G‘azo shahridagi Falastin stadionining vayronalari orasida Ali Tafesh qo‘ltiq tayoqlariga suyanib to‘pni quvadi. U G‘azo Al-Irada – G‘azo irodasi – amputatsiya qilingan futbolchilardan tashkil topgan klub a’zolari bilan paslar almashmoqda.
Stadion Shimoliy Amerikada 2026 yilgi Jahon chempionatini o‘tkazadigan ulkan arenalardan juda uzoq. Ammo Ali va uning jamoadoshlari uchun bu G‘azoda Isroilning genotsid urushi tufayli foydalanish mumkin bo‘lgan so‘nggi sport maydonlaridan biri. Urushda 73 mingga yaqin falastinlik halok bo‘lgan.
Futbolchilar futbolni sportdan ko‘ra omon qolish vositasi sifatida ushlab turishadi. Ular oylar davomidagi yo‘qotishlar, jarohatlar va keng ko‘lamli vayronagarchiliklarga qaramay, avvalgi hayotlarining parchalarini qaytarib olishga harakat qilmoqdalar.
To‘rt yil oldin 24 yoshli Ali Qatardagi Jahon chempionatini G‘azodagi kafeda do‘stlari bilan tomosha qilgan edi. Bugun esa dunyo turnirning yangi nashriga tayyorgarlik ko‘rayotgan bir paytda, u oyoq-qo‘lini yo‘qotgan minglab omon qolganlar qatorida, jumladan yuzlab sportchilar orasida.
2024 yil fevralida, urush boshlanganidan bir necha oy o‘tgach, uning G‘azo shahrining Zaytun mahallasidagi uyi bombardimon qilindi, onasi va ukasi halok bo‘ldi, shifokorlar esa uning bir oyog‘ini amputatsiya qilishga majbur bo‘ldilar.
Og‘riqli davolanish va nogironlikka moslashishdan so‘ng, Ali G‘azo Al-Irada haqida avval amputatsiya qilingan do‘stlari orqali bilib oldi. Ilgari sprinter bo‘lgan huquqshunos bitiruvchi boshqa sport yo‘nalishini qidirardi.
“Oyog‘im amputatsiya qilinganidan keyin hayotga umidimni yo‘qotdim. Men chempion edim, medallarim bor edi... G‘azo Al-Irada o‘ynaydigan do‘stlarim menga tashrif buyurishdi. Men ularga qo‘shila olamanmi deb so‘radim va ular meni kutib olishdi”, deydi Ali, taxminan olti oy oldin o‘ynay boshlagan.
Dunyoning diqqati Kanadada, Meksikada va Qo‘shma Shtatlarda eng yaxshi futbolchilar musobaqasiga qaratilgan bir paytda, Ali G‘azo parallel dunyoda mavjudligini his qiladi – nafaqat urush, balki asosiy sport ehtiyojlari va infratuzilmasining yo‘qligi bilan ham uzilgan.
“Transport yo‘q. Maydonga yetib borish uchun qo‘ltiq tayoqlarimda ikki soatdan ko‘proq yurishim kerak. Qo‘ltiq tayoqlari, sport poyabzallari va ko‘plab muhim xavfsizlik buyumlari mavjud emas”, deya qo‘shimcha qiladi u.
Qirq yoshli Saadi al-Masrining hikoyasi G‘azo Al-Irada a’zolarining ko‘pchiligidan biroz farq qiladi. U hozirgi urushda oyoq-qo‘lini yo‘qotgan jamoadoshlaridan farqli o‘laroq, ikki yoshida avtohalokatda oyog‘ini yo‘qotgan.
U yillar davomida Falastinni himoya qilib, suzish bo‘yicha milliy chempion, voleybol va amputatsiya futboli bo‘yicha milliy terma jamoa a’zosi bo‘lgan. Ammo Isroil cheklovlari tufayli G‘azodan tashqariga sayohat qilish qiyin.
“Jahon chempionatini tomosha qilish biz uchun chuqur og‘riqli”, deydi Saadi. “Amputatsiya futbol jamoasi sifatida biz bu yil xalqaro turnirlar saralashida qatnashishimiz kerak edi, ammo urush bizga to‘sqinlik qildi. Bu juda og‘riqli, chunki biz yo‘q va unutilganmiz.”
U FIFAning va’dalarini bajarmaganidan noroziligini bildiradi: “Afsuski, FIFA Falastin sportini qo‘llab-quvvatlash uchun hech narsa yetkazib bermadi. Bizga sport inshootlari va butunlay vayron bo‘lgan stadionlarni qayta tiklash kerak.”
2025 yil fevralida FIFA G‘azoda futbol infratuzilmasini qayta qurish dasturini boshlashni e’lon qildi. Reja 50 ta “FIFA Arena” mini-maydonlari, beshta to‘liq o‘lchamli stadion, futbol akademiyasi va 20 ming tomoshabinga mo‘ljallangan milliy stadionni o‘z ichiga oladi. Ammo jamoa bu loyihalar hozircha bajarilmagan va’dalar ekanini aytadi.
