Ochilish marosimi salyutlar, yorug‘lik shousi hamda Shakira, Burna Boy va J Balvin kabi jahon yulduzlarining chiqishlari bilan nishonlandi. Meksika terma jamoasi turnirni Janubiy Afrika Respublikasiga qarshi o‘yinda boshladi.
Ushbu stadion ilgari 1970 va 1986 yillarda ham jahon chempionati ochilish o‘yinlariga mezbonlik qilgan bo‘lib, endi u turnirning ilk o‘yinini uch marta qabul qilgan birinchi maydonga aylandi. Meksika AQSh va Kanada bilan birgalikda mezbonlik qilmoqda.
Stadion ichida muxlislar bayroqlarni hilpiratib, qo‘shiqlar kuylab va yulduzli shouni telefonlariga yozib olish bilan band edi. Biroq tashqarida norozilik namoyishlari bo‘lib o‘tdi.
Namoyishchilar jahon chempionatini o‘tkazish xarajatlari, ishchi tumanlar atrofidagi qattiq xavfsizlik choralari va stadion yaqinidagi mahallalarning buzilishiga qarshi chiqishdi. Politsiya va xavfsizlik kuchlari atrofdagi ko‘chalarni o‘rab, muxlislarni nazorat punktlaridan o‘tkazdi.

Чемпионат мира по футболу 2026 года, расширенный до 48 команд, начался в Мехико на обновленном стадионе «Ацтека» при более чем 80 тыс. болельщиков.
Церемония открытия включала фейерверки, световое шоу и выступления мировых звезд: Шакиры, Бёрна Боя и Джей Бальвина. Хозяева турнира, мексиканцы, провели первый матч против ЮАР.
Стадион, уже принимавший открытие ЧМ в 1970 и 1986 годах, стал первой ареной, трижды удостоенной этой чести. Мексика делит обязанности хозяина с США и Канадой.
Внутри арены фанаты размахивали флагами, пели и снимали шоу на телефоны. Однако снаружи вспыхнули протесты против затрат на проведение турнира и жестких мер безопасности.
Протестующие осудили перекрытие улиц, кордоны вокруг рабочих кварталов и нарушение привычной жизни местных жителей. Полиция и силы безопасности оцепили прилегающие районы и организовали контрольно-пропускные пункты.