Iroq Bosh vaziri Ali al-Zaydiy parlament oldidagi ilk nutqida xavfsizlik tizimini isloh qilish va qurollarni davlat nazoratiga olishga va'da berdi. U bu choralar Iroqning iqtisodiy barqarorligi uchun muhimligini ta'kidladi.
Al-Zaydiy AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushi fonida Vashington bosimi ostida paramilitar guruhlarni qurolsizlantirishga majbur. Ushbu guruhlar mintaqaviy mojaro davomida AQSh ob'ektlariga hujumlar uyushtirgan.
Iroq neft daromadi keskin kamaydi: urushdan oldin kuniga 3,3 million barrel eksport qilingan bo'lsa, mart oyida bu ko'rsatkich 600 ming barrelga tushdi. Neft daromadi davlat byudjetining 90 foizidan ortig'ini tashkil qiladi.
Siyosiy tahlilchi Mujashaa Altimimiyning so'zlariga ko'ra, qurollar davlat nazoratidan tashqarida ekan, iqtisodiyot va barqarorlik rivojlana olmaydi. Bu masala bosh vazir uchun xavfsizlikdan ko'ra iqtisodiy zaruratga aylangan.
Nufuzli shia yetakchisi Muqtada al-Sadr o'zining Saraya al-Salom guruhini tarqatib, a'zolarini davlat qurolli kuchlariga qo'shishini e'lon qildi. U boshqa guruhlarni ham shunday qilishga chaqirdi.
Asaib Ahl al-Haq kabi ba'zi guruhlar davlat buyrug'iga bo'ysunishga va'da bergan bo'lsa, Kataib Hizbulloh va Harakat al-Nujabo kabi kuchli guruhlar rad javobini berdi.
Anonim shia yetakchisi rad etgan guruhlar chetga surilishini, ammo jarayon ehtiyotkorlik bilan olib borilishini aytdi. U zo'ravonlikka yo'l qo'ymaslik uchun uzoq muddatli jarayonni ma'qul ko'rdi.
Tahlilchilar qurolli guruhlarni tarqatish jarayoni uzoq va murakkab bo'lishini, yangi xavfsizlik vazirligi tashkil etilishi mumkinligini aytmoqda. Siyosiy tahlilchi Hani Ashur cheklangan optimizm bilan kutishni tavsiya qildi.

Премьер-министр Ирака Али аль-Заиди в своей первой речи перед парламентом пообещал реформировать систему безопасности, взяв под контроль государства все вооружения. Он подчеркнул, что эти меры необходимы для экономической стабильности страны.
Аль-Заиди вынужден разоружить парамилитарные группы под давлением Вашингтона на фоне войны США и Израиля против Ирана. Эти группы участвовали в региональном конфликте, атакуя объекты США в Ираке и Персидском заливе.
Доходы Ирака от нефти резко упали: до войны экспорт составлял 3,3 млн баррелей в сутки, а в марте снизился до 600 тыс. баррелей. Нефтяные доходы формируют более 90% госбюджета.
Политолог Мужашаа аль-Тимими отметил, что экономика и стабильность не могут процветать, пока оружие находится вне контроля государства. Для премьера этот вопрос стал экономической необходимостью.
Влиятельный шиитский лидер Муктада ас-Садр объявил о роспуске своей группы "Сарайя ас-Салам" и интеграции ее членов в государственные вооруженные силы. Он призвал другие группы последовать его примеру.
Некоторые группы, включая "Асаиб Ахль аль-Хак", согласились подчиниться, но мощные "Катаиб Хезболла" и "Харакат ан-Нуджаба" отвергли требования правительства.
Анонимный шиитский деятель заявил, что отказавшиеся группы окажутся в изоляции, но процесс роспуска должен быть осторожным, чтобы избежать кровопролития.
Аналитики считают процесс разоружения долгим и сложным, возможно создание нового министерства безопасности. Политолог Хани Ашур призвал к ограниченному оптимизму.