G‘azo Al-Irada 2018 yil may oyida oyoq-qo‘lini yo‘qotgan odamlarga sportga qaytish imkoniyatini berish uchun tashkil etilgan. Jamoa G‘azoga qarshi ketma-ket urushlarda jarohatlangan o‘yinchilarni o‘z ichiga oladi.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining fikricha, 2023 yil oktyabridan beri G‘azoda 5-6 ming falastinlikning oyoq-qo‘llari amputatsiya qilingan. Falastin futbol assotsiatsiyasi ma’lumotiga ko‘ra, 1007 nafar sportchi halok bo‘lgan, 265 ta sport inshooti vayron qilingan.
Murabbiy Hatem al-Mug‘rebiy Jahon chempionatini G‘azo sportchilarining izolyatsiyasining og‘riqli eslatmasi sifatida ko‘radi: “Biz asosan mobil telefonlarda tomosha qilamiz. Urush va qamal o‘yinchilarning ruhiy holatiga halokatli ta’sir ko‘rsatdi.”

На руинах стадиона «Палестина» в городе Газа Али Тафеш, опираясь на костыли, гоняется за мячом, обмениваясь пасами с товарищами по команде «Газа Аль-Ирада» — «Воля Газы», футбольному клубу, состоящему из игроков-ампутантов.
Стадион далек от грандиозных арен, которые примут чемпионат мира 2026 года в Северной Америке. Но для Али и его товарищей это одно из последних пригодных спортивных пространств в Газе из-за геноцидной войны Израиля, унесшей жизни почти 73 000 палестинцев.
Игроки держатся за футбол как за средство выживания, а не просто спорт. Они пытаются вернуть фрагменты своей прежней жизни, несмотря на месяцы потерь, травм и массовых разрушений.
Всего четыре года назад 24-летний Али смотрел чемпионат мира в Катаре с друзьями в кафе в Газе. Сегодня мир готовится к новому розыгрышу турнира, а он оказался среди тысяч выживших, потерявших конечности, включая сотни спортсменов.
В феврале 2024 года, через несколько месяцев после начала войны, его дом в районе Зейтун на востоке города Газа был поражен бомбой, убив его мать и брата, а врачи были вынуждены ампутировать ему одну ногу.
После месяцев болезненного лечения и адаптации к инвалидности Али узнал о «Газе Аль-Ирада» через друзей, ранее перенесших ампутацию. Будучи спринтером и участником местных чемпионатов, выпускник юридического факультета искал другую спортивную стезю.
«После ампутации ноги я потерял надежду на жизнь. Я был чемпионом, у меня были медали... Друзья, играющие за „Газу Аль-Ирада“, навестили меня. Я спросил, могу ли присоединиться, и они меня приняли», — говорит Али, начавший играть около шести месяцев назад.
Пока внимание мира приковано к лучшим футболистам в Канаде, Мексике и США, Али чувствует, что Газа существует в параллельном мире — отрезанном не только войной, но и отсутствием базовых спортивных потребностей и инфраструктуры.
«Нет транспорта. Мне приходится идти более двух часов на костылях, чтобы добраться до поля. Нет костылей, спортивной обуви и многих предметов первой необходимости», — добавляет он.
История 40-летнего Саади аль-Масри несколько отличается. В отличие от большинства товарищей, потерявших конечности в ходе нынешней войны, он лишился ноги в автомобильной аварии в двухлетнем возрасте.
С годами он полюбил спорт, стал чемпионом по плаванию, игроком сборной по волейболу и футболу среди ампутантов, участвовал в чемпионатах Азии. Однако из-за израильских ограничений выезд из анклава затруднен.
«Смотреть чемпионат мира для нас глубоко болезненно, — говорит Саади. — Как команда ампутантов, мы должны были участвовать в отборочных турнирах в этом году, но война помешала. Это очень больно, потому что мы отсутствуем и забыты». Он также выражает разочарование в связи с невыполнением обещаний ФИФА.
В феврале ФИФА объявила о партнерстве по программе восстановления футбольной инфраструктуры в Газе, включающей 50 мини-полей, пять стадионов, академию и национальный стадион. Однако команда считает эти проекты пока невыполненными обещаниями.
«Газа Аль-Ирада» была основана в мае 2018 года как команда ампутантов, чтобы дать людям, потерявшим конечности, шанс вернуться к спорту. В состав входят игроки, пострадавшие в ходе последовательных войн.
По данным ВОЗ, с октября 2023 года в Газе ампутированы конечности 5-6 тысячам палестинцев. Палестинская футбольная ассоциация сообщает о 1007 погибших спортсменах и 265 поврежденных или разрушенных спортивных объектах.
Тренер Хатем аль-Мугреби видит в чемпионате мира болезненное напоминание об изоляции спортсменов Газы: «Мы будем смотреть чемпионат в основном на мобильных телефонах. Война и осада оказали разрушительное влияние на психологическое состояние игроков».