Eron Oliy rahnamosi Oyatulloh Mujtaba Xomeneiy Tehron va Vashington o‘rtasida yaqinda imzolangan o‘zaro anglashuv memorandumiga dastlab qarshi bo‘lganini, biroq Eron rahbariyati mamlakat manfaatlari himoya qilinishiga kafolat berganidan keyin uni ma'qullaganini aytdi.
Oyatulloh Xomeneiyning yozma bayonotida u kelishuv haqida “boshqa fikrda” bo‘lgani, ammo Prezident Mas’ud Pezeshkiyon va boshqa amaldorlar “Eron xalqi va qarshilik frontining huquqlari”ni himoya qilishga va’da berib, kelishuv uchun mas’uliyatni o‘z zimmalariga olganidan keyin ruxsat bergani qayd etilgan.
Xomeneiy Vashingtonning qo‘shimcha talablarini qabul qilmaslik haqida ogohlantirgan: “Agar Amerika tomoni ochko‘zlik qilmoqchi bo‘lsa, ular [Eron rahbariyati] buni qabul qilmaydi”.
Shu bilan birga, u AQSh bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralarni ma’qullab, “Yuzma-yuz muzokaralar dushman fikrini qabul qilish degani emasligi aniq”, degan.
Eron rasmiylarining juma kuni Shveytsariyaga kelishuvni amalga oshirish bo‘yicha muzokaralarga borishi noaniqligicha qolmoqda. Tasnim axborot agentligi manbaga tayanib, Tehronda delegatsiya yuborish haqida hali yakuniy qaror qabul qilinmaganini va maslahatlashuvlar davom etayotganini xabar qilgan.
Shveytsariya Tashqi ishlar departamenti muzokaralar rejalashtirilganidek o‘tishi kutilayotganini bildirgan. Memorandum AQSh prezidenti Donald Tramp va Eron prezidenti Pezeshkiyon tomonidan 28 fevraldagi AQSh va Isroil hujumlaridan keyin boshlangan mojaroni tugatishga qaratilgan sulh kelishuvidan so‘ng elektron tarzda imzolangan.
AQSh vitse-prezidenti Jey Di Vens Tehron va Vashington o‘rtasida 60 kunlik muzokara davri rasman boshlanganini va Eron portlariga dengiz transporti cheklovlari bekor qilinganini aytgan.
Muzokaralar ikki davlatni ajratib turgan eng bahsli masalalardan biri — sanksiyalarni yumshatishga qaratilgan bo‘lishi kutilmoqda. Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu Isroil qo‘shinlarini Janubiy Livandan yaqin vaqt ichida olib chiqishni istisno qilgan. Biroq Tramp ijtimoiy tarmoqdagi postida kelishuv doirasida AQSh Livanda, Hizbulloh va Isroil o‘rtasida “to‘liq sulh” kutishini bildirgan.
Memorandum muzokarachilarga Eron yadro dasturini qamrab oluvchi yakuniy kelishuvga erishish uchun 60 kungacha vaqt beradi. BMT bilan bog‘liq Xalqaro atom energiyasi agentligi (MAGATE) rahbari Rafael Mariano Grossi memorandum imzolanishini olqishlab, ikki tomonga Eron yadroviy faoliyati bilan bog‘liq tekshiruv choralarida yordam berishga tayyorligini bildirgan.
Kelishuv doirasida Eron dunyodagi eng muhim yuk tashish yo‘nalishlaridan biri bo‘lgan Hormuz bo‘g‘ozini qayta ochishga qadam qo‘ygan, AQSh esa Eron portlarining dengiz blokadasini tugatgan. Eron Oliy milliy xavfsizlik kengashi Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tadigan tijorat kemalaridan keyingi 60 kun davomida o‘tish to‘lovi olinmasligini e’lon qilgan.
