AQSh federal sudyasi Elon Maskning sun'iy intellekt kompaniyasi xAI tomonidan raqib Sam Altmanning OpenAI kompaniyasiga qarshi qo'zg'atilgan savdo sirlarini o'g'irlash haqidagi da'vosini rad etdi.
San-Frantsiskodagi okrug sudyasi Rita Lin, xAI kompaniyasi OpenAI sobiq muhandisi Xuechen Lini maxfiy ma'lumotlarni oshkor qilishga undaganligini isbotlay olmaganini aytdi. Sudya da'voni yakuniy ravishda rad etib, ishni davom ettirish "befoyda" bo'lishini ta'kidladi.
Bu qaror Maskning OpenAIga qarshi to'rt hafta ichidagi ikkinchi yuridik mag'lubiyatidir. 18-may kuni federal hakamlar hay'ati Maskning 150 milliard dollarlik da'vosini rad etgan edi.
O'zgartirilgan shikoyat, OpenAI Li ishga qabul qilish jarayonida uning taqdimotiga asoslangan edi. xAI kompaniyasi OpenAI Grok 4 bilan bog'liq sirlarni bilishni xohlaganini da'vo qilgan.
Sudya, ish nomzodlaridan oldingi ishlari haqida so'rash odatiy hol ekanligini va OpenAI Lini maxfiy ma'lumotlarni oshkor qilishga undagan degan xulosaga kelish mumkin emasligini aytdi.

Федеральный судья США отклонил иск компании Илона Маска по искусственному интеллекту xAI, обвинявшей конкурента OpenAI Сэма Альтмана в краже коммерческих тайн для чат-ботов.
Окружной судья Рита Лин в Сан-Франциско заявила, что xAI не смогла доказать, что OpenAI побудила бывшего старшего инженера xAI Сюэчэня Ли разгласить конфиденциальную информацию, связанную с чат-ботом Grok.
Лин отклонила иск с предубеждением, назвав его продолжение "бесперспективным". Это второе юридическое поражение Маска против OpenAI за четыре недели.
18 мая федеральное жюри отклонило иск Маска на 150 миллиардов долларов, в котором он обвинял OpenAI и Альтмана в "краже благотворительности".
Измененная жалоба была сосредоточена на презентации, которую Ли провел во время его найма OpenAI. xAI утверждала, что OpenAI хотела узнать секреты, связанные с выпуском Grok 4.
Судья отметила, что спрашивать кандидатов о предыдущей работе — обычная практика, и нельзя предполагать, что OpenAI подталкивала Ли к разглашению конфиденциальной информации.