Lionel Messining otasi, Xorxe Messi sog'lig'i bilan bog'liq muammo tufayli shifoxonaga yotqizilgan va uning ahvoli "ijobiy tomonga o'zgaryapti", deb ma'lum qildi oila a'zolari.
Oilaning payshanba kuni e'lon qilgan bayonotida aytilishicha, Xorxe "shifokorlar nazorati ostida" va ular shaxsiy hayotlariga hurmat bilan munosabatda bo'lishni so'rashgan. Sog'liq muammosining tabiati haqida hech qanday ma'lumot berilmagan.
Xorxe Messining sog'lig'i haqidagi mish-mishlar Lionel Messining jahon chempionatida Jazoirdan gol urganidan keyin ko'z yoshlarini artganidan so'ng kuchaygan. "Birinchi goldan keyin ko'z yoshlarim? Men qiyin kunlarni boshdan kechirdim. Bu futbol bilan bog'liq emas edi. Va bu his-tuyg'ular shu sababli edi", dedi Messi.
Oilaning bayonoti Argentinada Xorxe Messining o'limi haqidagi mish-mishlar tarqalgan kuni e'lon qilindi. "Bunday paytlarda biz mas'uliyat, ehtiyotkorlik va insoniylikni so'raymiz. Insonning sog'lig'i va uning yaqinlarining xotirjamligi mish-mishlar yoki mas'uliyatsiz ommaviy axborot vositalarining qiziqishiga aylanmasligi kerak", dedi oila.
Xorxe Messi o'g'lining faoliyatida muhim rol o'ynagan, uning agenti va biznes ishlarini boshqargan. U 2000-yillarning boshlarida yosh Lionelni Barselonaga La Masia yoshlar akademiyasida sinovdan o'tish uchun kuzatib borgan.
U, shuningdek, Messining Barselona bilan shartnomalarini, keyin esa Parij Sen-Jermen va Inter Mayamiga o'tishlarini muzokara qilgan, shuningdek, o'g'lining imij huquqlari va ko'chmas mulk, mehmonxona va restoranlarga bir qancha investitsiyalarini boshqargan.
2016 yilda Messi va uning otasi Ispaniyada soliq to'lashdan bo'yin tovlaganlikda ayblanib, hukm qilingan, ammo ikki yildan kam bo'lganligi sababli qamoq jazosidan qochgan.
Messi hozirda Argentina terma jamoasi bilan Kanzas-Sitidagi bazada bo'lib, ular dushanba kuni Dallasda Avstriyaga qarshi ikkinchi guruh o'yinini kutmoqdalar. Oila "ko'rsatilgan mehr, hurmat va tashvish uchun samimiy minnatdorchilik" bildirdi.

Отец Лионеля Месси, Хорхе Месси, был госпитализирован из-за проблем со здоровьем, и его состояние «улучшается», сообщили члены семьи.
В заявлении, опубликованном семьей в четверг, говорится, что Хорхе находится «под наблюдением врачей», и они попросили уважать их частную жизнь. Характер проблемы со здоровьем не уточняется.
Слухи о здоровье Хорхе усилились после того, как Лионель вытер слезы футболкой после забитого гола в ворота Алжира на чемпионате мира во вторник. «Мои слезы после первого гола? У меня были тяжелые дни. Это не было связано с футболом. И эти чувства были из-за этого», — сказал Месси.
Заявление семьи было опубликовано в тот же день, когда в Аргентине распространились слухи о смерти Хорхе Месси. «В такие моменты мы просим ответственности, осторожности и человечности. Здоровье человека и спокойствие его близких не должны быть предметом спекуляций или безответственного интереса СМИ», — заявила семья.
Хорхе Месси сыграл ключевую роль в карьере сына, выступая в качестве его агента и управляя его деловыми вопросами. Он сопровождал юного Месси в Барселону в начале 2000-х на пробу в Ла Масию, молодежную академию клуба.
Он также вел переговоры по контрактам Месси с «Барселоной», а затем по его переходам в «Пари Сен-Жермен» и «Интер Майами», а также управлял правами на имидж сына и несколькими инвестициями в недвижимость, отели и рестораны.
В 2016 году Месси и его отец были осуждены в Испании за уклонение от уплаты налогов, но избежали тюремного заключения, поскольку срок был менее двух лет.
Месси сейчас находится с товарищами по сборной Аргентины на базе в Канзас-Сити, ожидая второго матча группового этапа против Австрии в понедельник в Далласе. Семья выразила «искреннюю благодарность за проявленную привязанность, уважение и беспокойство».