35 yoshli zarba beruvchi o'zining eng uzun formatdagi debyutini 2010-yil noyabr oyida Hindistonga qarshi Ahmadoboddagi o'yinda o'tkazgan edi. U jami 110 test o'yinida qatnashib, o'rtacha 54.06 ball bilan 9,515 run to'pladi.
Uilyamson Yangi Zelandiyaning barcha formatlardagi eng ko'p run to'plagan o'yinchisi bo'lib, 19,346 run, jumladan 48 yuzlik va olti ikki yuzlikka ega. U Angliyaga qarshi davom etayotgan test seriyasida ishtirok etmaydi.
“Men har doim xalqaro kriketga kuchli ishtiyoq va intilish bilan qaraganman va Yangi Zelandiya uchun o'ynagan har bir o'yinda bor kuchimni berganimdan faxrlanaman”, dedi Uilyamson juma kuni bergan bayonotida. “Bundan kam narsa bilan davom etish to'g'ri bo'lmaydi va o'z shartlarim bilan ketish imkoniyatiga ega bo'lganimdan baxtiyorman.”
Uilyamson 2016 va 2024-yillar oralig'ida Yangi Zelandiyani barcha formatlarda sardor sifatida boshqargan. U test jamoasini 40 o'yinda boshqarib, 2021-yilgi Jahon Test Chempionati finalida Hindistonni mag'lub etib, chempionlikni qo'lga kiritdi.
Uilyamsonning yutuqlari qatoriga 2015-yilda ICC yilning eng yaxshi kriketchisi va 2019-yilda eng yaxshi test o'yinchisi unvonlari, shuningdek, rekord darajadagi to'rt marta Ser Richard Xedli medali kiradi.

Бывший капитан сборной Новой Зеландии Кейн Уильямсон объявил о завершении международной карьеры в крикете, положив конец 16-летней карьере, отмеченной многочисленными наградами и победой в первом чемпионате мира по тестовому крикету в 2021 году.
35-летний игрок с битой дебютировал в тестовом формате против Индии в ноябре 2010 года в Ахмадабаде и сыграл в общей сложности 110 тестов, набрав 9 515 ранов при среднем показателе 54,06.
Он является лучшим бомбардиром Новой Зеландии за всю историю международных матчей с 19 346 ранами, включая 48 сотен и шесть двойных сотен во всех форматах. Он больше не будет участвовать в текущей тестовой серии против Англии.
«Я всегда испытывал сильное стремление и жажду к международному крикету, и я горжусь тем, что выкладывался на полную в каждом матче за Новую Зеландию», — заявил Уильямсон в пятницу. «Продолжать с чем-то меньшим было бы неправильно, и я чувствую себя удачливым, что ухожу на своих условиях».
Уильямсон был капитаном «Киви» во всех форматах с 2016 по 2024 год. Он руководил тестовой командой в 40 матчах и привел ее к титулу чемпиона мира по тестовому крикету в 2021 году, обыграв Индию в финале.
Среди достижений Уильямсона — звание лучшего игрока года по версии ICC в 2015 году и лучшего тестового игрока 2019 года, а также рекордное четырехкратное вручение медали сэра Ричарда Хэдли.