Tunisiyaning futbol bo‘yicha milliy terma jamoasi bosh murabbiyi Sabri Lamushi 2026 yilgi Jahon chempionati saralash bosqichidagi ilk o‘yindan so‘ng ishdan bo‘shatildi. 54 yoshli sobiq fransiyalik futbolchi yakshanba kuni Meksikaning Monterrey shahrida Shvetsiyaga 1:5 hisobida mag‘lub bo‘lganidan keyin ishdan olindi.
Tunis rasmiylari vaqtinchalik bosh murabbiy etib 2019-2022 yillarda terma jamoani boshqargan va o‘tgan yildan beri texnik direktor lavozimida ishlagan Mondher Kebayerni tayinladi. U jamoani yakshanba kuni ertalab Monterreyda Yaponiyaga qarshi ikkinchi guruh o‘yiniga tayyorlaydi.
56 yoshli Kebayer ilgari “Karfagen burgutlari”ni 2021 yilgi Arab kubogi finaliga olib chiqqan, u yerda Jazoirga yutqazgan, keyingi yili esa AFCON chorak finalida mag‘lub bo‘lgan.
Ketishidan oldin Lamushi jamoasi qimmatli xatolar tufayli jazolanganini aytdi: “Bu qiyin mag‘lubiyat. Bu og‘riqli. Musobaqani bunchalik yomon mag‘lubiyat bilan boshlash haqiqatan ham qiyin. Biz juda ko‘p xatolarga yo‘l qo‘ydik.”
Lamushi Belgiyaga 0:5 hisobidagi mag‘lubiyatdan keyin bosim ostida edi, shuningdek, o‘g‘lining rasmiy a’zo bo‘lmaganiga qaramay, yig‘inda qatnashishini himoya qilishga majbur bo‘ldi. Tunis Yaponiya va Niderlandiyaga qarshi o‘ynaydi. Lamushi: “Bizning g‘ururimiz bor. Reaksiya ko‘rsatishimiz kerak. Yaxshiroq tasavvur berishimiz kerak”, dedi.

Главный тренер сборной Туниса по футболу Сабри Ламуши был уволен после первого матча отборочного турнира чемпионата мира 2026 года. 54-летний бывший игрок сборной Франции был отправлен в отставку на следующий день после разгромного поражения от Швеции со счетом 1:5 в Монтеррее, Мексика, в воскресенье вечером.
Тунисские чиновники назначили Мондхера Кебайера, который возглавлял национальную команду с 2019 по 2022 год и с прошлого года работал техническим директором, временным тренером перед вторым групповым матчем против Японии в ранние часы воскресенья, также в Монтеррее.
56-летний специалист ранее привел «Орлов Карфагена» к финалу Кубка арабских наций в 2021 году, где они уступили Алжиру, а затем вылетели в четвертьфинале Кубка африканских наций в следующем году.
Перед уходом Ламуши заявил, что его команда была наказана за череду дорогостоящих ошибок: «Это тяжелое поражение. Это больно. Начинать турнир с такого плохого поражения действительно трудно. Мы допустили слишком много ошибок».
Ламуши находился под давлением после поражения 0:5 от Бельгии в последнем товарищеском матче, а также был вынужден защищать присутствие своего сына на тренировочном сборе, несмотря на то, что тот не был официальным членом делегации. Тунису предстоит встретиться с Японией и Нидерландами. Ламуши добавил: «У нас есть гордость. Нам нужно реагировать. Мы должны показать лучший образ».