Pokiston Bosh vaziri Shahboz Sharif AQSh va Eron o‘rtasida “tinchlik kelishuvining yakuniy, kelishilgan matni”ga erishilganini ma’lum qildi. U bu haqda X’dagi postida yozdi.
Sharifning so‘zlariga ko‘ra, Pokiston hozirda ikkala tomon bilan keyingi qadamlarni yakunlash uchun yaqindan hamkorlik qilmoqda. “Tinchlik hech qachon hozirgidek yaqin bo‘lmagan”, dedi u.
Eron Tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi ham kelishuv “hech qachon hozirgidek yaqin” emasligini aytdi va ommaviy axborot vositalarini uning mazmuni haqida mish-mishlar tarqatishdan saqlanishga chaqirdi.
AQSh prezidenti Donald Tramp Aroqchining bayonotini Truth Social’da qayta joyladi. Biroq undan biroz oldin u kelishuvning taxminiy shartlari haqidagi xabarlarni tanqid qildi.
Eronning IRNA agentligi kelishuvning yetti asosiy bandini e’lon qilgan edi. Unda Eron yadro dasturi va Hormuz bo‘g‘izi ustidan nazorat bo‘yicha yangi imtiyozlar berilmagani, biroq Eron aktivlarining bir qismi muzokaradan chiqarilishi aytilgan.
AQSh rasmiysi esa kelishuv Eron yadro dasturini demontaj qilish, yadroviy materiallarni yo‘q qilish va Hormuz bo‘g‘izini qayta ochishni nazarda tutishini ta’kidladi.
AQSh vitse-prezidenti Jey Di Vens hech qanday Eron aktivlari darhol ozod etilmasligini bildirdi. “Kelishuv AQSh va uning ittifoqchilari manfaatlari birinchi o‘rinda turishini ta’minlash uchun tuzilgan”, dedi u.

Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф заявил, что «достигнут окончательный, согласованный текст мирного соглашения» между США и Ираном. Он написал об этом в посте на X.
По словам Шарифа, Пакистан сейчас тесно сотрудничает с обеими сторонами для завершения следующих шагов. «Мир никогда не был так близок, как сейчас», — отметил он.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи также заявил, что сделка «никогда не была так близка», и призвал СМИ воздержаться от спекуляций о ее содержании.
Президент США Дональд Трамп репостнул заявление Арагчи в Truth Social. Однако незадолго до этого он раскритиковал сообщения о предполагаемых условиях сделки.
Иранское агентство IRNA опубликовало семь основных пунктов соглашения, утверждая, что по ядерной программе Ирана и контролю над Ормузским проливом не было новых уступок, но часть иранских активов будет немедленно разморожена.
Представитель США опроверг это, заявив, что сделка предусматривает демонтаж ядерной программы Ирана, уничтожение ядерных материалов и открытие Ормузского пролива.
Вице-президент США Джей Ди Вэнс также отрицал немедленное освобождение иранских активов. «Сделка структурирована так, чтобы интересы США и их союзников были приоритетными», — написал он.