Atigi 150 ming aholisi bo‘lgan Kyurasao oroli futbol tarixida eng kichik davlat sifatida Jahon chempionatiga yo‘llanma oldi. Bu avvalgi rekordchi Islandiyani (350 ming aholi) ortda qoldirdi. Orolning maydoni 440 kvadrat kilometr bo‘lib, bu AQShning eng kichik shtati Rod-Aylenddan olti marta kichikdir.
Kyurasao asosan plyajlari, sho‘ng‘ish joylari va o‘z nomi bilan ataluvchi likyori bilan mashhur. Biroq orolda futbol emas, balki beysbol eng ommabop sport turi hisoblanadi. Orol AQShning Oliy ligalariga 15 ga yaqin o‘yinchi yuborgan, eng mashhuri esa Andruu Jons bo‘lib, u 17 mavsumdan so‘ng Nyu-Yorkdagi Beysbol shon-shuhrat zaliga kiritildi.
Mahalliy sport muxbiri Karl Ruyterning so‘zlariga ko‘ra, futbol 1960-80-yillarda ancha mashhur bo‘lgan, ammo keyinchalik qiziqish pasaygan. Hozirda orolning eng yuqori futbol ligasi Prome Divishonda 10 jamoa o‘ynaydi va ichki kubok musobaqasi o‘tgan yili tashkil etilgan.
Jahon chempionati saralashi futbolga katta turtki berdi. So‘nggi uy o‘yinlarida stadionlar to‘la edi. Ruyter: "Bu butun xalqning terma jamoamizni qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini ko‘rsatdi", dedi. Jamoa saralashda mag‘lubiyatsiz o‘tdi.
Hal qiluvchi o‘yinda Yamaykaga qarshi 0:0 hisobida qo‘shimcha vaqtda Yamayka penalti olgan edi, ammo VAR tekshiruvidan so‘ng qaror bekor qilindi va Kyurasao yo‘llanmani qo‘lga kiritdi. Hujumchi Kenji Gorre: "Biz imkonsizni mumkin qildik. Bu orzu amalga oshmoqda", dedi.
Jamoa 2011-yilda tashkil etilgan bo‘lib, bu orolning mustaqillik tarixi bilan bog‘liq. 2010-yilda Kyurasao Niderlandiya Antil orollari tarkibidan chiqib, o‘z hukumatiga ega bo‘ldi. 2024-yilda gollandiyalik murabbiy Dik Advokat jamoani boshqarishni boshladi va Gollandiyada tug‘ilgan, ammo ota-onasi Kyurasoda tug‘ilgan futbolchilarni jalb qildi.
Jahon chempionati oldidan Advokat qizining kasalligi tufayli iste’foga chiqdi, uning o‘rniga Fred Rütten keldi. Ammo may oyida Advokat qaytib keldi va Rütten iste’foga chiqdi. 78 yoshli Advokat erkaklar o‘rtasidagi Jahon chempionatida eng keksa murabbiy bo‘ladi.
Kyurasao guruh bosqichida Germaniya, Ekvador va Kot-d’Ivuar bilan to‘qnash keladi. Advokat: "Bizni mag‘lub etish qiyinligini isbotladik, ammo bu guruhdagi raqiblar boshqa darajada. Hech narsa imkonsiz emas", dedi.

Кюрасао, карибский остров с населением всего 150 000 человек, стал самой маленькой страной в истории, квалифицировавшейся на чемпионат мира по футболу. Это побило рекорд Исландии (350 000 жителей). Площадь острова составляет около 440 квадратных километров, что в шесть раз меньше самого маленького штата США — Род-Айленда.
Кюрасао известен своими пляжами, местами для дайвинга и ликером, названным в его честь. Однако самым популярным видом спорта на острове является бейсбол, а не футбол. Остров отправил около 15 игроков в высшие лиги США, самый известный из которых — Андру Джонс, недавно избранный в Зал славы бейсбола.
По словам местного спортивного репортера Карла Рюйтера, футбол был более популярен в 1960–80-х годах, но затем интерес угас. Сейчас в высшей лиге Кюрасао, Проме Дивишон, выступают 10 команд, а в прошлом году был учрежден внутренний кубок.
Отборочный турнир чемпионата мира дал мощный импульс футболу на острове. Последние домашние матчи проходили при полных стадионах. Рюйтер отметил: "Это знак того, что вся нация была по-настоящему заинтересована — отчаянно хотела попасть на чемпионат мира и поддерживала команду". Сборная прошла отбор без единого поражения.
В решающем матче против Ямайки при счете 0:0 ямайцы получили пенальти в добавленное время, но после проверки VAR решение было отменено, и Кюрасао пробился на мундиаль. Нападающий Кенджи Горре воскликнул: "Мы сделали невозможное возможным. Мечта сбывается".
Сборная существует только с 2011 года, что связано с историей острова. В 2010 году Кюрасао получил автономию в составе Королевства Нидерландов. В январе 2024 года команду возглавил опытный голландский тренер Дик Адвокат, который привлек игроков голландского происхождения с корнями на острове.
За несколько недель до чемпионата мира Адвокат ушел в отставку из-за тяжелой болезни дочери, его сменил Фред Рюттен. Однако в мае Адвокат вернулся, и Рюттен ушел. 78-летний Адвокат станет самым возрастным тренером в истории мужских чемпионатов мира.
В группе E соперниками Кюрасао станут Германия, Эквадор и Кот-д'Ивуар. Адвокат заявил: "Мы доказали, что нас трудно победить, но соперники в этой группе другого уровня. Ничего невозможного нет".