Vengriyada hokimiyat almashinuvi ramziy lahzalardan birida, 9-may kuni yangi Milliy Assambleyaning ilk majlisida bir guruh bolalar oq ko'ylaklarda neo-gotik parlament binosiga kirib, tambura va gitara chalib, rimlarning norasmiy madhiyasini kuylashdi. Bu ko'plab deputatlar va tashqarida to'plangan o'n minglab odamlarning ko'z yoshlariga sabab bo'ldi.
Rim huquq himoyachisi Aladar Horvat bu lahza haqida: "Men ham ko'z yoshlarimni tiya olmadim. Go'yo nihoyat uyga qaytayotgandek edik", dedi. Bu chiqish Bosh vazir Peter Magyarning 2025-yil noyabrida bergan va'dasining bajarilishi edi.
Magyar ramziy siyosatda mohir ekanligini yana bir bor isbotladi. U rim qo'shiqchisi Ibolya Olyahni quchoqlab, millatchilar uni kuylashiga to'sqinlik qilgan "Magyarorszag" qo'shig'ini ijro etganidan keyin hurmat bajo keltirdi. Bu voqea 16 yillik Viktor Orban rejimining tugashidan keyin rim jamoatchiligi uchun tarixiy lahza bo'ldi.
Tisza partiyasi parlament guruhida to'rt nafar rim deputati bor. Ulardan biri, Krishtian Kosegi Vengriya tarixida birinchi rim millatiga mansub spiker o'rinbosari etib saylandi. Magyar antitsiganizmga qarshi keskin chiqishlar qilib, o'ta o'ngchi Mi Hazank partiyasini rim bolalari chiqishida namoyishkorona chiqib ketgani uchun qoraladi.
Orban rejimi davrida rimlar ijtimoiy-iqtisodiy jihatdan kasta tizimida ushlab turilgan. 2012-yilda Orban "hamma ishlashi kerak, chunki jinoyat bilan kun kechirib bo'lmaydi", degan edi. 2026-yil yanvarida transport vaziri Yanosh Lazar rimlarni "poezd hojatxonalarini tozalash uchun ichki rezerv" deb atagan. Segregatsiya va ta'limdagi tengsizliklar odatiy holga aylangan.
Magyar va Tisza partiyasi kamsitishni tugatishga va'da bergan. Ularning manifestida Orban tizimi rimlarni yomon ko'rgani va ularga ishonmagani, Tisza esa boshqacha ekani aytilgan. Ular "jamoat ishlari dasturlari"ni qayta ko'rib chiqish, ta'limdagi segregatsiyani tugatish va uy-joy hamda sog'liqni saqlashni yaxshilashni rejalashtirgan.
Biroq, rim jamoatchiligining ko'plab taniqli vakillari o'zgarishlarni kutib, amaliy harakatlarni ko'rishni xohlashadi. Sotsiolog Angela Kotse rimlar saylov kampaniyalarida ramziy lahzalarda kerak bo'lishi, ammo lavozimlar taqsimlanayotganda unutilishi haqida yozgan. Hech bir rim vazir etib tayinlanmagan, bu esa norozilikka sabab bo'lgan.
Faol Horvat: "Tizimdagi kosmetik o'zgarishlarmi yoki tub islohotlarmi? Ko'p narsa Peter Magyarga bog'liq. Agar u ko'pchilikni rimlar ham vengerlar kabi venger ekaniga ishontira olsa, u buyuk davlat arbobi sifatida tarixga kiradi", dedi.

Один из самых эмоциональных моментов передачи власти в Венгрии произошел 9 мая, когда группа детей в белых рубашках вошла в зал заседаний неоготического здания парламента в Будапеште. Они играли на тамбурах и гитарах, исполняя неофициальный гимн ромов Венгрии. Это вызвало слезы у многих депутатов и десятков тысяч людей, собравшихся снаружи.
Известный правозащитник Аладар Хорват, один из первых ромских депутатов после падения коммунизма, сказал: "Я тоже был тронут до слез. Это было похоже на возвращение домой". Выступление стало выполнением обещания, данного премьер-министром Петером Мадьяром в ноябре 2025 года.
Мадьяр продемонстрировал мастерство символической политики: он обнял ромскую певицу Иболью Олах после того, как она исполнила патриотическую песню "Magyarorszag", которую националисты ранее запрещали ей петь. Это событие ознаменовало исторический момент для ромского сообщества после 16-летнего авторитарного режима Виктора Орбана.
В парламентской группе партии Tisza теперь четыре ромских депутата. Кристиан Кесеги стал первым ромом в истории Венгрии, избранным заместителем спикера Национального собрания. Мадьяр резко осудил антицыганизм и раскритиковал ультраправую партию Mi Hazank за демонстративный уход во время выступления ромских детей.
При режиме Орбана ромское сообщество было загнано в кастовую систему государственной зависимости. В 2012 году Орбан заявил, что "все должны работать, потому что нельзя прожить на преступность". В январе 2026 года министр транспорта Янош Лазар назвал ромов "внутренним резервом для чистки туалетов в поездах". Сегрегация и образовательное неравенство стали обычным явлением.
Мадьяр и Tisza пообещали покончить с дискриминацией. В их манифесте говорится, что система Орбана презирала ромов, а Tisza иная. Они планируют реформировать "общественные работы", покончить с сегрегацией в образовании и улучшить жилье и здравоохранение.
Однако многие видные представители ромского сообщества заняли выжидательную позицию. Социолог Ангела Кёце написала, что ромов используют для легитимизации кампаний, но забывают при распределении должностей. Ни один ром не был назначен министром, что вызвало разочарование.
Активист Хорват сказал: "Вопрос остается: косметические изменения или системная реформа? Многое зависит от Петера Мадьяра. Если он убедит большинство, что ромы такие же венгры, как и все, он войдет в историю как великий государственный деятель".