Falastin Ma’muriyati Prezidenti Mahmoud Abbos 2026-yil noyabr va 2027-yil boshida Falastin hududlarida qonunchilik va prezidentlik saylovlarini o‘tkazishga chaqirdi. Rasmiy Wafa axborot agentligi xabariga ko‘ra, Abbosning farmonida prezidentlik saylovlari 2027-yil boshida bo‘lib o‘tishi aytilgan.
Abbos, shuningdek, noyabr oyida Falastin Milliy Kengashi saylovlarini o‘tkazishga to‘liq tayyor ekanligini bildirdi. Bu saylovlar umumiy qonunchilik saylovlarini ham o‘z ichiga oladi. Biroq, 90 yoshli Abbosning o‘zi saylovda qatnashishi hozircha noma’lum.
So‘nggi prezidentlik saylovi 2005-yilda bo‘lib o‘tgan va Abbos to‘rt yillik muddatga saylangan edi. Ammo u 2009-yildan beri farmonlar bilan boshqarib kelmoqda, bu esa ichki va xalqaro tanqidlarga sabab bo‘lmoqda. 2006-yildagi qonunchilik saylovlarida Hamas g‘alaba qozongan, ammo 2007-yildan beri parlament yig‘ilmagan.
Xalqaro hamjamiyat Falastin Ma’muriyatini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash sharti sifatida demokratik saylovlar o‘tkazishni talab qilmoqda. 2021-yilda e’lon qilingan saylovlar Sharqiy Quddusda ovoz berish kafolati yo‘qligi sababli noma’lum muddatga qoldirilgan edi.
G‘azo sektorida erkin va adolatli saylovlar o‘tkazish imkoniyati shubhali, chunki hudud Isroil hujumlari natijasida vayron bo‘lgan va Hamas nazorati ostida qolmoqda.

Президент Палестинской администрации Махмуд Аббас призвал провести законодательные и президентские выборы на палестинских территориях в ноябре 2026 года и начале 2027 года соответственно. Как сообщает официальное агентство Wafa, в указе Аббаса говорится, что президентские выборы состоятся в начале 2027 года.
Аббас также заявил о полной готовности организовать выборы Палестинского национального совета в ноябре, которые включают всеобщие законодательные выборы на родине и за рубежом. Однако неясно, будет ли сам 90-летний Аббас баллотироваться.
Последние президентские выборы прошли в 2005 году, и Аббас был избран на четырехлетний срок, который истек в 2009 году. Однако он продолжает править указами, что вызывает критику как внутри страны, так и за рубежом. Последние законодательные выборы в 2006 году выиграл ХАМАС, но с 2007 года парламент не собирался.
Проведение демократических выборов является частью реформ, требуемых международным сообществом, которое финансово поддерживает Палестинскую администрацию. В 2021 году выборы были отложены на неопределенный срок из-за отсутствия гарантий голосования в Восточном Иерусалиме.
Нет гарантий, что свободные и справедливые выборы могут быть проведены в секторе Газа, который лежит в руинах после израильских атак и остается под контролем ХАМАСа.