Bolgariya mudofaa vaziri Dimitar Stoyanov 3-iyun kuni mamlakat Ukrainaga davlat qurol-yarog‘ yetkazib berishni to‘xtatganini e’lon qildi. Biroq, bu taqiq xususiy mudofaa sanoati eksportiga taalluqli emas, bu esa qarorning aslida Kiyevga emas, balki ichki auditoriyaga qaratilganligi haqida savollar tug‘dirmoqda.
2022-yilda Rossiyaning Ukrainaga to‘liq miqyosli bosqinidan so‘ng, Bolgariya rasmiylari dastlab “Bolgariyada ishlab chiqarilgan bironta ham o‘q Ukrainaga yuborilmayapti” deb da’vo qilgan edi. Amalda esa, mamlakat mudofaa sanoati Polsha va Chexiya kabi vositachilar orqali eksportni sezilarli darajada oshirgan va bu qurollar Ukrainaga yetkazilgan.
Eng so‘nggi taqiq faqat davlat zaxiralaridan to‘g‘ridan-to‘g‘ri yetkazib berishga taalluqli. Bu esa, eks-prezident Rumen Radev va uning “Progressiv Bolgariya” partiyasining yangi hukumati tomonidan amalga oshirilgan siyosat o‘zgarishi, aslida, Kiyevga emas, balki Bolgariya jamiyatining Rossiyaparast qismiga xabar berishni maqsad qilganmi degan savolni keltirib chiqaradi.
Mudofaa vaziri Stoyanov parlament eshituvida qarorni “boshqa beradigan qurolimiz qolmadi” va zaxiralar “minimal talab darajasidan past” deb izohladi. Biroq, u Kiyev may oyi boshidan beri yangi davlat qurollarini so‘ramaganini ham tan oldi, bu esa e’lonning vaqtini chalkashtirib yubordi.
Bosh vazir Rumen Radevning eng yaqin hamkorlaridan biri bo‘lgan Stoyanovning qarori hukumatning umumiy chizig‘ini aks ettiradi. Radev Ukrainaga qurol yetkazib berishga doimiy ravishda qarshi chiqib, yirik Yevropa moliyalashtiriladigan qurol tashabbuslarini “2025-yilda mahkum ish” deb atagan.
“Biz allaqachon yetarlicha berdik, mamlakatimiz esa bu qonli urushdan ijtimoiy-iqtisodiy zarar ko‘rishda davom etmoqda”, dedi Radev chorshanba kuni hukumat qarorini himoya qilarkan. Biroq, u davlat zaxiralaridan berilgan harbiy yordam asosan Yevropa Tinchlik Mexanizmi (EPF) orqali qoplanganini ta’kidlamadi.
Mudofaa vazirligi DW so‘roviga javoban, Bolgariya 2025 va 2026-yillarda EPFdan 3 million yevrodan ko‘proq mablag‘ olganini ma’lum qildi. Bundan tashqari, uch tomonlama kelishuvlar vazirlik byudjetiga 200 million yevrodan ko‘proq mablag‘ keltirgan. Vazirlik ma’lumotlariga ko‘ra, bu mablag‘ning yarmidan ko‘pi davlat byudjeti taqchilligini qoplashga sarflangan.
Sobiq mudofaa vaziri Todor Tagarevning so‘zlariga ko‘ra, “bu mexanizm orqali Bolgariya armiyasi va Mudofaa vazirligi harbiy modernizatsiya loyihalariga qayta investitsiya qilinishi mumkin bo‘lgan qo‘shimcha mablag‘larni oldi”. Xususiy mudofaa sanoati esa sotuvlarni sezilarli darajada oshirgan va 2024-yilda Bolgariya yalpi ichki mahsulotining 4 foizidan ko‘prog‘ini tashkil qilgan.
Tagarev davrida (2023-2024) Bolgariya eski sovet qurollarini yetkazib, evaziga NATO standartidagi zamonaviy harbiy texnika olgan edi. Hozirgi eksport taqiqi tufayli “Bolgariya bu imkoniyatni yo‘qotmoqda”, dedi u.
