Portugaliya terma jamoasi 2026 yilgi FIFA Jahon chempionati K guruhidagi ilk o'yinida Kongo Demokratik Respublikasiga qarshi maydonga tushadi. Uchrashuv Texas shtatining Xyuston shahridagi stadionda bo'lib o'tadi.
Portugaliya 60 yil davomida Jahon chempionatidagi muvaffaqiyatsizliklarni unutishga intiladi. 1966 yilda Eusebio boshchiligida uchinchi o'rinni egallaganidan beri, jamoa faqat 2006 yilda yarim finalga chiqdi. 2022 yilda Qatarda Marokashga chorak finalda mag'lub bo'lishdi.
Kristiano Ronaldu oltinchi Jahon chempionatida gol urish orqali o'z afsonasini kengaytirishni maqsad qilgan. U faoliyatidagi so'nggi turnirda yagona yetishmayotgan kubokni ko'tarishni orzu qilmoqda. Ronaldu 2006, 2010, 2014, 2018 va 2022 yillarda beshta mundialda gol urgan yagona futbolchi.
Portugaliya terma jamoasida Vitinya, Joau Neves va Nuno Mendes PSJ bilan ketma-ket ikkinchi Chempionlar ligasini yutgan bo'lsa, Bruno Fernandes Angliya Premer-ligasida 21 golli uzatma bilan rekord o'rnatdi.
Kongo DR terma jamoasi 52 yil ichida ilk bor Jahon chempionatiga yo'llanma oldi. Ular mart oyida Yamayka ustidan 1:0 hisobida g'alaba qozonib, interkontinental pley-offda g'alaba qozonishdi. Jamoa tarkibida Aaron Van-Bissaka, Aksel Tuanzebe va Artur Masuaku kabi Premer-liga o'yinchilari bor.
Kongo DRning eng taniqli futbol shaxslaridan biri bu muxlis Mishel Nkuka Mboladinga. U rang-barang kostyumlarda, bir qo'lini ko'tarib, Patris Lumumba haykaliga taqlid qilib, 13 yil davomida terma jamoa o'yinlariga keladi. Uning muxlislari o'yinchilarning iltimosiga binoan rasmiy delegatsiya tarkibiga kiritilgan.
K guruhida Portugaliya, Kongo DR, Kolumbiya va O'zbekiston terma jamoalari ishtirok etadi. Har bir guruhdan eng yaxshi ikki jamoa va sakkizta eng yaxshi uchinchi o'rin egalari 32-tur bosqichiga yo'l oladi.

Сборная Португалии начнет кампанию на чемпионате мира 2026 года матчем группы К против Демократической Республики Конго в Хьюстоне, штат Техас. Португальцы стремятся преодолеть 60-летнюю неудачу на мировых первенствах.
Лучшим результатом Португалии остается третье место в 1966 году под руководством Эусебио. С тех пор команда лишь однажды доходила до полуфинала (2006), а в 2022 году выбыла в четвертьфинале от Марокко.
Криштиану Роналду намерен забить на шестом чемпионате мира, став единственным игроком, которому это удалось. Он мечтает поднять единственный крупный трофей, который отсутствует в его коллекции. Роналду забивал на турнирах 2006, 2010, 2014, 2018 и 2022 годов.
В составе Португалии выделяются Витинья, Жоау Невеш и Нуну Мендеш, которые помогли ПСЖ выиграть вторую подряд Лигу чемпионов. Бруну Фернандеш установил рекорд АПЛ по голевым передачам (21).
ДР Конго квалифицировалась на чемпионат мира впервые за 52 года, обыграв Ямайку в межконтинентальном плей-офф. Команда располагает опытом игроков АПЛ: Аарон Ван-Биссака, Аксель Туанзебе и Артур Масуаку.
Самым узнаваемым лицом конголезского футбола является суперфанат Мишель Нкука Мболадинга, который 13 лет посещает матчи в ярких костюмах, изображая статую Патриса Лумумбы. Он включен в официальную делегацию по просьбе игроков.
В группе К также выступают Колумбия и Узбекистан. Две лучшие команды из каждой группы и восемь лучших третьих мест выходят в 1/32 финала.