Amerika Qo'shma Shtatlari harbiylari Eron portlaridagi dengiz blokadasini olib tashlaganini e'lon qildi. Bu ikki davlat o'rtasidagi kelishuvga ko'ra, muzokaralar davrida harbiy amaliyotlar to'xtatilgan.
AQSh Markaziy qo'mondonligi (CENTCOM) payshanba kuni barcha blokada harakatlari to'xtatilganini, ammo kuchlar kelishuvga rioya qilinishini ta'minlash uchun hududda qolishini ma'lum qildi.
"Bugun AQSh kuchlari Eron portlari va qirg'oq hududlariga kiruvchi va chiquvchi barcha dengiz transporti uchun blokadani olib tashladi. Amerikalik harbiylar Eron portlariga kemalar harakatiga to'sqinlik qilmayapti. Barcha harbiy blokada choralari to'xtatildi", deyiladi CENTCOM bayonotida.
Vitse-prezident Jey Di Vens Oq uydagi brifingda chorshanba kuni 12,5 million barrel neft Hormuz bo'g'ozidan o'tganini va AQSh harbiy-dengiz kuchlari "o'ndan ortiq" kemani blokadadan o'tkazganini aytdi.
Jahon neft va gaz ta'minoti uchun muhim tranzit nuqtasi bo'lgan tor bo'g'ozdagi harakat AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushi paytida deyarli to'xtab qolgan, bu energiya bozorlarini izdan chiqargan va global iqtisodiyotga tahdid solgan.
Muzokaralarni to'xtatuvchi mo'rt kelishuv hali ko'plab to'siqlarga duch kelishi mumkin, jumladan Isroilning Janubiy Livanni bosib olishi, Eron yadro dasturi va Hormuz bo'g'ozining kelajakdagi maqomi, u yerda Eron foydalanish to'lovlarini undirishni rejalashtirmoqda.

Вооруженные силы США объявили о снятии морской блокады иранских портов в рамках соглашения между США и Ираном о приостановке военных операций на период переговоров.
Центральное командование США (CENTCOM) в четверг заявило, что все усилия по блокаде прекращены, но американские силы останутся в регионе для обеспечения соблюдения соглашения.
«Сегодня американские силы сняли блокаду всего морского движения, входящего и выходящего из иранских портов и прибрежных районов. Американские военные не препятствуют транзиту судов в иранские порты. Все усилия по обеспечению блокады прекращены», — говорится в сообщении CENTCOM.
Вице-президент Джей Ди Вэнс ранее заявил на брифинге в Белом доме, что в среду через Ормузский пролив прошло 12,5 миллионов баррелей нефти, а ВМС США пропустили «более десятка» судов через блокаду.
Движение через узкий пролив, являющийся ключевым транзитным узлом для глобальных поставок нефти и газа, практически остановилось во время войны США и Израиля против Ирана, что вызвало хаос на энергетических рынках и угрожало мировой экономике.
Хрупкое соглашение о прекращении боевых действий может столкнуться с многочисленными препятствиями, включая продолжающуюся оккупацию южного Ливана Израилем, ядерную программу Ирана и будущий статус Ормузского пролива, где Иран планирует взимать плату за использование.
Администрация президента Дональда Трампа защитила уступки Ирану, изложенные в меморандуме о взаимопонимании, включая возможную экономическую помощь для восстановления страны после войны.