Rassom bolaligida ikki qavatli avtobusning oldingi yuqori qavatida o‘tirishni yaxshi ko‘rardi. "Men doimo ko‘proq narsani ko‘rishni xohlardim", degan edi u 2015-yilda suratga olingan hujjatli filmda.
Xokni butun umri davomida atrofidagi hamma narsani suratga olgan, kundalik hayot manzaralarini, do‘stlarining eskizlarini, uylarni va o‘tkinchilarni aks ettirgan.
U raqamli vositalarni o‘z san'atida qo‘llagan: faks mashinalari, rangli nusxa ko‘chirish qurilmalari, iPhone va iPad’da rasm chizgan. 2018-yilda Vestminster abbatligi uchun vitraj oynasini iPad’da yaratgan.
2022-yilda qo‘shiqchi Garri Stilsning portretini iPad’da chizgan. "Men doim boshqa narsa bilan shug‘ullanaman", degan edi u The Guardian’ga bergan intervyusida.
Xokni 2000 ga yaqin rasm, minglab fotosurat va eskizlar yaratgan. Uning "Portrait Of An Artist (Pool With Two Figures)" asari 2018-yilda 90,3 million dollarga sotilgan – bu tirik rassom asari uchun rekord edi.
U umrining oxirigacha badiiy qiziqishini saqlab qoldi. "Agar dunyoni go‘zal, hayajonli va sirli deb ko‘rsangiz, o‘zingizni tirik his qilasiz", degan edi u.

Один из самых влиятельных художников мира, британский поп-арт икона Дэвид Хокни скончался в своем доме в Лондоне в возрасте 88 лет. О смерти сообщила его пресс-секретарь Эрика Болтон.
Хокни прославился как важный участник движения поп-арт в 1960-х годах. Он считается одной из ключевых фигур современного искусства XX и XXI веков.
В детстве художник любил сидеть на верхнем этаже двухэтажного автобуса. "Я всегда хотел видеть больше", — говорил он в документальном фильме 2015 года.
Хокни неустанно фотографировал всё вокруг: сцены повседневной жизни, наброски друзей, дома, прохожих. Он десятилетиями исследовал цифровые инструменты, работая с факсами, цветными копирами, iPhone и iPad.
В 2018 году он создал витраж для Вестминстерского аббатства на iPad. В 2022 году нарисовал портрет певца Гарри Стайлса на том же устройстве. "Я всегда занят чем-то другим", — заявил он The Guardian.
Хокни создал около 2000 картин, тысячи фотографий и набросков. Его работа "Portrait Of An Artist (Pool With Two Figures)" в 2018 году была продана за 90,3 миллиона долларов — рекорд для живого художника.
Художник сохранял любопытство до конца жизни. "Если вы видите мир красивым, захватывающим и таинственным, вы чувствуете себя живым", — говорил он.