Kanada hukumati 16 yoshga to‘lmagan bolalarning ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishini taqiqlovchi raqamli xavfsizlik to‘g‘risidagi qonun loyihasini taqdim etdi. Hujjatda, shuningdek, raqamli regulyator tashkil etish orqali sun’iy intellektga asoslangan chat-botlar xavfsizligini oshirish ham ko‘zda tutilgan.
Kanada o‘zlik va madaniyat vaziri Mark Millerning so‘zlariga ko‘ra, ijtimoiy tarmoqlar va sun’iy intellekt chat-botlari bolalarning sog‘lom rivojlanishiga to‘sqinlik qiladi, ular depressiya va boshqa ruhiy muammolarga sabab bo‘ladi. Vazirning ta’kidlashicha, yangi qonun yoshlarga jonli muloqot va o‘qishga e’tibor qaratish imkonini beradi.
Qonunga rioya qilmagan kompaniyalar uchun jarima jahon daromadining 3 foizi yoki 10 million Kanada dollari (7,2 million AQSh dollari) miqdorida belgilangan. Eng katta summa qo‘llaniladi.
Qonun loyihasi Tambler-Rij shahridagi maktabda sodir etilgan ommaviy otishma qurbonlarining oilalari OpenAI va uning bosh direktori Sem Altmanni sudga berganidan so‘ng kiritildi. Da’vogarlarning ta’kidlashicha, ChatGPT hujumchi bilan yozishmalar orqali rejalashtirilayotgan hujumdan xabardor bo‘lgan, ammo politsiyani ogohlantirmagan. Ushbu hujumda 9 kishi, jumladan, bir necha bolalar halok bo‘lgan.
Avstraliya 2025-yil dekabrida 16 yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun ijtimoiy tarmoqlarni cheklashni joriy etgan birinchi davlat bo‘ldi. Hozirda Buyuk Britaniya, Fransiya, Ispaniya va Daniya kabi Yevropa mamlakatlari, shuningdek, Turkiya ham shunga o‘xshash choralarni ko‘rib chiqmoqda.

Правительство Канады представило законопроект о цифровой безопасности, запрещающий детям до 16 лет пользоваться социальными сетями. Документ также предусматривает создание цифрового регулятора для повышения безопасности чат-ботов на основе искусственного интеллекта.
Министр по делам гражданства и культуры Канады Марк Миллер заявил, что соцсети и ИИ-чат-боты созданы для привлечения внимания и не способствуют здоровому развитию детей, вызывая тревогу, изоляцию, депрессию и другие проблемы психического здоровья. Новый закон, по его словам, обеспечит более безопасную среду для молодежи.
За несоблюдение закона компаниям грозит штраф в размере 3% от мирового дохода или 10 миллионов канадских долларов (7,2 миллиона долларов США) — применяется большая сумма.
Законопроект внесен через несколько недель после того, как семьи жертв массовой стрельбы в школе в Тамблер-Ридж подали в суд на OpenAI и ее гендиректора Сэма Альтмана. Истцы утверждают, что компания знала о готовящемся нападении из переписки стрелка с ChatGPT, но не предупредила полицию. В результате атаки погибли 9 человек, включая детей.
Австралия первой ввела ограничения на соцсети для детей до 16 лет в декабре 2025 года. Сейчас аналогичные меры рассматриваются в Великобритании, Франции, Испании, Дании и Турции.