CNN News telekanalining xabar berishicha, samolyot parvoz qilganidan ko‘p o‘tmay halokatga uchragan. Halokat sabablari hozircha ma’lum emas. Qutqaruvchilar voqea joyiga yetib kelgan bo‘lsa-da, bortdagilarning hech biri tirik qolmagan.
Keyingi ma’lumotlarga ko‘ra, samolyot bort radar tizimini modernizatsiya qilish dasturi doirasida rejali sinov parvozini amalga oshirayotgan edi. Ekipaj tarkibida harbiy xizmatchilar, fuqarolik davlat xizmatchilari va pudratchilar bo‘lgan. Halok bo‘lganlar orasida Boeing korporatsiyasining ikki xodimi ham bor.
B-52H Stratofortress – yadro qurolini tashishga qodir bo‘lgan ko‘p funksiyali strategik bombardimonchi samolyot. Uning parvoz balandligi 15 ming metrni tashkil qiladi. Ushbu samolyot AQSh harbiy havo kuchlarining asosiy strategik bombardimonchilaridan biri hisoblanadi.
Eslatib o‘tamiz, 14 iyun kuni Missuri shtatida parashyutchilar bo‘lgan samolyot qulashi natijasida 12 kishi halok bo‘lgan edi.

Стратегический бомбардировщик B-52H Stratofortress ВВС США потерпел крушение в Калифорнии, в результате чего погибли все 8 человек, находившихся на борту. Катастрофа произошла 15 июня после взлета с авиабазы Эдвардс.
По данным телеканала CNN News, самолет упал вскоре после взлета. Причины катастрофы пока не установлены. Спасатели прибыли на место, но выживших не обнаружено.
Позднее стало известно, что самолет выполнял плановый испытательный полет в рамках программы модернизации бортовой радиолокационной системы. На борту находился смешанный экипаж: военнослужащие, гражданские госслужащие и подрядчики. Среди погибших — двое сотрудников корпорации Boeing.
B-52H Stratofortress — это американский многофункциональный стратегический бомбардировщик, способный нести ядерное оружие. Потолок полета самолета составляет 15 тысяч метров. Данный тип самолетов является основой стратегической авиации США.