Sobiq kripto magnati Sem Benkman-Frid FTX kriptovalyuta birjasining qulashi bilan bog‘liq firibgarlik ayblovi va 25 yillik qamoq jazosini bekor qilish haqidagi urinishida muvaffaqiyatsizlikka uchradi. Juma kuni Nyu-Yorkdagi 2-chi AQSh Apellyatsiya sudi uch hakamdan iborat hay’ati bir ovozdan prokurorlarning dalillari “kuchli” ekanligini ta’kidladi.
Sudya Barrington Parker hay’at nomidan yozgan qarorida: “U omma oldida mijozlar, investorlar va tartibga soluvchi organlarga FTX mijozlari mablag‘lari xavfsiz ekanligiga ishontirar ekan, bir vaqtning o‘zida FTXni o‘zining shaxsiy cho‘chqaxonasi sifatida ishlatib, mijozlarning mablag‘larini ko‘chmas mulk, siyosiy xayriyalar va investitsiyalarga sarflagan”, dedi.
Benkman-Fridning advokatlari darhol izoh bermadi. Ular keyingi bosqichda 2-chi sud hay’atining barcha faol sudyalaridan ishni ko‘rib chiqishni yoki AQSh Oliy sudiga murojaat qilishni so‘rashi mumkin.
Benkman-Frid, shuningdek, Adliya vazirligining Afv etish bo‘yicha idorasiga ko‘ra, AQSh prezidenti Donald Trampdan afv etishni so‘ramoqda. Oq uy va Adliya vazirligi darhol izoh bermadi. Tramp o‘tgan yili yana bir kripto magnati, Binance birjasi asoschisi Chanpen Chjaoni afv etgan edi.
FTX 2022-yilda qulashidan oldin kriptovalyuta sektorining eng nufuzli shaxslaridan biri va multimilliarder bo‘lgan Benkman-Frid 2023-yilda Manxetten federal hakamlar hay’ati tomonidan yetti og‘ir jinoyatda aybdor deb topilgan edi.
Prokurorlar uning FTX mijozlaridan 8 milliard dollar o‘g‘irlab, kripto yo‘naltirilgan “Alameda Research” xedj-fondidagi yo‘qotishlarni qoplash uchun ishlatganini, buni “ulkan firibgarlik” deb atashgan.
Benkman-Frid ayblovlarni tan olmagan edi. Sudda u FTXni boshqarishda xatolarga yo‘l qo‘yganini tan oldi, ammo hech qachon mablag‘ o‘g‘irlamaganiga guvohlik berdi.
Apellyatsiyada uning himoyachilari sudya Lyuis Kaplan unga FTX mijozlarning mablag‘larini qaytarish uchun yetarli mablag‘ga ega ekanligiga ishonchini tasdiqlovchi dalillarni keltirishga to‘sqinlik qilganini da’vo qilishdi. Apellyatsiya sudi bu da’voni rad etib, firibgarlik ayblanuvchi kimnidir aldab pul yoki mulkni topshirishga majbur qilgan paytda yuz berishini ta’kidladi.

Бывший криптомагнат Сэм Бэнкман-Фрид проиграл попытку отменить обвинительный приговор за мошенничество и 25-летний тюремный срок, связанный с крахом основанной им криптовалютной биржи FTX. В единогласном решении в пятницу коллегия из трех судей Апелляционного суда США второго округа, расположенного в Манхэттене, заявила, что доказательства обвинения против Бэнкмана-Фрида были «консервативно говоря, весомыми».
«Пока он публично заверял клиентов, инвесторов и регуляторов, что средства клиентов FTX в безопасности, он одновременно использовал FTX как свою личную копилку, тратя средства клиентов на недвижимость, политические пожертвования и инвестиции», — написал судья Баррингтон Паркер от имени коллегии.
Адвокаты Бэнкмана-Фрида не сразу ответили на запрос о комментарии. Они могут попросить всех действующих судей Второго округа рассмотреть дело или обратиться в Верховный суд США.
Бэнкман-Фрид также добивается помилования от президента США Дональда Трампа, согласно данным Управления по помилованиям Министерства юстиции. Ни Белый дом, ни Минюст не ответили на запросы о комментариях. В прошлом году Трамп помиловал другого криптомагната, Чанпэна Чжао, основателя гигантской биржи Binance.
Бэнкман-Фрид, который был одним из самых влиятельных фигур в секторе криптовалют и мультимиллиардером до краха FTX в 2022 году, был признан виновным по семи пунктам обвинения в тяжких преступлениях федеральным жюри в Манхэттене в 2023 году.
Прокуроры утверждали, что он украл 8 миллиардов долларов у клиентов FTX для покрытия убытков своего хедж-фонда Alameda Research, назвав это «мошенничеством эпических масштабов».
Бэнкман-Фрид не признал себя виновным. На суде он признал ошибки в управлении FTX, но показал, что никогда не крал средства.
В апелляции его защита утверждала, что судья Льюис Каплан неправомерно не позволил Бэнкману-Фриду представить доказательства его веры в то, что у FTX было достаточно средств для покрытия снятий клиентов. Апелляционный суд не согласился, указав на прецедент, согласно которому мошенничество происходит в момент обмана.
Сейчас Бэнкман-Фрид содержится в федеральной тюрьме низкой безопасности недалеко от Санта-Барбары, Калифорния. Он имеет право на освобождение в 2044 году.