Yevropa Ittifoqi dushanba kuni Ukraina bilan a'zolik muzokaralarining birinchi bosqichini rasman ochdi. Bu jarayon ikki yil oldin rejalashtirilgan edi, biroq Vengriyaning sobiq bosh vaziri Viktor Orban to'siq qo'ygani sababli kechiktirildi.
Rossiyaning 2022-yilda Ukrainaga to'liq miqyosli bosqini, bir vaqtlar mamlakat elektorati orasida bahsli bo'lgan bu g'oyani tezlashtirdi. Muzokaralar texnik darajada Vengriya to'sig'iga qaramay boshlangan edi.
Vengriyaning yangi bosh vaziri Peter Magyar yaqinda Ukraina bilan mamlakatdagi etnik venger ozchiligining huquqlarini kuchaytirish bo'yicha kelishuvga erishganini e'lon qildi. Magyar bunday kelishuvni Budapeshtning Ukrainaning YI a'zolik muzokaralariga veto qo'yishini olib tashlash sharti qilib qo'ygan edi.
Yevropa Kengashi Prezidenti Antonio Koshta Frantsiyadagi G7 sammitida qatnashar ekan, "Bugun biz Ukrainaning YI ichidagi kelajagi sari tarixiy qadam tashlayapmiz. Birlashgan va qat'iy G7 bu urushni tugatish va adolatli va barqaror tinchlikka erishish uchun muhimdir", deb yozdi.
Yevropa Komissiyasi Prezidenti Ursula fon der Leyen birinchi muzokaralar klasterini ochishni "ulkan qadam" deb atadi va Ukrainani korruptsiya va qonun ustuvorligi kabi masalalarda islohotlar borasidagi taraqqiyoti uchun maqtadi.
Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiy bu voqeani "Yevropaning taraqqiyotini to'xtatib bo'lmasligi haqida aniq signal" deb atadi. U Moldova bilan birgalikda YIga qo'shilish istagini bildirdi.
YIga a'zo bo'lish uchun nomzod davlatlar blok standartlariga muvofiqligini ko'rsatishi kerak. Muzokaralar oltita klaster va 33 bobdan iborat. Birinchi klaster "asoslar" deb nomlanadi va sud tizimi, asosiy huquqlar, iqtisodiy mezonlar va demokratik institutlar faoliyatini o'z ichiga oladi.
A'zolik jarayoni odatda yillar yoki o'nlab yillar davom etadi. YIga oxirgi marta 2013-yilda Xorvatiya qo'shilgan. Ukrainaning muzokaralari ham yillar davom etishi va urush davom etayotgan bir paytda a'zolikni yakunlash mumkin emas.

Европейский союз в понедельник официально открыл первый этап переговоров о вступлении с Украиной. Этот процесс был запланирован два года назад, но был заблокирован бывшим премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном.
Полномасштабное вторжение России в Украину в 2022 году ускорило идею, которая когда-то была спорной среди электората страны. Переговоры на техническом уровне уже начались, несмотря на венгерские препятствия.
Новый премьер-министр Венгрии Петер Мадьяр недавно объявил, что достиг соглашения с Украиной о мерах по укреплению прав этнического венгерского меньшинства в стране. Мадьяр сделал такое соглашение условием снятия вето Будапешта на переговоры о вступлении Украины в ЕС.
Председатель Европейского совета Антониу Кошта, участвуя в саммите G7 во Франции, написал: "Сегодня мы делаем исторический шаг к будущему Украины в ЕС, открывая официальные переговоры о ее вступлении. Единая и решительная G7 необходима, чтобы помочь завершить эту войну и достичь справедливого и прочного мира".
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен назвала открытие первого переговорного кластера "огромным шагом вперед", похвалив Украину за прогресс в реформах в таких областях, как борьба с коррупцией и верховенство закона.
Президент Украины Владимир Зеленский назвал это событие "четким сигналом, что прогресс Европы невозможно остановить". Он выразил надежду на совместное вступление с Молдовой.
Для вступления в ЕС страны-кандидаты должны продемонстрировать соответствие стандартам блока. Переговоры разделены на шесть кластеров и 33 главы. Первый кластер называется "основы" и включает судебную систему, основные права, экономические критерии и функционирование демократических институтов.
Процесс вступления обычно занимает годы или десятилетия. Последней страной, присоединившейся к ЕС, была Хорватия в 2013 году. Переговоры Украины также, вероятно, займут годы, и завершение вступления вряд ли возможно, пока страна находится в состоянии войны с Россией.
Некоторые европейские лидеры призывают к введению "двухуровневого членства" для ускорения процесса. Канцлер Германии Фридрих Мерц предложил особый статус "ассоциированного члена" для Киева, что встретило сопротивление внутри Украины.