Jeneva polisi G7 sammitiga qarshi namoyishlarning bir qismi to‘qnashuvlarga aylanganidan so‘ng ko‘zdan yosh oqizuvchi gaz va suv purkagichlardan foydalanishga majbur bo‘ldi. Taxminan 20 000 kishi yakshanba kuni Shveytsariya shahri ko‘chalariga chiqib, Frantsiyaning Evian shahrida bo‘lib o‘tayotgan dunyoning eng boy demokratik davlatlari rahbarlari yig‘ilishini qoraladi.
Hokimiyat organlari 2003 yilgi G8 sammitida shaharni larzaga solgan tartibsizliklarning takrorlanishiga yo‘l qo‘ymaslik maqsadida, markaziy Jenevaning hashamatli do‘konlaridan uzoqda bo‘lgan marshrut bo‘yicha yurishga ruxsat bergan edi. Aksariyat namoyishchilar jazirama quyosh ostida tinchlik bilan yurib, Falastin bayroqlari va iqlim shiorlarini ko‘tarib, kapitalizm va G‘arb harbiy ittifoqlariga qarshi shiorlar aytishdi.
“Men bu yerda kichik bir guruh rahbarlarning barchamizga ta’sir qiladigan qarorlar qabul qilishiga qarshi ekanim uchun keldim”, dedi 69 yoshli shveytsariyalik nafaqaxo‘r Mishel, qo‘lida Falastin bayrog‘i bilan. Keskinlik qora libosli namoyishchilar guruhlari asosiy yurishdan ajralib, to‘siqlarni buzib, hashamatli kvartiralarga hujum qilgan va mashinalarga o‘t qo‘yganida kuchaydi.
Politsiyaning ma’lumotlariga ko‘ra, zo‘ravonlikda 600 ga yaqin “Qora blok” faollari ishtirok etgan. Sammit – AQSh va Isroil fevral oyida Eronga qarshi urush boshlaganidan beri birinchi yirik xalqaro uchrashuvlardan biri – bu mojaroni to‘xtatish va Rossiyaning Ukrainadagi urushi masalalari ustunlik qilishi kutilmoqda.

Полиция Женевы применила слезоточивый газ и водометы после того, как часть в целом мирной демонстрации против саммита G7 в соседнем Эвиане (Франция) переросла в столкновения. Около 20 000 человек вышли на улицы швейцарского города в воскресенье, чтобы выразить протест против встречи лидеров самых богатых демократий мира, которая открывается в понедельник на противоположном берегу Женевского озера во французском курортном городке.
Власти разрешили марш по маршруту, удаленному от роскошных магазинов центра Женевы, надеясь избежать повторения беспорядков, которые охватили город во время саммита G8 в 2003 году. Большинство демонстрантов спокойно прошли под палящим солнцем, размахивая палестинскими флагами и климатическими транспарантами, выкрикивая лозунги против капитализма и западных военных альянсов.
«Я здесь, потому что не приемлю, чтобы эта маленькая группа лидеров принимала решения, затрагивающие всех нас», — сказал 69-летний швейцарский пенсионер Мишель, несущий палестинский флаг. Напряженность возросла, когда группы протестующих в черном отделились от основного марша, сломав барьеры, напав на элитные жилые комплексы и поджигая автомобили.
Полиция заявила, что в насилии участвовали около 600 активистов «Черного блока». Ожидается, что саммит — одна из первых крупных международных встреч после того, как режимы США и Израиля в феврале развязали войну против Ирана — будет посвящен попыткам остановить этот конфликт и войне российского режима в Украине.