️ Xitoylik olimlar plastik chiqindilarni uglevodorodlarga qayta ishlash usulini ishlab chiqdi, bu esa aviatsiya yoqilg‘isi ishlab chiqarishda ishlatilishi mumkin.
️ Nankin o‘rmon xo‘jaligi universiteti va Tsinxua universiteti tadqiqotchilari polistirolni ikki bosqichli jarayon orqali qayta ishlashni taklif qildi: avval plastik 460 darajaga qadar qizdiriladi, so‘ngra olingan birikmalar 160 darajada ruteniy asosidagi katalizator yordamida qayta ishlanadi.
️ Mualliflarning ma’lumotlariga ko‘ra, usul deyarli 95% gacha suyuq uglevodorodlar olish imkonini beradi. Tadqiqotchilar, shuningdek, texnologiya faqat bir turdagi plastik bilan emas, balki aralash chiqindilar bilan ham ishlashi mumkinligini ta’kidlamoqda.
️ Olimlarning fikricha, bunday yondashuv bir vaqtning o‘zida plastik chiqindilarni qayta ishlash va aviatsiya sanoati uchun muqobil xomashyo topishga yordam berishi mumkin. Biroq texnologiya hozircha ilmiy ishlanma bo‘lib, sanoatda qo‘llash uchun qo‘shimcha tekshiruvlarni talab qiladi.
️ Avvalroq, olimlar Buxoro viloyatidagi yangi ko‘lning potentsialini o‘rganib, uning kelib chiqishini tushuntirgan edi.

️ Китайские ученые из Нанкинского лесотехнического университета и Университета Цинхуа предложили перерабатывать полистирол с помощью двухэтапного процесса: сначала пластик нагревают до 460 градусов, а затем полученные соединения обрабатывают при 160 градусах с использованием катализатора на основе рутения.
️ По данным авторов, метод позволяет получать практически до 95% жидких углеводородов. Исследователи также утверждают, что технология может работать не только с одним видом пластика, но и со смешанными отходами.
️ Ученые считают, что такой подход может одновременно помочь в переработке пластикового мусора и поиске альтернативного сырья для авиационной отрасли. При этом технология пока остается научной разработкой и требует дальнейшей проверки для промышленного применения.
️ Ранее сообщалось, что ученые изучили потенциал нового озера в Бухарской области и объяснили его происхождение.