Rim papasi Leo XIV Ispaniyadagi safarini Kanar orollaridagi Arguineguin portiga tashrif bilan davom ettirdi. Bu port so‘nggi yillarda yirik migratsiya inqirozining markaziga aylangan.
Papa migrantlar bilan uchrashib, xalqaro hamjamiyatni, ayniqsa Yevropa rahbarlarini migrantlarga nisbatan muomalasi uchun tanqid qildi. U O‘rta yer dengizi va Atlantika okeanini “belgisiz qabr”ga aylantirishga yo‘l qo‘ygan holda inson qadr-qimmatini himoya qilish da’vo qilishni ikkiyuzlamachilik deb atadi.
Papa dengizga gulchambar tashlab, Yevropaga o‘tishga urinayotganda halok bo‘lgan minglab odamlarni xotirladi. Bu harakat uning salafi Fransiskning 2013-yilda Lampedusadagi tashrifini eslatdi.
“Tarix bizni azob chekayotganlarning dardini qirg‘oqlarimizdagi odatiy manzaraga aylantirganlikda ayblamasin,” dedi papa. “Bugun bu yerda, dengiz bo‘yida, kelgan har bir inson bizdan insoniyligimizdan nima qolganini so‘raydi.”
U migrantlar qochib ketayotgan mamlakatlar hukumatlarini xavfsizlik va iqtisodiy sharoitlarni yaxshilashga, tranzit davlatlarni esa migrantlarni kontrabandachilar va odam savdogarlaridan himoya qilishga chaqirdi.
Papa to‘g‘ridan-to‘g‘ri migrantlarga murojaat qilib: “Aziz migrantlar, sizlarga hech narsa deyishdan oldin, qadr-qimmatingizga ta’zim qilmoqchiman. Sizlar shunchaki raqam yoki fayl emassiz. Sizlar ortda oila va uylarni qoldirgan insonlarsiz. Hech kim hurmat qilishga haqqi bo‘lmagan orzularingiz bor,” dedi.
Kanar orollari Ispaniya materigidan 1000 kilometr uzoqlikda joylashgan bo‘lib, Afrikadan Yevropaga o‘tish nuqtasiga aylangan. Arguineguin porti 2020-yilda “sharmandalik docki” deb atalgan edi, chunki minglab migrantlar ochiq havoda yoki vaqtinchalik boshpanalarda yashagan.
2024-yilda arxipelagga rekord darajadagi 46 000 dan ortiq kishi kelgan, biroq Yevropa Ittifoqi, Ispaniya va G‘arbiy Afrika hukumatlari o‘rtasidagi kelishuvlardan so‘ng kelishlar keskin kamaygan. 2026-yilning birinchi besh oyida atigi 3000 dan biroz ko‘proq kelish qayd etilgan.
Xalqaro Migratsiya Tashkilotining “Yo‘qolgan Migrantlar” loyihasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2014-yildan beri G‘arbiy Afrikadan Atlantika yo‘nalishida 6600 kishi halok bo‘lgan. Haqiqiy raqam ancha yuqori deb ishoniladi. Ispaniyaning “Walking Borders” migrantlar huquqlari guruhi 2020-yildan beri Kanar orollariga yetishga urinayotgan 25 000 dan ortiq o‘lim yoki yo‘qolish holatlarini taxmin qilmoqda.

Папа Римский Лев XIV продолжил свое недельное турне по Испании посещением порта Аргинегин на Канарских островах, который стал эпицентром масштабного миграционного кризиса в последние годы.
Понтифик встретился с мигрантами и подверг критике международное сообщество, особенно европейских лидеров, за их отношение к мигрантам. Он заявил, что нельзя утверждать, что Европа защищает человеческое достоинство, позволяя Средиземному морю и Атлантике становиться «безымянными могилами».
Папа возложил венок в море в память о тысячах погибших при попытке пересечь границу Европы, повторив жест своего предшественника Франциска во время визита на Лампедузу в 2013 году.
«Пусть история не обвинит нас в том, что мы превратили боль страдающих в обычное зрелище на наших берегах», — сказал он. «Сегодня здесь, у моря, каждый прибывший спрашивает нас, что осталось от нашей человечности».
Он призвал правительства стран, откуда бегут мигранты, улучшить безопасность и экономические условия, а транзитные страны — защищать мигрантов от контрабандистов и торговцев людьми.
Папа напрямую обратился к мигрантам: «Дорогие мигранты, прежде чем сказать вам что-либо еще, я хочу преклониться перед вашим достоинством. Вы не просто цифры или файлы. Вы — люди, оставившие семьи и дома. У вас есть мечты, которые никто не имеет права презирать».
Канарские острова, расположенные более чем в 1000 км от материковой Испании, стали точкой прибытия мигрантов из Африки. Порт Аргинегин в 2020 году был назван «доком позора» из-за тысяч мигрантов, спавших под открытым небом.
В 2024 году на архипелаг прибыло рекордное количество — более 46 000 человек, но после соглашений между ЕС, Испанией и правительствами Западной Африки поток резко сократился. За первые пять месяцев 2026 года зафиксировано чуть более 3 000 прибытий.
По данным проекта «Пропавшие мигранты» Международной организации по миграции, с 2014 года на атлантическом маршруте погибло около 6 600 человек. Реальная цифра, как полагают, значительно выше. Испанская правозащитная группа «Walking Borders» оценивает число погибших или пропавших без вести с 2020 года в более чем 25 000.