Los-Anjelesdagi mexanik ustaxonasi egasi Xuan Kortes AQSh va Meksika bayroqlarini osib, FIFA Jahon chempionatining 32 yildan so‘ng Janubiy Kaliforniyaga qaytishini nishonlamoqda. Biroq, o‘yinlarga bo‘lgan muhabbatiga qaramay, u birorta ham o‘yinga bora olmaydi.
Kortesning so‘zlariga ko‘ra, chipta narxlari haddan tashqari qimmat bo‘lib, oddiy muxlislar uchun imkonsiz. U o‘yinlarni televizorda tomosha qilishga majbur. “Biz kabi o‘yinni yaxshi ko‘radigan va jamoalariga ishtiyoqli odamlarga yordam berishlarini istardim”, deydi u.
AQSh terma jamoasining Paragvayga qarshi ochilish o‘yiniga chiptalar hali ham qayta sotish platformalarida mavjud. Biroq, ko‘plab muxlislar, jumladan Texaslik Fransisko Agilar, chipta ololmaganliklaridan afsusda. “Bu sinfiy masala”, deydi u.
Chipta muammolaridan tashqari, AQShning viza va immigratsiya siyosati ham jahon chempionati ishtirokchilari va muxlislari uchun qiyinchilik tug‘dirmoqda. Somaliya hakami Umar Artanga kirish rad etilgan, iroqlik futbolchi Aymen Husayn esa hibsga olingan.
Eron terma jamoasi AQShdagi o‘yinlar uchun faqat safarga keladi, asosiy lageri Meksikada joylashgan. Prezident Trampning ma’muriyati stadionlar atrofida immigratsiya reydlari o‘tkazishni istisno qilmayapti.
Faol Liza Uoker “ICE out” shiori bilan norozilik bildirib, Tramp ma’muriyatining sayohat taqiqlarini tanqid qildi. “Bu fashizm”, deydi u. Angliyalik muxlis Yan Uilkinson esa AQShda jahon chempionati atmosferasini “ajoyib” deb baholadi.

Владелец автомастерской в Лос-Анджелесе Хуан Кортес вывесил флаги США и Мексики, празднуя возвращение чемпионата мира по футболу в Южную Калифорнию спустя 32 года. Однако, несмотря на любовь к игре, он не сможет посетить ни одного матча.
Кортес заявил, что цены на билеты непомерно высоки, делая их недоступными для обычных болельщиков. «Я бы хотел, чтобы нам помогли – таким людям, как мы, которые любят игру и страстно болеют за свои команды, увидеть своих кумиров», – сказал он.
Билеты на открытие сборной США против Парагвая все еще доступны на платформах перепродажи. Многие фанаты, включая Франсиско Агилара из Техаса, не могут позволить себе билеты. «Это вопрос класса», – отметил он.
Помимо цен на билеты, визовая и иммиграционная политика администрации Трампа создает проблемы для участников и болельщиков. Сомалийскому арбитру Омару Артану было отказано во въезде, иракский игрок Аймен Хусейн был задержан.
Сборная Ирана базируется в Мексике, приезжая в США только на матчи. Администрация Трампа не исключает рейдов иммиграционной службы возле стадионов.
Активистка Лиза Уокер провела акцию протеста с лозунгом «ICE out», критикуя политику администрации. «Это фашизм», – заявила она. Английский болельщик Ян Уилкинсон похвалил атмосферу чемпионата в США, назвав ее «потрясающей».