Sobiq tashqi ishlar vaziri Nadejda Neynski bu fikrni tasdiqlab, “Ukrainaga harbiy yordam Bolgariya armiyasining imkoniyatlarini kamaytirmaydi, aksincha, ularni oshiradi” dedi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Bolgariyaning Ukrainaga davlat yetkazib berganlari orasida 100 dona BTR-60PB zirhli transportyori, ularning qurollari va ehtiyot qismlari, shuningdek, S-300 havo hujumiga qarshi tizimlari uchun nuqsonli raketalar bo‘lgan.
2026-yil mart oyida Bolgariya muvaqqat bosh vaziri Andrey Gyurov va tashqi ishlar vaziri Neynski Ukraina bilan xavfsizlik sohasida hamkorlik shartnomasini imzolagan edi. Bu qadam Rumen Radev va Bolgariyaning Rossiyaparast partiyalari tomonidan tanqid qilingan bo‘lsa-da, Neynski bu kelishuv Bolgariya harbiylariga Ukrainada ishlab chiqilgan “eng ilg‘or mudofaa texnologiyalariga” kirish imkoniyatini berishini aytdi.
Aprel oyida mutlaq ko‘pchilik bilan saylangan Rumen Radev korrupsiyaga qarshi kurash, narxlarni pasaytirish va tashqi ishlarda “pragmatik” yondashuv platformasida kampaniya olib borgan. U Ukrainani qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha hech qanday Yevropa Ittifoqi qaroriga veto qo‘ymasligini aytgan bo‘lsa-da, Yevropani Rossiya bilan diplomatik yutuqqa erisha olmagani uchun tanqid qilgan.
So‘nggi Eurobarometer so‘roviga ko‘ra, bolgarlarning 66 foizi Ukraina uchun qurol sotib olishni moliyalashtirishga qarshi, bu ko‘rsatkich Yevropa Ittifoqi bo‘ylab 39 foizni tashkil qiladi. Tagarevning fikricha, “bu bayonotlar asosan ichki foydalanish uchun – Progressiv Bolgariyaning rusparast elektorati uchun, biz Rossiya manfaatlariga zarar yetkazishni xohlamaymiz degan fikrni saqlab qolish maqsadida qilingan”.
Yevropa Komissiyasi prezidenti va Yevropa Kengashi prezidenti Bolgariyaning siyosat o‘zgarishiga izoh bermagan. Biroq Neynski uchun bunday qarorlar mamlakatning uzoq muddatli obro‘siga putur yetkazadi. “Hamkorlarimizga yuborilayotgan xabar: ‘Bizga ishonib bo‘lmaydi’. Va bu urush tugaydi, Ukrainani tiklashda ishtirok etish faqat ishonchli mamlakatlar uchun mumkin bo‘ladi”, dedi u.

Министр обороны Болгарии Димитар Стоянов во вторник объявил, что страна прекращает государственные поставки оружия Украине. Однако запрет не распространяется на коммерческий экспорт, что вызывает вопросы о том, был ли этот шаг направлен скорее на внутреннюю аудиторию, чем на Киев.
Сразу после полномасштабного вторжения России в Украину в 2022 году болгарские чиновники настаивали, что «ни одна пуля, произведенная в Болгарии», не отправляется в Украину. На практике оборонная промышленность страны значительно увеличила экспорт через посредников, таких как Польша и Чехия, которые затем поставляли оружие Киеву.
Последний запрет касается только прямых поставок из государственных запасов. Он не препятствует экспорту оружия в Украину частной оборонной промышленностью. Это поднимает вопрос о том, направлено ли изменение политики новым правительством бывшего президента Румена Радева и его партии «Прогрессивная Болгария» как сообщение Киеву или, опять же, пророссийской части болгарского общества.