AQSh Markaziy qo‘mondonligi (CENTCOM) Amerika kuchlari endi Fors ko‘rfazi va Ummon ko‘rfazidagi Eron portlariga boradigan yoki ulardan keladigan kemalarga to‘siq qo‘ymasligini ma’lum qilgan. Keskinlikning pasayishi bir qancha davlatlarning sayohat bo‘yicha maslahatlarini qayta ko‘rib chiqishiga sabab bo‘lgan. Buyuk Britaniya Fors ko‘rfazidagi ayrim hududlarga, jumladan, BAA, Qatar va Quvaytga muhim bo‘lmagan sayohatlar tavsiya etilmasligini bekor qilgan.

Верховный лидер Ирана аятолла Моджтаба Хаменеи заявил, что изначально был против недавно подписанного меморандума о взаимопонимании между Тегераном и Вашингтоном, но в конечном итоге одобрил его после получения заверений от руководства Ирана в защите интересов страны.
В письменном заявлении, распространенном государственными СМИ Ирана в четверг, Хаменеи сказал, что у него было «иное мнение» о соглашении, но он дал разрешение после того, как президент Масуд Пезешкиан и другие чиновники пообещали защищать «права иранской нации и фронта сопротивления» и взяли на себя ответственность за сделку.
Хаменеи предупредил, что Тегеран не примет дополнительных требований Вашингтона: «Если американская сторона проявит жадность, они [руководство Ирана] этого не примут».
Однако он также одобрил прямые переговоры с США, заявив: «Очевидно, что личные переговоры, которые будут проводиться в будущем, не означают принятия мнения врага».
Заявления прозвучали на фоне неопределенности относительно того, отправятся ли иранские чиновники в Швейцарию в пятницу для переговоров с США по реализации соглашения. Полуофициальное агентство Tasnim со ссылкой на источник сообщило, что Тегеран еще не принял окончательного решения об отправке делегации, и консультации продолжаются.
Однако Федеральный департамент иностранных дел Швейцарии заявил, что переговоры, как ожидается, состоятся по плану. Меморандум был подписан в электронном виде президентом США Дональдом Трампом и президентом Ирана Пезешкианом на этой неделе после соглашения о прекращении огня, направленного на завершение конфликта, начавшегося после атак США и Израиля на Иран 28 февраля.
Вице-президент США Джей Ди Вэнс заявил, что 60-дневный период переговоров между Тегераном и Вашингтоном официально начался в четверг, и добавил, что ограничения на морское сообщение с иранскими портами были сняты.
Ожидается, что переговоры будут сосредоточены на некоторых из наиболее спорных вопросов, разделяющих две страны, касающихся смягчения санкций, в то время как остаются вопросы о вторжении израильских военных в южный Ливан и будущей роли «Хезболлы». Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в четверг исключил вывод израильских войск из южного Ливана в обозримом будущем. Однако Трамп в посте в соцсетях заявил, что в рамках сделки США ожидают «полного прекращения огня на всех фронтах», включая Ливан, «Хезболлу» и Израиль.
Меморандум также предоставляет переговорщикам до 60 дней для достижения окончательного соглашения, охватывающего ядерную программу Ирана. Глава связанного с ООН Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Мариано Гросси приветствовал подписание меморандума и предложил помощь обеим сторонам в мерах проверки, связанных с ядерной деятельностью Ирана.
В рамках соглашения Иран предпринял шаги по открытию Ормузского пролива, одного из важнейших морских путей в мире, в то время как США прекратили морскую блокаду иранских портов. Высший совет национальной безопасности Ирана объявил, что с коммерческих судов, следующих через Ормузский пролив, не будет взиматься плата за проход в течение следующих 60 дней.
Центральное командование США (CENTCOM) заявило, что американские силы больше не препятствуют судам, следующим в иранские порты или из них в Персидском заливе и Оманском заливе. Ослабление напряженности побудило ряд стран пересмотреть рекомендации по поездкам. Великобритания заявила, что больше не рекомендует избегать необязательных поездок в некоторые районы Персидского залива, включая ОАЭ, Катар и Кувейт.