Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) hukumati 15 yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni taqiqlovchi yangi qaror qabul qildi. Ushbu qarorga ko‘ra, platformalarga bir yil muddat berilgan bo‘lib, ular 15 yoshdan kichik foydalanuvchilarning akkauntlarini aniqlab, o‘chirib tashlashlari shart. Aks holda, ular to‘liq bloklanadi.
Rasmiy WAM axborot agentligining xabar berishicha, qaror “ijtimoiy tarmoqlardan foydalanish uchun minimal yoshni 15 yil qilib belgilaydi. Bu yoshdan kichik bolalarga shaxsiy akkaunt yaratish, undan foydalanish yoki boshqarish taqiqlanadi.”
Hukumat ushbu chora nomaqbul kontent, xavfli onlayn muloqot, haddan tashqari ko‘p vaqt sarflash va bolalarning shaxsiy ma’lumotlarini yig‘ish kabi muammolarni hal qilishga qaratilganini bildirdi.
Avstraliya dekabr oyida 16 yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun shunday taqiqni joriy qilgan birinchi davlat bo‘lgan edi. Buyuk Britaniya, Kanada, Indoneziya, Malayziya, Turkiya va bir qancha Yevropa davlatlari ham o‘smirlarning ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishini cheklagan. BAA esa bu borada birinchi arab davlati bo‘ldi.
Tanqidchilarning fikricha, bunday taqiqlarni amalga oshirish qiyin va bolalarni ijtimoiy aloqalardan mahrum qiladi. WAM xabariga ko‘ra, yangi qaror “raqamli bolalar himoyasidagi yetakchi global tendensiyalarga” mos keladi va bolalarni ijtimoiy tarmoqlarning to‘liq funksiyalaridan, jumladan, muloqot, nashr qilish, sharhlash, ulashish, ochiq guruhlar va kanallarga qo‘shilishdan cheklaydi.
15-16 yoshli o‘smirlar ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishi mumkin, ammo yoshga mos kontent, vaqt cheklovlari va noma’lum foydalanuvchilar bilan muloqotni cheklash kabi kuchaytirilgan xavfsizlik choralari bilan. Telekommunikatsiya idoralari qoidalarga rioya qilinmagan taqdirda platformalarga nisbatan barcha zarur choralarni ko‘rish huquqiga ega.

Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ) присоединились к растущему числу стран, запрещающих доступ к социальным сетям для несовершеннолетних. Согласно новому постановлению кабинета министров, принятому в четверг, социальные платформы обязаны в течение 12 месяцев проверить и удалить все аккаунты, созданные лицами младше 15 лет, в противном случае им грозит полный запрет.
Государственное информационное агентство WAM сообщило: «Постановление устанавливает минимальный возраст для использования социальных сетей в 15 лет. Детям младше этого возраста запрещается создавать, использовать или управлять личными аккаунтами».
Правительство заявило, что резолюция направлена на решение проблем, связанных с воздействием неуместного контента, небезопасным онлайн-взаимодействием, чрезмерным использованием соцсетей и сбором личных данных детей.
Австралия стала первой страной, введшей такой запрет для детей до 16 лет в декабре, ссылаясь на проблемы психического здоровья, кибербуллинг и недостаток физической активности. Великобритания, Канада, Индонезия, Малайзия, Турция и несколько европейских стран также ужесточили правила использования соцсетей подростками, но ОАЭ стали первой арабской страной, принявшей такие меры.
Критики утверждают, что запреты трудно реализовать и они лишают детей социальных связей. WAM отметил, что новое постановление соответствует «ведущим мировым тенденциям в области цифровой защиты детей», запрещая детям доступ к полным функциям платформ, включая социальное взаимодействие, публикации, комментарии, обмен, вступление в открытые группы и каналы.
Подростки в возрасте 15 и 16 лет смогут пользоваться соцсетями, но с усиленными мерами безопасности, включая контроль контента, экранного времени и ограничения на общение с незнакомцами. Телекоммуникационные власти ОАЭ имеют право «принимать все необходимые меры в случае несоблюдения».