Janubiy Afrika Respublikasida karkidon shoxlarining noqonuniy savdosi bilan shug‘ullangan ikki shaxs sud tomonidan hukm qilindi. Politsiya ma'lumotlariga ko‘ra, bu ish dunyodagi eng yirik bunday holatlardan biri bo‘lib, qariyb yigirma yillik sud jarayonini qisman yakunladi.
Dawie Groenewald va Tielman Erasmus 1700 dan ortiq ayblov bilan yuzlashgan edi, jumladan karkidonlarni noqonuniy ovlash va shoxlarini kesish, reket va pul yuvish. Groenewald, Janubiy Afrika politsiyasi tomonidan ushbu korxonaning bosh miyasi sifatida ta'riflangan, davlat bilan kelishuvga erishib, 2 million rand (taxminan 92,000 funt sterling) jarima yoki to‘rt yillik qamoq jazosiga hukm qilindi.
Uning sherigi esa 100,000 rand jarima yoki uch yil qamoq jazosiga tortildi, deya xabar berdi Priority Jinoyatlarni Tergov Qilish Direksiyasi (Hawks bo‘limi). Janubiy Afrikada dunyodagi eng yo‘qolib ketish xavfi ostidagi qora karkidonlarning uchdan bir qismi yashaydi, Xalqaro Karkidon Jamg‘armasi (IRF) ma'lumotlariga ko‘ra.
Mamlakatda karkidon shoxlari brakonerligi keng tarqalgan bo‘lib, 2024-yilda Afrikadagi brakonerlik holatlarining 81% ini tashkil qiladi. Karkidon shoxi an'anaviy xitoy tibbiyotida qo‘llaniladi, ammo inson salomatligi uchun hech qanday foydasi yo‘q. 2022-yilgi tadqiqotga ko‘ra, qora bozorda bir tonnasi o‘n minglab dollarga baholanishi mumkin.
Politsiya ishni 2007-yilda tergov qila boshlagan. 2010-yilda 11 kishi hibsga olingan, jumladan professional ovchilar, veterinar shifokorlar, vertolyot uchuvchisi va uyushgan jinoiy guruhda ishtirok etgan oddiy ishchilar. Biroq, 15 yildan ortiq kechikishlar yuz berdi, jumladan konstitutsiyaviy sudda qilingan murojaatlar tufayli. Ish davomida dastlabki 11 ayblanuvchidan ikkitasi va davlatning 185 guvohidan 10 nafari vafot etdi, boshqalari esa ko‘chib ketdi.
O‘tgan yili Janubiy Afrikalik karkidon fermeri John Hume va yana besh kishi shox savdosi sindikatining bir qismi bo‘lishda ayblangan edi. Hume o‘z fermasida oq karkidonlarni ko‘paytirgan va shox savdosini qonuniylashtirish va tartibga solishni targ‘ib qilgan. U 2023-yilda fermasini sotganida 2000 ga yaqin karkidonga ega edi va uni boshqarishga qodir emasligini aytgan.

Южноафриканский суд вынес приговор двум торговцам рогами носорогов, что, по данным полиции, является крупнейшим подобным делом в мире и частично завершает почти двадцатилетнюю судебную сагу.
Дави Груневальд и Тильман Эразмус столкнулись с более чем 1700 обвинениями, включая незаконную охоту и обезроживание носорогов, рэкет и отмывание денег. Груневальд, названный полицией ЮАР организатором предприятия, был приговорен к штрафу в 2 миллиона рандов (около 92 000 фунтов стерлингов) или четырем годам тюремного заключения после заключения сделки с государством.
Его сообщник был оштрафован на 100 000 рандов или приговорен к трем годам тюрьмы, сообщило Управление по расследованию приоритетных преступлений, также известное как подразделение «Хоукс». В ЮАР обитает около трети находящихся под угрозой исчезновения черных носорогов мира, согласно Международному фонду носорогов (IRF).
В стране широко распространено браконьерство на носорогов: в 2024 году на ЮАР пришлось 81% случаев браконьерства в Африке. Рог носорога используется в традиционной китайской медицине, но не приносит пользы здоровью человека. По оценкам исследования 2022 года, на черном рынке он может стоить десятки тысяч долларов за тонну.
Полиция начала расследование дела в 2007 году. В 2010 году были арестованы 11 человек, включая профессиональных охотников, ветеринаров, пилота вертолета и разнорабочих, участвовавших в организованной преступной группировке. Однако последовали более чем 15-летние задержки из-за судебных разбирательств, в том числе в Конституционном суде. Двое из первоначальных 11 обвиняемых и 10 из 185 свидетелей обвинения умерли, другие эмигрировали.
В прошлом году южноафриканский фермер, разводящий носорогов, Джон Хьюм и еще пятеро были обвинены в участии в синдикате по торговле рогами. Хьюм разводил белых носорогов на своей ферме и выступал за легализацию и регулирование торговли рогами в ЮАР. У него было около 2000 носорогов, когда он продал ферму в 2023 году, заявив, что больше не может ее содержать.