12-iyun kuni Nyu-York prokuraturasi koalitsiya nomidan OpenAI'ga rasmiy chaqiruv qog'ozi topshirdi. Unda kompaniyadan keng ko'lamli ichki hujjatlarni taqdim etish talab qilinmoqda. Bu huquqiy bosim OpenAI'ning IPO'ga chiqish arafasida sodir bo'lmoqda – kompaniya sentyabr oyida bo'lib o'tishi mumkin bo'lgan birinchi ommaviy taklif uchun AQSh Qimmatli qog'ozlar va birjalar komissiyasiga maxfiy ariza topshirgan.
Chaqiruv qog'ozida reklama sozlamalari, auditoriyani jalb qilish va ushlab qolish algoritmlari, shaxsiy va tibbiy ma'lumotlarni qayta ishlash siyosati haqida hujjatlar talab qilinmoqda. Shuningdek, platformaning voyaga yetmaganlar va keksa fuqarolar bilan xavfsiz o'zaro aloqasi, chuqur neyron tarmoqlarni o'qitish tamoyillari va "AI sykofantiyasi" – sun'iy intellektning suhbatdosh fikriga moslashish tendensiyasi tekshirilmoqda.
OpenAI rasmiy vakili Reuters'ga bergan bayonotida kompaniya hokimiyatning xavotirlarini jiddiy qabul qilishini va bosh prokurorlar bilan konstruktiv muloqot olib borish niyatida ekanligini bildirdi.
Avvalroq Florida shtati OpenAI va uning bosh direktori Sem Altmanga qarshi fuqarolik da'vosi qo'zg'agan edi. Shtat kompaniyani ataylab xavfli mahsulotni bozorga chiqarishda ayblamoqda. Aprel oyidan beri Florida bosh prokurori Jeyms Utmayer ChatGPT 2025-yilda Florida shtat universitetidagi otishmada ikki kishining o'limiga sabab bo'lgan roli bo'yicha jinoiy tergov olib bormoqda.
Shu haftada OpenAI xususiy sud jarayoniga ham duch keldi: kanadalik ayol qizining noqonuniy o'limi uchun da'vo qildi. Da'voga ko'ra, chatbot o'smir bilan bir necha oy davomida o'z joniga qasd qilish niyatlari haqida suhbatlashgan, ammo oila yoki favqulodda xizmatlarni ogohlantirmagan.
OpenAI'ni tekshirish AQSh hokimiyatining generativ sun'iy intellekt bozoridagi yetakchilarga qarshi muvofiqlashtirilgan hujumining bir qismidir. 42 shtat prokurori Meta, Anthropic, Alphabet (Google) va xAI kompaniyalariga ogohlantirish xatlari yuborib, agar ularning mahsulotlari foydalanuvchilarni jinoyat sodir etishga undasa, jinoiy javobgarlikka tortilishini ma'lum qilgan.
Kaliforniya bosh prokurori yanvar oyidan beri Ilon Maskning xAI kompaniyasini Grok chatboti orqali soxta va pornografik tasvirlarni ommaviy yaratishda tekshirmoqda. Ayni paytda xAI va X ijtimoiy tarmog'i SpaceX tarkibiga integratsiya qilingan bo'lib, SpaceX 12-iyun kuni Nasdaq'da tarixiy IPO o'tkazib, 75 milliard dollar jalb qildi va Ilon Maskni dunyodagi birinchi trillionerga aylantirdi.

Коалиция генеральных прокуроров 42 американских штатов начала масштабное расследование в отношении компании OpenAI, разработчика чат-бота ChatGPT. Проверяется коммерческая практика и характер влияния технологий на пользователей.
В пятницу, 12 июня, прокуратура штата Нью-Йорк от лица коалиции вручила компании официальную повестку с требованием предоставить широкий массив внутренних документов. Юридическое давление совпало с выходом OpenAI на финишную прямую перед IPO: компания конфиденциально подала заявку в SEC на проведение IPO, которое может состояться в сентябре и оценить гиганта в 1 триллион долларов.
Согласно повестке, регуляторы потребовали документацию, раскрывающую механизмы настройки рекламы, алгоритмы вовлечения и удержания аудитории, а также политику обработки персональных и медицинских данных. Другие вопросы касаются безопасности взаимодействия с платформой несовершеннолетних и пожилых граждан, принципов обучения нейросетей и так называемой "сикофантии ИИ" — склонности алгоритмов подстраиваться под мнение собеседника.
Официальный представитель OpenAI заявил Reuters, что компания серьезно относится к опасениям властей и намерена вести конструктивный диалог с прокурорами.
Ранее Флорида подала гражданский иск против OpenAI и ее CEO Сэма Альтмана, обвинив их в умышленном выпуске опасного продукта. С апреля офис генпрокурора Флориды ведет уголовное расследование роли ChatGPT в массовой стрельбе в Университете штата Флорида в 2025 году, где погибли два человека — нападавший якобы использовал чат-бот для планирования атаки.
На этой неделе OpenAI столкнулась с частным иском от гражданки Канады о неправомерной смерти дочери: утверждается, что чат-бот поддерживал беседы с подростком о суициде, но не предупредил семью или экстренные службы.
Проверка OpenAI — часть скоординированного наступления властей США на лидеров генеративного ИИ. Ранее коалиция из 42 прокуроров направила предупреждения конкурентам — Meta, Anthropic, Alphabet и xAI, заявив о возможной уголовной ответственности за поощрение преступлений.
Генпрокурор Калифорнии с января расследует деятельность xAI Илона Маска из-за массовой генерации дипфейков и порнографических изображений через Grok. xAI и X интегрированы в SpaceX, которая 12 июня провела историческое IPO на Nasdaq, привлекши 75 миллиардов долларов и сделав Маска первым триллионером.