Kongo Demokratik Respublikasi (KDR) sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatda Ebola epidemiyasi avj olib, tasdiqlangan holatlar soni 782 taga yetdi, ulardan 178 tasi o‘lim bilan yakunlandi. Bu ko‘rsatkich bir sutka ichida eng katta o‘sishni qayd etdi – 72 yangi holat va 29 o‘lim qayd etildi.
Kasallikning Bundibugyo shtammi o‘lim darajasi 22,8 foizni tashkil etmoqda, 40 bemor tuzalib ketdi. Afrikadagi Kasalliklarni Nazorat Qilish va Oldini Olish Markazlari direktori Jan Kaseya xalqaro hamkorlarni resurslarni safarbar etishga chaqirdi.
Ushbu shtammga qarshi vaktsina yoki davolash usuli mavjud emas, bu esa epidemiyaga qarshi kurashni murakkablashtiradi. Kontaktlarni kuzatish qamrovi 95 foizdan 56,5 foizga tushib ketdi.
Chegara bilmas shifokorlar tashkiloti (MSF) haqiqiy ko‘lamni hech kim bilmasligini ogohlantirdi. Sharqiy Ituri provinsiyasi epidemiya markazi bo‘lib, barcha holatlarning 95 foizi shu yerda qayd etilgan. Virus Shimoliy Kivu va Janubiy Kivu provinsiyalariga, shuningdek, Ugandaga tarqaldi.
Ituridagi gumanitar inqiroz vaziyatni yanada og‘irlashtirmoqda. Bir millionga yaqin odam qurolli to‘qnashuvlar tufayli qochib ketgan. M23 isyonchilari Shimoliy Kivu poytaxti Gomani nazorat qiladi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti hisobotlariga ko‘ra, oltin boy Ituri qishloqlarida 100 dan ortiq tinch aholi o‘ldirilgan.
Minglab konchilar yashirin konlar o‘rtasida harakatlanib, yuqish o‘choqlarini yaratmoqda. Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti diagnostika testlarini kengaytirmoqda, ammo MSF 21,5 million dollar moliyaviy taqchillik haqida xabar bermoqda.

Министерство здравоохранения Демократической Республики Конго (ДРК) сообщило о резком росте числа подтверждённых случаев Эболы до 782, из которых 178 привели к летальному исходу. За последние сутки зафиксирован рекордный прирост — 72 новых случая и 29 смертей.
Штамм Бундибугьо имеет уровень смертности 22,8%, 40 пациентов выздоровели. Генеральный директор Африканских центров по контролю и профилактике заболеваний Жан Касея призвал партнёров мобилизовать ресурсы для спасения жизней.
На данный момент не существует одобренной вакцины или лечения против этого штамма. Охват отслеживанием контактов резко упал с 95% до 56,5%, что серьёзно подрывает усилия по сдерживанию.
Врачи без границ (MSF) предупредили, что «никто не знает истинных масштабов» вспышки из-за опасных пробелов в наблюдении и тестировании. Восточная провинция Итури остаётся эпицентром, где сосредоточено почти 95% всех случаев. Вирус проник в Северное и Южное Киву, а также пересёк границу с Угандой.
Гуманитарный кризис в Итури усугубляет ситуацию: почти миллион жителей бежали из-за вооружённых конфликтов, включая мятежников M23, контролирующих Гому. ООН сообщает о массовых убийствах более 100 мирных жителей в богатых золотом деревнях Итури.
Тысячи кустарных шахтёров перемещаются между тайными приисками, создавая очаги передачи инфекции. ВОЗ наращивает диагностическое тестирование, однако MSF отмечает критический дефицит финансирования в размере 21,5 млн долларов.