AQSh va Eron o‘rtasidagi urushni tugatish bo‘yicha 14 bandlik vaqtinchalik kelishuv matni yuqori martabali amerikalik rasmiy tomonidan jurnalistlarga o‘qib berildi.
Kelishuvga ko‘ra, imzolanishi bilan barcha frontlarda harbiy harakatlar 60 kun muddatga darhol va to‘liq to‘xtatiladi. Tomonlar bir-birlarining suvereniteti va hududiy yaxlitligini hurmat qilishga, shuningdek, ichki ishlariga aralashmaslikka majburiyat oladilar.
Blokada ostida bo‘lgan Hormuz bo‘g‘ozi bosqichma-bosqich ochiladi. Kelishuvning bir qismida Eron tijorat kemalarining bo‘g‘oz orqali xavfsiz o‘tishini ta'minlash uchun “60 kun” davomida hech qanday to‘lovsiz “o‘zining eng yaxshi sa'y-harakatlarini amalga oshirishi” qayd etilgan. Hujjatda harakat “zudlik bilan” boshlanishi, “texnik va harbiy to‘siqlarni” bartaraf etish hamda minalardan tozalash operatsiyalarini o‘tkazish zarurligi hisobga olinishi ta'kidlangan.
Muhim suv yo‘lining yopilishi jahon iqtisodiyotiga jiddiy ta'sir ko‘rsatdi. Vaqtinchalik kelishuvning 8-bandi Eronning yadro dasturi va yadro qurolini ishlab chiqishga bo‘lgan har qanday intilishiga bag‘ishlangan. “Eron Islom Respublikasi yadro qurolini sotib olmasligi yoki ishlab chiqmasligini yana bir bor tasdiqlaydi”, deyiladi memorandumda.

Текст 14-пунктного временного соглашения между США и Ираном о прекращении войны был зачитан высокопоставленным американским чиновником журналистам.
Согласно соглашению, после подписания немедленно и навсегда прекращаются военные действия на всех фронтах сроком на 60 дней. Стороны также обязуются «уважать суверенитет и территориальную целостность друг друга и воздерживаться от вмешательства во внутренние дела друг друга».
Ормузский пролив, находившийся в блокаде, будет постепенно открыт. Часть соглашения отмечает, что Иран «предпримет все возможные усилия» для обеспечения безопасного прохода коммерческих судов через пролив в течение «60 дней» без взимания платы. В документах отмечается, что движение начнется «немедленно» с учетом необходимости устранения «технических и военных препятствий» и проведения операций по разминированию.
Закрытие жизненно важного водного пути серьезно повлияло на мировую экономику. Пункт 8 временного соглашения касается ядерной программы Ирана и любых амбиций по разработке ядерного оружия. «Исламская Республика Иран вновь подтверждает, что не будет приобретать или разрабатывать ядерное оружие», — говорится в меморандуме.