Vengriyaning yangi bosh vaziri Peter Magyar Ukraina bilan ozchilik huquqlari bo‘yicha tarixiy kelishuvni e’lon qildi. Bu kelishuv Ukraina uchun Yevropa Ittifoqiga a’zolik muzokaralarini boshlash yo‘lini ochadi.
Avvalgi avtoritar bosh vazir Viktor Orban Ukrainani “yovuz imperiya” deb atagan va unga qarshi tuhmat kampaniyasini olib borgan. Uning rejimi Ukrainani Vengriyaga hujum qilishda ayblagan. Bu nutqlar Orbanning aprel oyidagi mag‘lubiyatiga sabab bo‘lgan.
Magyar Ukraina siyosatida o‘zgarish e’lon qildi. U Facebook’da e’lon qilgan videoda ikki davlat Karpatoortasi (Zakarpatye) mintaqasidagi venger ozchiligining huquqlari bo‘yicha kelishuvga erishganini ma’lum qildi. “Uch haftada Viktor Orban 10 yilda qila olmagan narsaga erishdik”, dedi u.
Kelishuvga ko‘ra, Ukraina venger ozchiligiga ta’lim va til sohasida ko‘plab huquqlarni kafolatlaydi. Davlat idoralarida ozchilik tillaridan foydalanishga ruxsat beriladi, agar ozchilik mahalliy aholining 10 foizidan ko‘pini tashkil qilsa. Bu Yevropa Ittifoqiga a’zolik talabi hisoblanadi.
Vengriya ozchiligi rahbari Laslo Zubanits kelishuvni “tarixiy qadam” deb atadi. “Oxirgi marta qo‘shma ishchi guruhi 2011 yilda yig‘ilgan edi. Endi bu guruh muammolar paydo bo‘lganda yig‘iladi”, dedi u. U kelishuv Yevropa Ittifoqi muzokaralarini boshlashga yo‘l ochishini ta’kidladi.
Magyar bir necha kun oldin Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy bilan uchrashishga tayyorligini bildirgan. Uchrashuv Vengriya chegarasidagi Beregove shahrida bo‘lishi mumkin. Bu 15 yillik keskin munosabatlardan so‘ng tarixiy uchrashuv bo‘ladi.

Новый премьер-министр Венгрии Петер Мадьяр объявил об историческом соглашении с Украиной по правам венгерского меньшинства, что открывает путь для начала переговоров о вступлении Украины в ЕС.
Предыдущий премьер Виктор Орбан называл Украину «империей зла» и разжигал вражду. Его режим обвинял Украину в подготовке нападения на Венгрию. Эти заявления, вероятно, способствовали его поражению на выборах в апреле.
Мадьяр объявил о сдвиге в политике. В видео на Facebook он заявил, что две страны достигли соглашения о правах венгерского меньшинства в Закарпатье. «За три недели мы добились того, что Виктор Орбан не смог сделать за 10 лет», — сказал он.
Соглашение гарантирует венгерскому меньшинству права в сфере образования и языка. Украина разрешит использование языков меньшинств в госучреждениях, если меньшинство составляет более 10% местного населения. Это требование для членства в ЕС.
Лидер венгерского меньшинства Ласло Зубанич назвал соглашение «историческим шагом». «Последний раз совместная рабочая группа собиралась в 2011 году. Теперь она будет собираться при возникновении проблем», — сказал он. Соглашение также открывает путь к переговорам о вступлении Украины в ЕС.
Мадьяр выразил готовность встретиться с президентом Украины Владимиром Зеленским в приграничном городе Берегово. Это будет историческая встреча после 15 лет напряженных отношений.
При Орбане Венгрия проводила враждебную политику в отношении Украины. Расследование Telex показало, что Орбан лично координировал политически мотивированную акцию против Украины. Мадьяр неоднократно осуждал такую политику.