Agar qabul qilinsa, bu YI siyosatidagi katta o‘zgarish bo‘ladi. Bryussel 1990-yillarda GMOlarni tartibga solish boshlanganidan beri ehtiyotkor pozitsiyani saqlab kelgan.
O‘ttiz yil oldin GMO mahsulotlari ko‘pincha "Frankenstein taomlari" deb atalgan. Ekologlar va ba’zi ommaviy axborot vositalari GMOlar allergik reaksiyalarga, antibiotiklarga qarshilikka va boshqa uzoq muddatli sog‘liq muammolariga olib kelishi mumkinligi haqida ogohlantirgan.
Yangi genomik texnologiyalar (NGT) an’anaviy GMOlardan farq qiladi. Ko‘pgina NGT ilovalarida begona gen qo‘shilmaydi, aksincha, CRISPR yordamida o‘simlikdagi mavjud genlar o‘zgartiriladi. CRISPR - bu Nobel mukofotiga sazovor bo‘lgan gen tahrirlash vositasi.
YI qonunchiligiga ko‘ra, NGT ikki guruhga bo‘linadi: NGT-1 (cheklangan o‘zgarishlar bilan, an’anaviy ekinlar kabi muomala qilinadi) va NGT-2 (20 dan ortiq modifikatsiyalar yoki gerbitsidlarga chidamlilik kabi istisno xususiyatlar).
O‘zgarish tarafdorlari NGT-1 ekinlarining mavjudligi fermerlarga iqlim o‘zgarishiga moslashishga yordam beradi, qurg‘oqchilik, zararkunandalar va kasalliklarga chidamli ekinlarni yaratish imkonini beradi, shuningdek, o‘g‘it va pestitsidlarga bo‘lgan ehtiyojni kamaytiradi, deb da’vo qilmoqda.
Biroq, barcha olimlar texnologiyani an’anaviy GMOlardan farqli ravishda ko‘rib chiqish kerak degan fikrga qo‘shilmaydi. King’s kolleji Londonning molekulyar genetika professori Maykl Antoniou CRISPR jarayonining o‘zi o‘simlik DNKsida kutilmagan o‘zgarishlarga olib kelishi mumkinligini ta’kidlaydi.
Bonn universitetining qishloq xo‘jaligi iqtisodiyoti professori Matin Qaim esa YI transgen ekinlarga nisbatan haddan tashqari ehtiyotkor bo‘lganini, bu esa qimmat va uzoq muddatli tartibga solish jarayonlariga olib kelganini aytadi.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti barcha GM oziq-ovqatlarini alohida-alohida baholash kerakligini ta’kidlaydi, ammo hozirda mavjud mahsulotlar inson salomatligi uchun xavf tug‘dirmaydi, deyiladi.

Европейский Союз (ЕС) готовится ослабить ограничения на выращивание культур, созданных с использованием новых геномных технологий (NGT). Ожидается, что Европейский парламент одобрит новые правила 17 июня 2026 года.
Если это произойдет, это будет означать серьезный сдвиг в политике. Брюссель придерживался осторожного подхода к генетически модифицированным организмам (ГМО) с момента начала их регулирования в 1990-х годах.
Тридцать лет назад ГМО-продукты часто называли "франкенштейновской едой". Экологи и некоторые СМИ предупреждали, что ГМО могут вызывать аллергические реакции, устойчивость к антибиотикам и другие долгосрочные последствия для здоровья.
Новые геномные технологии (NGT) отличаются от традиционных ГМО. Во многих приложениях NGT чужеродный ген не добавляется, а вместо этого существующие гены изменяются с помощью CRISPR — удостоенного Нобелевской премии инструмента редактирования генов.
Согласно новому законодательству ЕС, NGT делятся на две группы: NGT-1 (с ограниченными изменениями, приравниваются к обычным культурам) и NGT-2 (более 20 модификаций или исключительные признаки, такие как устойчивость к гербицидам).
Сторонники изменений утверждают, что доступность NGT-1 поможет фермерам адаптироваться к изменению климата, позволяя создавать культуры, устойчивые к засухе, вредителям и болезням, а также снижать потребность в удобрениях и пестицидах.
Однако не все ученые согласны с тем, что технологию следует рассматривать иначе, чем традиционные ГМО. Майкл Антониу, профессор молекулярной генетики Королевского колледжа Лондона, утверждает, что сам процесс CRISPR может вызывать непреднамеренные изменения в ДНК растения.
Матин Каим, профессор сельскохозяйственной экономики Боннского университета, считает, что ЕС был слишком осторожен в подходе к трансгенным культурам, что привело к дорогостоящим и длительным процедурам регулирования.
Всемирная организация здравоохранения заявляет, что все ГМ-продукты должны оцениваться в индивидуальном порядке, но имеющиеся в настоящее время продукты вряд ли представляют риск для здоровья человека.