Kembrij boshchiligidagi tadqiqotchilar tomonidan oʻtkazilgan tadqiqotga koʻra, AI maʼlumot markazlari atrofidagi yer yuzasi harorati oʻrtacha 2 daraja Selsiyga (3.6 daraja Farengeyt) koʻtariladi, baʼzi hududlarda esa 9 daraja Selsiygacha (16.2 daraja Farengeyt) oshgan.
Tadqiqotchilar buni "maʼlumot issiqlik oroli effekti" deb atashadi. Har safar kimdir ChatGPT, Gemini yoki Claude-dan foydalanganda, soʻrov maʼlumot markazida qayta ishlanadi. AI maʼlumot markazlari kuchli chiplardan foydalanadi va doimiy ravishda katta modellarni ishga tushirish ularni oddiy serverlardan koʻra koʻproq energiya talab qiladi.
Xalqaro energetika agentligi maʼlumotlariga koʻra, maʼlumot markazlari 2024-yilda taxminan 415 teravatt-soat elektr energiyasini isteʼmol qilgan, bu global taʼminotning taxminan 1.5 foizini tashkil etadi. Bu koʻrsatkich 2030-yilga kelib 945 teravatt-soatga yetishi kutilmoqda.
Gipershkala maʼlumot markazlari odatda 100 dan 300 megavattgacha elektr energiyasini talab qiladi. Bu energiya katta miqdorda issiqlik hosil qiladi, uni boshqarish uchun suyuq sovutish tizimlari kerak boʻladi. Buyuk Britaniya hukumatining hisobotiga koʻra, 100 megavattli gipershkala maʼlumot markazi yiliga taxminan 2.5 milliard litr suv isteʼmol qilishi mumkin.
Dunyo boʻylab 11,600 dan ortiq faol maʼlumot markazlari mavjud. Ularning aksariyati AQShda joylashgan (4,300 dan ortiq). Yevropa ikkinchi yirik markaz boʻlib, Buyuk Britaniya (540+), Germaniya (520+) va Fransiya (390+) yetakchilik qiladi. Osiyoda Xitoy (360+) va Hindiston (300+) yetakchi.
Tadqiqot shuni koʻrsatdiki, maʼlumot markazlaridan 10 km radiusda yashovchi 340 milliondan ortiq odam harorat oshishidan taʼsirlanishi mumkin. Bu atrof-muhitga mos keladigan AI haqidagi global muhokamaning bir qismi boʻlishi kerak.

Технологические гиганты соревнуются в создании инфраструктуры для искусственного интеллекта. Однако растущее количество доказательств свидетельствует о том, что гиперскейлеры ИИ — крупные облачные провайдеры, такие как Google, Amazon и Microsoft — также нагревают землю вокруг себя.
Исследование под руководством Кембриджа показало, что температура земной поверхности вокруг центров обработки данных ИИ повышается в среднем на 2 градуса Цельсия (3,6 градуса по Фаренгейту), а в некоторых районах зафиксировано повышение до 9°C (16,2°F).
Исследователи назвали это «эффектом теплового острова данных». Каждый раз, когда кто-то использует ChatGPT, Gemini или Claude, запрос обрабатывается в центре обработки данных. Центры обработки данных ИИ используют мощные чипы, и непрерывная работа больших моделей делает их гораздо более энергоемкими, чем обычные серверы.
По данным Международного энергетического агентства, в 2024 году центры обработки данных потребили около 415 тераватт-часов электроэнергии, что составляет около 1,5% мирового предложения. Ожидается, что к 2030 году этот показатель почти удвоится до 945 ТВт·ч.
Гиперскейл-центры обычно требуют от 100 до 300 мегаватт электроэнергии. Эта энергия генерирует огромное количество тепла, которое необходимо отводить с помощью жидкостных систем охлаждения, потребляющих большие объемы воды. Согласно отчету британского правительства, один гиперскейл-центр мощностью 100 МВт может потреблять около 2,5 миллиардов литров воды в год.
В мире насчитывается более 11 600 действующих центров обработки данных. Большинство из них находится в США (более 4300). Европа является вторым по величине центром: лидируют Великобритания (540+), Германия (520+) и Франция (390+). В Азии лидируют Китай (360+) и Индия (300+).
Исследование показало, что более 340 миллионов человек, проживающих в радиусе 10 км от центра обработки данных, могут пострадать от повышения температуры. Это должно стать частью глобального обсуждения экологически устойчивого ИИ.