AQSh prezidenti Donald Tramp G7 sammitida Eron bilan kelishuv bo‘yicha qattiq pozitsiyani bildirdi. U, agar Tehron kelishuvga rozi bo‘lmasa, Vashington “jarayonni qaytadan boshlashini” aytdi.
Tramp, shuningdek, Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu bilan hamkorlik haqida gapirib, uni “yaxshi odam, lekin ba’zida haddan tashqari hayajonlanadi” deb ta’rifladi. U Livandagi isroil zarbalari bo‘yicha Netanyaxu bilan “kichik kelishmovchilik” borligini tan oldi.
“Men unga buni yumshoqroq qilish mumkinligini aytdim”, dedi Tramp. “Cho‘lga uchgan ikkita dron hech kimga zarar yetkazmagan bo‘lsa, binolarni yopish shart emas”.
AQSh rahbari kelishuv Eronning yadro quroliga ega bo‘lishining oldini olishini va dunyoni “yadroviy xolos”dan saqlab qolishini ta’kidladi. U, shuningdek, Fors ko‘rfazi davlatlari ham jarayonga qo‘shilishini ma’lum qildi.
Livan prezidenti Jozef Aun esa, Isroil bilan muzokaralar mustaqil ekanini va Eron bilan kelishuvga bog‘liq emasligini bildirdi. “Bizni hech kim boshqa davlat bilan bog‘lamaydi va har qanday kelishuv bizning hisobimizga emas, balki biz orqali amalga oshiriladi”, dedi u.
Kelishuv imzolanish marosimi juma kuni Shveytsariyada bo‘lib o‘tishi kutilmoqda. Agar kelishuv amalga oshsa, dunyo neftining 20% tashiladigan Hormuz bo‘g‘zi qayta ochiladi.

Президент США Дональд Трамп на саммите G7 занял жесткую позицию в отношении сделки с Ираном. Он заявил, что если Тегеран не согласится на соглашение, Вашингтон «начнет процесс заново».
Трамп также высказался о сотрудничестве с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху, назвав его «хорошим человеком, но иногда слишком возбудимым». Он признал наличие «небольшого спора» по поводу израильских ударов по Ливану.
«Я сказал ему, что можно сделать это мягче», — отметил Трамп. «Когда два беспилотника, запущенные в пустыню, никому не причиняют вреда, не нужно закрывать здания».
Американский лидер подчеркнул, что соглашение предотвратит получение Ираном ядерного оружия и спасет мир от «ядерного холокоста». Он также упомянул, что страны Персидского залива присоединятся к процессу.
Президент Ливана Жозеф Аун заявил, что переговоры с Израилем независимы и не связаны с американо-иранской сделкой. «Никто не связывает нас с другой страной, и любое урегулирование будет через нас, а не за наш счет», — подчеркнул он.
Церемония подписания соглашения ожидается в пятницу в Швейцарии. Если сделка состоится, Ормузский пролив, через который проходит 20% мировой нефти, вновь откроется.