иордан.
Этот шаг, предпринятый во вторник, стал ответом на рекордное расширение незаконных поселений и рост насилия со стороны поселенцев на Западном берегу, согласно многочисленным заявлениям.
Министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро в посте в соцсетях заявил: «Вместе с нашими британскими, канадскими, австралийскими, новозеландскими и норвежскими партнерами мы сегодня вводим новые санкции против тех, кто несет ответственность за усиление колонизации и насилия на Западном берегу».
После введения новых санкций шесть западных стран предупредили, что готовы принять дальнейшие меры, если израильское правительство не сможет адекватно урегулировать ситуацию на местах.
Барро отметил, что Франция также запретила въезд в страну министру финансов Израиля Бецалелю Смотричу, трем лидерам групп поселенцев и 21 поселенцу из-за насилия на Западном берегу.
Министерство иностранных дел Израиля осудило санкции вскоре после их объявления, назвав их «позорными мерами».
Правительство Великобритании призвало британских граждан и бизнес воздерживаться от финансовой деятельности в израильских поселениях на Западном берегу, признанных незаконными по международному праву.
Amnesty International и Christian Aid раскритиковали санкции как недостаточные, призвав Великобританию запретить всю торговлю и инвестиции с поселениями.