Bir necha hafta davomida tayoq, qamchi va qalqon bilan qurollangan guruhlar mamlakatning turli hududlarida namoyish o‘tkazib, hujjatsiz chet elliklarni 30 iyungacha chiqib ketishni talab qilmoqda.
Durbandagi parkda chorshanba kuni tashkil etilgan vaqtinchalik tranzit lagerida ko‘plab odamlar repatriatsiyani yagona xavfsiz yo‘l deb biladi. “Bu yerda qolish qiyin. Ko‘ryapsizmi, biz ochiq havoda turibmiz. Bu sovuqda qanday yashaymiz? Bolalarimiz kasal bo‘lishi mumkin”, dedi malavilik Falesi Chukuvumba Al Jazeeraga.
33 yoshli malavilik Sayiba Jon eri va uch farzandi bilan Nazaret shaharchasidan qochib, qizining 2-sinf imtihonlarini tashlab ketishga majbur bo‘lganini aytdi. “Ular ketishimiz kerak, deyishdi. Bizning tanlovimiz yo‘q. Janubiy afrikaliklarning g‘azabiga duchor bo‘lishdan ko‘ra, hukumatimiz bizni olib ketsa yaxshiroq”, dedi u AFPga.
45 yoshli beva ayol Ellen Mvamulima, uch farzandli va G‘arbiy Keypdagi Mossel Bayda sobiq uy ishchisi, olomon deyarli uni tutib olganidan qochib, ikki hafta butazorlarda yashirinishga majbur bo‘lgan. “Bu juda qiyin edi, chunki biz hamma narsani yo‘qotdik, uylarimizni va barcha mol-mulkimizni yoqib yuborishdi”, dedi u Al Jazeeraga.
Immigrantlarga qarshi yurishlar sobiq prezident Jeykob Zuma boshchiligidagi MK partiyasi tomonidan qo‘llab-quvvatlanmoqda. Partiya tarafdorlarini hujjatsiz immigrantlarga qarshi yurishga chaqirganida, minglab odamlar javob berdi. Namoyishchilar chet elliklarni ish o‘rinlari va iqtisodiy imkoniyatlarni egallashda ayblamoqda.
“Bizning biznes sohamizda hujjatsiz chet elliklar hamma joyda ishlaydi. Bu yerda odamlar uzoq vaqt ish qidirib, umidlarini yo‘qotgan. Bu muammoga aylanib bormoqda”, dedi namoyishchi Mitobisi Sabelo Al Jazeeraga.
Namoyishchilar chet elliklarni Janubiy Afrikaning iqtisodiy va ijtimoiy muammolarida ayblasa-da, boshqalar esa chet elliklar, ayniqsa Afrikaning boshqa qismlaridan kelganlar, nohaq ayblanayotganini ta’kidlamoqda.
Zo‘ravonlik KvaZulu-Nataldan tashqariga tarqaldi. Mossel Bayda besh mozambiklik o‘ldirildi. 150 dan ortiq malaviliklar hafta oxirida G‘arbiy Keyp provinsiyasidan avtobusda olib chiqildi.
Gana, Zimbabve va Mozambik shu oyda yuzlab fuqarolarini repatriatsiya qildi, birinchi guruh nigeriyaliklar bilan samolyot Yoxannesburgdan uchishi kutilmoqda. Burundi, Efiopiya va Zimbabvedan 150 ga yaqin qo‘shimcha migrantlar Durban parkidan unchalik uzoq bo‘lmagan hukumat idorasida boshpana topgan.
Janubiy Afrika 2008 yildan beri ksenofobik zo‘ravonlik to‘lqinlariga duch kelmoqda, o‘shanda o‘nlab migrantlar o‘ldirilgan va minglab odamlar ko‘chirilgan. Mamlakatda uch millionga yaqin chet elliklar – aholining taxminan 5 foizi, ularning 63 foizdan ortig‘i Janubiy Afrika Taraqqiyot Hamjamiyati (SADC) blokidan – yashaydi.
Oxirgi keskinlik noyabr oyida bo‘lib o‘tadigan mahalliy saylovlar oldidan siyosiy partiyalar kampaniya olib borayotgan bir paytda yuz berdi.

Более 3000 малавийцев, включая сотни детей, остаются на открытом поле в портовом городе Дурбан в ЮАР, спасаясь от эскалации антииммигрантских угроз и нападений.
В течение нескольких недель группы, вооруженные палками, кнутами и щитами, маршировали по частям страны, требуя, чтобы нелегальные иностранцы покинули страну к 30 июня.
В парке, который в среду превратился во временный транзитный лагерь в Дурбане, многие люди заявили, что репатриация является их единственным безопасным вариантом. «Здесь трудно оставаться. Вы видите, мы на улице. Как мы можем оставаться в этом холоде? Наши дети могут заболеть», — сказала малавийка Фалеси Чукувумба Al Jazeera.
33-летняя малавийка Сайиба Джон, бежавшая из поселка Назарет с мужем и тремя детьми, рассказала агентству AFP, что ее дочь, ученица 2-го класса, была вынуждена бросить экзамены. «Они сказали, что мы должны уйти. У нас нет выбора. Лучше пусть наше правительство заберет нас отсюда, чем сталкиваться с гневом южноафриканцев», — сказала Джон.
45-летняя вдова, мать троих детей и бывшая домашняя работница в Моссел-Бей в Западной Кейпской провинции Эллен Мвамулима сбежала от толпы, которая почти настигла ее, и была вынуждена прятаться в кустах две недели. «Было очень трудно, потому что мы потеряли все, они сожгли наши дома и все наши вещи», — рассказала малавийка Al Jazeera.
Антимигрантские марши поддерживаются партией МК во главе с бывшим президентом Джейкобом Зумой, которая пользуется сильной поддержкой в провинции Квазулу-Натал. Когда партия призвала сторонников маршировать против нелегальных мигрантов, тысячи откликнулись. Демонстранты обвиняют иностранцев в том, что они забирают рабочие места и экономические возможности у южноафриканцев.
«Нелегальные иностранцы работают повсюду в нашей деловой сфере. Люди здесь долгое время пытались найти работу и сдались. Это становится проблемой», — сказал демонстрант Митобизе Сабело Al Jazeera.
В то время как демонстранты обвиняют иностранцев в экономических и социальных проблемах ЮАР, другие утверждают, что иностранцы, особенно из других частей Африки, обвиняются несправедливо.
Насилие распространилось далеко за пределы Квазулу-Натал. Пять мозамбикцев были убиты в Моссел-Бей. Более 150 малавийцев были вывезены автобусами из Западной Кейпской провинции в выходные.
Гана, Зимбабве и Мозамбик репатриировали сотни граждан в этом месяце, а самолет с первой группой нигерийцев должен вылететь из Йоханнесбурга. Около 150 дополнительных мигрантов из Бурунди, Эфиопии и Зимбабве укрываются в правительственном здании недалеко от парка Дурбана.
ЮАР сталкивается с повторяющимися волнами ксенофобского насилия с 2008 года, когда десятки мигрантов были убиты и тысячи перемещены. Около трех миллионов иностранцев — около 5 процентов населения, более 63 процентов из них из блока Сообщества развития Юга Африки (САДК) — проживают в стране.
Последняя вспышка происходит в то время, когда политические партии ведут кампанию перед местными выборами в ноябре.