Niger mudofaa vazirligi matbuot bayonotiga ko‘ra, poytaxt Niameydagi Diori Hamani xalqaro aeroportiga qurolli shaxslar tomonidan uyushtirilgan hujumda 11 askar va 2 tinch aholi halok bo‘ldi. Hujumda 22 nafar qurolli shaxs ham o‘ldirilgan, 20 ga yaqin gumonlanuvchi qo‘lga olingan.
Hujum ertalab soat 6:00 atrofida boshlangan. Aeroport yaqinida yashovchi bir xodimning aytishicha, u kuchli otishma ovozi eshitgan va xavfsizlik uchun orqaga qaytishga majbur bo‘lgan. Yana bir mahalliy manba kuchli artilleriya o‘qlari eshitilganini bildirgan.
AFP agentligi ma’lumotiga ko‘ra, qurolli shaxslar aeroport yaqinidagi nazorat punktiga “taksi”da kelgan va xavfsizlik kuchlari bilan to‘qnashgan. Otishma bir necha soat davom etgan.
Mudofaa vazirligi bayonotida armiyaning “keng ko‘lamli operatsiyasi” davom etayotgani va aeroport to‘liq xavfsiz ta’minlangan holda ochiq qolgani aytilgan. Tushga yaqin vaziyat tinchlanib, faqat armiya tozalash operatsiyalari bilan bog‘liq vaqti-vaqti bilan otishmalar eshitilgan.
Hujum uchun hech kim mas’uliyatni o‘z zimmasiga olmagan. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, 4 kishi yaralangan. Aeroport va harbiy aviabaza bir majmuada joylashgan.
Yanvar oyida ISHID bilan bog‘liq guruh ushbu majmuaga hujum qilgan edi. O‘shanda 20 jangari o‘ldirilgan, 4 askar yaralangan. Guruh havo qo‘mondonligi va dron obyektlarini nishonga olganini ma’lum qilgan.
So‘nggi haftalarda hukumat aeroport yonidagi noqonuniy uylarni buzishni boshlagan, bu “terroristik” xavfga qarshi chora sifatida izohlangan. Aeroport perimetri kengaytirilib, 350 dan ortiq xavfsizlik kameralari o‘rnatilgan.
Niamey aeroporti mamlakatning eng strategik harbiy obyektlaridan biri bo‘lib, G5 Sahel “terrorizmga qarshi” kuchlari, Rossiya harbiylari va isyonchi guruhlarga qarshi zarbalar beruvchi dron bo‘linmasi joylashgan. Niger sotmoqchi bo‘lgan uran zaxiralari ham shu yerda saqlanadi.

По данным министерства обороны Нигера, в результате нападения вооруженных лиц на аэропорт Диори Хамани в столице Ниамее погибли 11 военнослужащих и 2 мирных жителя. В ходе атаки были убиты 22 нападавших, около 20 подозреваемых задержаны.
Нападение началось около 6:00 утра по местному времени. Сотрудник аэропорта, проживающий поблизости, сообщил, что слышал интенсивную перестрелку и был вынужден повернуть назад из соображений безопасности. Другой местный источник также сообщил о мощных артиллерийских залпах.
По данным агентства AFP, вооруженные лица прибыли на такси к контрольно-пропускному пункту возле аэропорта, где столкнулись с «ожесточенным сопротивлением» сил безопасности. Перестрелка продолжалась несколько часов.
В заявлении министерства обороны говорится, что армия проводит «крупномасштабную операцию», а аэропорт полностью защищен и остается открытым для воздушного движения. К полудню обстановка нормализовалась, слышались лишь отдельные выстрелы, связанные с зачисткой.
Ответственность за нападение пока никто не взял. По предварительным данным, ранены 4 человека. Аэропорт и военная авиабаза находятся в одном комплексе.
В январе филиал ИГИЛ взял на себя ответственность за аналогичную атаку на этот комплекс, заявив, что нанес «прямой удар» по операциям против повстанцев. Тогда были убиты 20 боевиков и ранены 4 военных.
В последние недели власти начали снос тысяч незаконно построенных домов рядом с аэропортом, утверждая, что это необходимо для борьбы с «террористической» угрозой. Периметр аэропорта расширен, установлено более 350 камер видеонаблюдения.
Аэропорт Ниамея является одним из самых стратегических военных объектов страны. Здесь базируются силы G5 Sahel, российские военные и подразделение беспилотников. Также здесь хранятся запасы урана, которые Нигер намерен продать.