На парламентских слушаниях в среду министр обороны обосновал решение тем, что у страны «больше нет оружия для передачи», поскольку запасы «ниже минимально необходимого уровня». Однако он также признал, что Киев не запрашивал новых государственных поставок с момента его вступления в должность в начале мая, что вызвало путаницу в сроках объявления.
Будучи одним из ближайших соратников премьер-министра Румена Радева, решение Стоянова, по-видимому, отражает общую линию правительства. Радев последовательно выступал против дальнейших поставок оружия Украине, называя более крупные инициативы по вооружению, финансируемые Европой, «обреченным делом» в 2025 году.
«Мы уже дали достаточно, в то время как наша страна продолжает нести социально-экономический ущерб от этой кровавой войны», — заявил Радев в среду, защищая решение правительства. Однако, подчеркивая экономические последствия войны для Болгарии, он не акцентировал внимание на том, что военная помощь из государственных запасов в значительной степени компенсировалась через Европейский фонд мира (EPF).
В ответ на запрос DW Министерство обороны сообщило, что Болгария получила более 3 миллионов евро от EPF в 2025 и 2026 годах. Кроме того, трехсторонние соглашения принесли министерству более 200 миллионов евро. По данным министерства, более половины этой суммы было использовано для покрытия дефицита государственного бюджета.
«Благодаря этому механизму болгарская армия и Министерство обороны получили дополнительные средства, которые можно было реинвестировать в проекты военной модернизации», — заявил DW бывший министр обороны Тодор Тагарев. Частная оборонная промышленность также значительно расширила продажи и, по словам тогдашнего министра экономики Петера Дилова, составляла более 4% ВВП Болгарии в 2024 году.
Во время пребывания Тагарева на посту (2023-2024) Болгария поставляла старое советское оружие и получала взамен современное военное оборудование стандарта НАТО. Из-за нынешнего запрета на экспорт того, что Тагарев называет «устаревшим оружием», «Болгария теряет эту возможность», — сказал он DW.
Надежда Нейнски, занимавшая пост министра иностранных дел с 1997 по 2001 год, а затем в качестве исполняющей обязанности в начале этого года, подтвердила это, заявив DW: «Военная помощь Украине не уменьшает возможности болгарской армии, наоборот, она их увеличивает». Она отметила, что среди государственных поставок Болгарии Украине были 100 бронетранспортеров БТР-60ПБ, а также неисправные ракеты для зенитно-ракетных комплексов С-300.
В марте 2026 года исполняющий обязанности премьер-министра Болгарии Андрей Гюров и министр иностранных дел Нейнски подписали с Украиной соглашение о сотрудничестве в сфере безопасности, укрепив оборонные связи между двумя странами. Хотя этот шаг вызвал критику со стороны Румена Радева и пророссийских партий Болгарии, Нейнски заявила DW, что соглашение представляет собой возможность для модернизации болгарских вооруженных сил за счет доступа к «передовым оборонным технологиям», разработанным в Украине.
Избранный в апреле с абсолютным большинством, Румен Радев вел кампанию на платформе борьбы с коррупцией, снижения цен и «прагматичного» подхода к иностранным делам. Хотя он заявил, что не будет налагать вето на какие-либо решения ЕС в поддержку Украины, он критиковал Европу за неспособность добиться дипломатического прорыва с Россией.
Согласно недавнему опросу Eurobarometer, 66% болгар выступают против финансирования закупок оружия для Украины по сравнению с 39% в целом по ЕС. Тагарев считает, что «эти заявления в основном для внутреннего использования — для пророссийского электората «Прогрессивной Болгарии», чтобы поддержать мнение, что мы не хотим навредить интересам России».
Ни председатель Европейской комиссии, ни председатель Европейского совета не прокомментировали изменение политики Болгарии. Однако, по мнению Нейнски, такие решения, нарушающие недавний политический курс Болгарии, наносят ущерб долгосрочной репутации страны. «Послание, отправляемое нашим партнерам: «На нас нельзя положиться». И эта война закончится, и участие в восстановлении Украины будет возможно только для стран, которым доверяют», — сказала она.