Amerika Qo'shma Shtatlari federal sudi sobiq prezident Donald Tramp ma'muriyatining 1,8 milliard dollarlik 'anti-qurolsizlantirish' fondini noma'lum muddatga blokladi. Ushbu fond hukumatni 'qurolga aylantirish' va 'qonuniy kurash' qurbonlariga to'lovlarni taqdim etish uchun mo'ljallangan edi.
Virjiniya Sharqiy okrugi federal sudi sudyasi Leonie Brinkema o'tgan hafta fondga vaqtinchalik taqiq qo'ygan edi va juma kuni muddati tugashi bilan dastlabki buyruqni chiqardi. Bu qaror Tramp ma'muriyati uchun navbatdagi muvaffaqiyatsizlik bo'lib, fond qonunchilar tomonidan qattiq qarshilikka uchragan va Adliya vazirligi tomonidan avvalroq qaytarib olingan edi.
Fond Tramp va Adliya vazirligi o'rtasidagi kelishuv natijasi bo'lib, prezident Ichki daromad xizmatiga (IRS) qarshi 10 milliard dollarlik da'voni hal qilish uchun tuzilgan edi. Adliya vazirligi 1,776 milliard dollarlik fondni besh a'zodan iborat komissiya boshqarishini rejalashtirgan, bu komissiya 'qurolga aylantirish' qurbonlari deb topilgan shaxslarga mablag' taqsimlashi kerak edi.
Bosh prokuror Todd Blanche bu oy boshida kuchayib borayotgan tanqidlar ostida rejalarni qaytarib oldi va hukumat advokatlari fondga qarshi da'volar endi ahamiyatsiz ekanligini ta'kidladilar. Biroq, ma'muriyat fondni bekor qilishni e'lon qilishdan oldin ham, Adliya vazirligi to'lov mezonlarini belgilash uchun besh a'zodan iborat komissiyani tuzmagan edi, shuning uchun hech qanday to'lov amalga oshirilmagan yoki da'volar qabul qilinmagan.
Respublikachi prezidentning ko'plab ittifoqchilari 2021-yil 6-yanvarda AQSh Kapitoliyiga hujum qilgan tartibsizlikchilarni kompensatsiya qilishga qarshi. May oyida esa Blanche Kapitoliyga hujumda zo'ravonlik qilgan tartibsizlikchilar fonddan to'lov olish uchun ariza berishlari mumkinligini istisno qilmagan edi.
Fondni bloklash uchun da'vo qilgan da'vogarlar bu sxema soliq to'lovchilarning mablag'larini aslida shaxsiy jamg'armaga yo'naltirganini va Blanchning fondni davom ettirmaslik haqidagi va'dalariga shubha bilan qarashganini ta'kidladilar. Ma'muriyat sxemadan voz kechgan bo'lsa-da, Trampning o'zi uning bekor qilinishini ma'qullamagan va matbuotga bergan izohlarida fond haqida ijobiy gapirishda davom etmoqda.

Федеральный судья в Соединенных Штатах на неопределенный срок заблокировал планы администрации Трампа по созданию фонда в 1,8 млрд долларов, предназначенного для выплат тем, кто якобы пострадал от «юридической войны» и «вооружения» правительства.
Решение, вынесенное в пятницу, стало очередной неудачей для этой схемы, которая столкнулась с серьезным сопротивлением со стороны законодателей и ранее была отозвана Министерством юстиции. Судья Леони Бринкема из Окружного суда США по Восточному округу Виргинии на прошлой неделе ввела временный запрет на фонд и издала предварительный судебный запрет, поскольку срок его действия истекал в пятницу.
Фонд был результатом урегулирования между Трампом и Министерством юстиции иска на 10 млрд долларов, который президент подал против Налоговой службы (IRS). Министерство юстиции создало фонд в размере 1,776 млрд долларов, который должна была возглавить комиссия из пяти членов для распределения средств тем, кого они считают жертвами «вооружения» — термин, который Трамп использовал для описания расследований и уголовных дел против себя и своих союзников.
Генеральный прокурор Тодд Бланш ранее в этом месяце отозвал планы на фоне растущей критики, и правительственные юристы утверждали, что судебные иски, оспаривающие эту схему, теперь неактуальны. Еще до того, как администрация объявила об отказе от фонда, Министерство юстиции не сформировало комиссию из пяти членов для определения критериев выплат, поэтому никакие деньги не были выплачены и никакие заявки не приняты.
Многие союзники президента-республиканца выступают против компенсации бунтовщикам, штурмовавшим Капитолий США 6 января 2021 года. Однако в мае Бланш не исключил возможности того, что участники беспорядков, применившие насилие, могут иметь право на получение выплат из фонда.
Истцы, подавшие иск с требованием заблокировать план, утверждали, что эта схема направляет средства налогоплательщиков в то, что по сути является «черной кассой», и выразили сомнение в заверениях Бланша о том, что фонд не будет реализован. Хотя администрация отказалась от этой схемы, сам Трамп не одобрил ее отмену и продолжает положительно отзываться о ней в комментариях прессе.