2026 yilgi FIFA Jahon chempionati mezbonlaridan biri bo'lgan Meksika terma jamoasi Janubiy Koreyani 1:0 hisobida mag'lub etib, turnirda pley-off bosqichiga chiqqan birinchi jamoa bo'ldi.
Gvadalaxara stadionidagi o'yinda ikkinchi bo'lim boshida Luis Romo gol urdi. Janubiy Koreya darvozaboni Kim Seung-gyu baland to'pni ushlash chog'ida o'z futbolchisi bilan to'qnashib, to'pni Romo oldiga tashlab qo'ydi.
Meksika darvozaboni Raul Rangel o'yin so'nggi daqiqalarida ajoyib dubl qayd etib, jamoasining g'alabasini saqlab qoldi.
Meksika bosh murabbiyi Xaver Agirre: "Bu juda qiyin o'yin edi, biz bir santimetr ham bo'sh bermadik. Xato qilgan jamoa yutqazadi - ular xato qilishdi. Natijani eslab qolamiz", dedi.
Guruhda g'olib chiqqan Meksika 1/32 finalda uchinchi o'rinni egallagan jamoa bilan Mexiko shahrida o'ynaydi. Janubiy Koreya uch ochko bilan ikkinchi o'rinda, Chexiya va Janubiy Afrika bir ochkodan to'plagan.

Один из хозяев чемпионата мира 2026 года, сборная Мексики, обыграла Южную Корею со счётом 1:0 и стала первой командой, обеспечившей себе выход в плей-офф турнира.
Единственный гол забил Луис Ромо в начале второго тайма после грубой ошибки вратаря корейцев Ким Сын Гю, который при попытке забрать мяч столкнулся со своим игроком и уронил мяч прямо перед Ромо.
Вратарь мексиканцев Рауль Ранхель совершил впечатляющий двойной сейв в концовке матча, сохранив победу своей команды.
Главный тренер Мексики Хавьер Агирре заявил: «Это была очень плотная игра; мы не уступили ни сантиметра и боролись за каждый мяч. Кто ошибётся, тот проиграет — и ошиблись они. Результат запомнится».
Заняв первое место в группе, Мексика останется дома и сыграет в 1/32 финала с командой, занявшей третье место, в Мехико. Южная Корея с тремя очками идёт второй, Чехия и ЮАР набрали по одному очку.