Buyuk Britaniyaning Shimoliy Irlandiya bo‘yicha vaziri Hilary Benn Belfastdagi ikki kunlik immigratsiyaga qarshi zo‘ravonliklarni qoralab, ularni 'irqchilik bezoriligi' deb atadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, 1990-yillarda tinchlik kelishuvidan so‘ng o‘nlab yillar davom etgan sektant zo‘ravonliklardan aziyat chekkan mintaqada tartibsizliklarning qaytishi chuqur tashvish uyg‘otmoqda.
Benn chorshanba oqshomida Belfast ko‘chalaridagi tartibsizliklar seshanbaga nisbatan kamayganini mamnuniyat bilan qayd etdi. Biroq, politsiya bilan to‘qnashgan olomonning irqiy xususiyati aniq bo‘lib qoldi, chunki ular ilgari boshpana izlovchilarni joylashtirish uchun nishonga olingan mehmonxonaga yetib borishga harakat qilishdi.
Dushanba kuni boshpana olgan somaliyalik erkak tomonidan sodir etilgan shafqatsiz pichoqlashdan kelib chiqqan ko‘cha zo‘ravonliklari nafaqat Buyuk Britaniyada immigratsiya bo‘yicha o‘ta o‘ng qo‘zg‘atgan keskinlikni kuchaytirdi, balki 'Muammolar' davrini eslatdi.
30 yil davomida katolik irland millatchilari va protestant britaniyaparast 'sodiqlar' o‘rtasidagi zo‘ravon urush Shimoliy Irlandiya jamiyatini parchalab tashladi. 1998-yilda imzolangan Juma kuni kelishuvi bilan tomonlar charchagan holda mojaroga barham berildi.
Sky News telekanaliga bergan intervyusida Benn voqealarni irqchilik tartibsizliklari deb atash mumkinmi degan savolga: 'Agar odamlarni teri rangiga qarab nishonga olsangiz, ularni qanday tasvirlash mumkin? Bu irqchilik bezoriligi', deb javob berdi.
Benn 'yaratilgan qo‘rquv hissini' qoraladi va politsiya chorshanba oqshomida 16 kishini hibsga olganini ma’lum qildi. Politsiya va siyosatchilarning aytishicha, zo‘ravonlikning katta qismi onlayn tarzda rag‘batlantirilgan va muvofiqlashtirilgan.
Yordamchi bosh konstebl Rayan Xenderson jurnalistlarga: 'Biz onlayn ijtimoiy tarmoqlardan sezilarli muvofiqlashtirishni ko‘rdik. Ba’zilari Shimoliy Irlandiyadan, ba’zilari esa Irlandiya orolidan tashqaridan', dedi va ijtimoiy tarmoqdagi xabarlar bilan bog‘liq jinoiy javobgarlikka tortilishi mumkinligini qo‘shimcha qildi.
Sudan fuqarosi Hadi Alodid Belfast magistratura sudi tomonidan qamoqqa olinib, suiqasdga urinishda ayblangan. Ish 'terrorizm' deb hisoblanmaydi va 8-iyulga qoldirildi.
Demokratik Ittifoq partiyasi rahbari Gavin Robinson jabrlanuvchi Stiven Ogilvining oilasi bilan uchrashgandan so‘ng uning ahvoli 'yaxshilanayotganini' aytdi. Ogilvining qarindoshlari 'dahshatli fojiadan' so‘ng tinchlikka chaqirib, zo‘ravonlik 'ma’qul emas' dedi.

Министр Великобритании по делам Северной Ирландии Хилари Бенн осудил возвращение уличного насилия в провинции, назвав его 'расистским хулиганством'. В четверг он резко высказался о двух днях антииммиграционных беспорядков в столице Белфасте. Возвращение беспорядков в регион, переживший десятилетия сектантского насилия до мирного соглашения 1990-х годов, вызвало глубокую обеспокоенность.
Бенн с облегчением отметил, что беспорядки на улицах Белфаста в среду вечером уменьшились по сравнению со вторником. Однако расовый характер толп, вступавших в столкновения с полицией, оставался очевидным, поскольку они пытались добраться до отеля, ранее ставшего целью для размещения просителей убежища.
Уличное насилие, спровоцированное жестоким нападением с ножом в понедельник, совершенным получившим убежище сомалийцем, не только усилило спровоцированную крайне правыми напряженность в Великобритании по вопросу иммиграции, но и напомнило о 'Смуте'.
За три десятилетия католические ирландские националисты и протестантские пробританские 'лоялисты' вели ожесточенную войну, раздиравшую североирландское общество. Уставшие от конфликта стороны положили ему конец подписанием Белфастского соглашения в 1998 году.
Отвечая на вопрос в эфире Sky News, можно ли назвать witnessed сцены расистскими беспорядками, Бенн сказал: 'Если вы нацеливаетесь на людей по цвету кожи, как еще это можно описать? Это расистское хулиганство.'
Бенн осудил 'чувство страха, которое было создано', сообщив, что полиция арестовала 16 человек в среду вечером. Полиция и политики заявляют, что большая часть насилия поощрялась и координировалась онлайн.
'Мы наблюдали значительную координацию через онлайн-активность в соцсетях. Некоторые из Северной Ирландии, некоторые из-за пределов острова Ирландия', - заявил журналистам помощник главного констебля Райан Хендерсон, добавив, что возможны судебные преследования за посты в соцсетях.
Гражданин Судана Хади Алодид взят под стражу магистратским судом Белфаста и обвинен в покушении на убийство. Дело не рассматривается как 'терроризм' и отложено до 8 июля.
Состояние потерпевшего Стивена Огилви 'улучшается', заявил лидер Демократической юнионистской партии Гэвин Робинсон после встречи с его семьей. Родственники Огилви призвали к спокойствию после 'ужасной трагедии', заявив, что насилие 'не приветствуется'.