Amerika Qo‘shma Shtatlari Markaziy qo‘mondonligi (CENTCOM) 18-iyun kuni X ijtimoiy tarmog‘idagi e’lonida, prezident Donald Trampning farmoniga binoan, Hormuz bo‘g‘ozi orqali kemalar o‘tishiga qo‘yilgan barcha cheklovlar olib tashlanganini ma’lum qildi.
CENTCOM bayonotida: “Bugun AQSh qurolli kuchlari Eron portlari va qirg‘oqbo‘yi hududlariga kiruvchi va chiquvchi barcha dengiz yuk tashish blokadasini olib tashladi. Amerika kuchlari Eron portlariga kemalarning o‘tishiga to‘sqinlik qilmaydi. AQShning dengiz blokadasini ta’minlash bo‘yicha barcha tadbirlari to‘xtatildi”, deyilgan.
Shuningdek, harbiy-dengiz kuchlari mintaqada qolib, kelishuv qoidalariga rioya etilishini nazorat qilishini ta’kidlagan.
AQSh vitse-prezidenti Devid Vens 18-iyundagi brifingda so‘nggi sutka davomida Hormuz bo‘g‘ozi orqali taxminan 12,5 million barrel neft tashilganini ma’lum qildi.
Avvalroq Pokiston Bosh vaziri Shahboz Sharif 17-iyun kuni AQSh va Eron prezidentlari tomonidan imzolangan o‘zaro anglashuv memorandumi kuchga kirganini e’lon qilgan edi.

Центральное командование Вооружённых сил США (CENTCOM) 18 июня объявило в соцсети X, что согласно распоряжению президента Дональда Трампа сняты все ограничения на проход судов через Ормузский пролив.
В заявлении CENTCOM говорится: «Сегодня вооружённые силы США сняли блокаду всего морского судоходства, входящего и выходящего из иранских портов и прибрежных районов. Американские силы не препятствуют проходу судов в иранские порты и из них. Все мероприятия США по обеспечению морской блокады прекращены».
При этом подчёркивается, что военно-морские корабли США останутся в районе для контроля за соблюдением всех положений соглашения.
Вице-президент США Дэвид Вэнс на брифинге 18 июня сообщил, что за минувшие сутки через Ормузский пролив было транспортировано около 12,5 млн баррелей нефти.
Ранее премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф заявил о вступлении в силу меморандума о взаимопонимании между США и Ираном, подписанного президентами двух стран 17 июня.