Avstraliyaning Sidney shahri yaqinidagi Coogee plyajida 30 yoshli ayolga akula hujum qildi. Hodisa mahalliy vaqt bilan soat 11:00 atrofida sodir bo‘lgan.
Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, ayolni suvdan fuqarolar chiqarib, tez yordam kelguniga qadar birinchi tibbiy yordam ko‘rsatgan. Uning oyoq va qo‘llarida chuqur jarohatlar bor, shifokorlar ko‘p miqdorda jarrohlik amaliyoti kerakligini aytishmoqda.
Hujumdan so‘ng Coogee plyaji va bir qancha qo‘shni plyajlar yopildi. Vertolyot va jet-skilar akulani qidirish uchun patrul qilmoqda. Kengash meri Dylan Parker hukumat bilan hamkorlikda plyajlarni qachon ochish masalasini hal qilishlarini aytdi.
Bu yil Avstraliyada akula hujumlari soni keskin oshgan – to‘rt kishi halok bo‘lgan. Olimlarning fikricha, okean haroratining ko‘tarilishi akulalarning migratsiya yo‘llarini o‘zgartirmoqda, bu esa hujumlar soniga ta’sir qilmoqda.
Guvoh Nicola Logan suvda “ulkan qon ko‘lmagi”ni ko‘rganini va ayolning suzishga harakat qilayotganini aytdi. Bir hafta oldin Kvinslenddagi Buyuk to‘siq rifida baliq ovlayotgan erkak akula qurboni bo‘lgan edi.

У побережья Сиднея, на пляже Куджи, акула напала на женщину, предположительно 30 лет. Инцидент произошёл около 11:00 по местному времени в субботу.
По данным полиции, женщину из воды вытащили очевидцы, которые оказали первую помощь до прибытия медиков. У неё глубокие раны ног и рук, требующие множества хирургических операций, сообщили в скорой помощи Нового Южного Уэльса.
После нападения пляж Куджи и несколько соседних пляжей были закрыты. Вертолёт и гидроциклы патрулируют акваторию в поисках хищника. Мэр совета Дилан Паркер заявил, что они тесно сотрудничают с правительством штата, ожидая указаний о безопасном открытии пляжей.
В этом году в Австралии зафиксировано необычно много нападений акул — четыре человека погибли. Учёные связывают это с повышением температуры океана, что меняет миграционные пути акул, а также с растущей активностью людей на воде.
Свидетельница Никола Логан рассказала, что видела «огромное кровавое пятно» в воде и женщину, которая «пыталась плыть», а также «много брызг». Неделей ранее мужчина погиб от нападения акулы во время рыбалки на Большом Барьерном рифе в Квинсленде.