Germaniya kansleri Fridrix Merz Yevropa Komissiyasining 2028-2034 yillarga mo‘ljallangan uzoq muddatli byudjet loyihasini 'juda yuqori' deb atadi va yangi taklif kiritishni talab qildi. Bryusseldagi Yevropa Ittifoqi sammitida so‘zlagan Merz, 'Stoldagi taklif juda yuqori. Raqamlarni kamaytirish kerak. Yangi taklif kiritilishi lozim', dedi.
Yevropa Komissiyasi taxminan 2 trillion yevro (2,29 trillion dollar) yoki 2028-2034 yillarda YaIMning o‘rtacha 1,26% miqdorida byudjet taklif qilgan. Biroq muzokaralar murakkab kechmoqda va ko‘pincha rahbarlar o‘z manfaatlarini birinchi o‘ringa qo‘yishadi. Hozirda Komissiya taklif qilingan byudjetni 2% ga qisqartirish masalasini muhokama qilmoqda.
Sammitda Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy ham ishtirok etdi. U Yevropa Kengashi prezidenti Antonio Koshta va Yevropa Komissiyasi prezidenti Ursula fon der Lyayen bilan uchrashib, Ukraina YIga a’zo bo‘lish yo‘lidagi navbatdagi qadamlarni muhokama qildi. Zelenskiy, 'Yaqin kelajakda qolgan beshta muzokara klasterini ochish muhim. Mudofaani kuchaytirish uchun YIdan moliyaviy yordamning birinchi tranchini olishni kutmoqdamiz', dedi.
Yevropa Ittifoqi rahbarlari Rossiyaga qarshi sanksiyalarni yana 12 oyga uzaytirishga kelishib oldi. Bu qaror birinchi marta sanksiyalarni bir yilga uzaytirishni nazarda tutadi; ilgari ular har olti oyda yangilanardi. Biroq Bolgariya bosh vaziri Rumen Radev mamlakatining sanksiyalarning so‘nggi paketiga veto qo‘yishini e’lon qildi, chunki bu Bolgariya iqtisodiyotiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Bir qator YI rahbarlari Rossiya bilan muzokaralarga shoshilishning hojati yo‘qligini ta’kidladi. Latviya bosh vaziri Andris Kulbergs, 'Avvalo, tinchlikni xohlaydigan tomon bo‘lishi kerak. Afsuski, u tomonda hech kim tinchlikni xohlamaydi', dedi. Litva prezidenti Gitanas Nauseda esa, 'Agar Rossiyadan ijobiy signallar ko‘rsak, aralashish yaxshiroq. Hozircha men hech qanday ijobiy signal ko‘rmayapman', deb qo‘shimcha qildi.
Irlandiya bosh vaziri Maykl Martin AQSh va Eron o‘rtasidagi muzokaralar kechiktirilganini 'afsuslanarli, ammo kutilmagan hol emas' deb baholadi. U dunyoga barqarorlik va tinchlik kerakligini ta’kidladi. Yevropa Ittifoqi uchun bu masala yadroviy kafolatlar va muhim dengiz yo‘llari xavfsizligidan tashqari, global iqtisodiyotga ham ta’sir qiladi.

Канцлер Германии Фридрих Мерц заявил, что предложение Европейской комиссии по долгосрочному бюджету на 2028-2034 годы является 'слишком высоким', и потребовал внести новый проект. Выступая на саммите ЕС в Брюсселе, Мерц сказал: 'Предложение на столе слишком высокое. Цифры нужно сократить. Необходимо представить новое предложение'.
Еврокомиссия предложила бюджет в размере почти 2 триллионов евро (2,29 триллиона долларов), что составляет в среднем 1,26% валового национального дохода ЕС в период с 2028 по 2034 год. Однако переговоры сложны и часто наталкиваются на сопротивление лидеров, отстаивающих свои интересы. В настоящее время Комиссия обсуждает сокращение предложенного бюджета на 2%.
В саммите также принял участие президент Украины Владимир Зеленский. Он встретился с председателем Европейского совета Антониу Коштой и председателем Еврокомиссии Урсулой фон дер Ляйен, чтобы обсудить дальнейшие шаги на пути вступления Украины в ЕС. Зеленский заявил: 'Важно открыть оставшиеся пять переговорных кластеров в ближайшее время. Мы также ожидаем получения первого транша финансовой помощи от ЕС для укрепления обороны'.
Лидеры ЕС согласились продлить санкции против России еще на 12 месяцев. Это решение впервые предусматривает продление санкций на год; ранее они продлевались каждые шесть месяцев. Однако премьер-министр Болгарии Румен Радев объявил, что его страна наложит вето на последний пакет санкций против России, поскольку это может негативно сказаться на болгарской экономике.
Ряд лидеров ЕС заявили, что нет смысла спешить с переговорами с Россией. Премьер-министр Латвии Андрис Кулбергс отметил: 'Прежде всего, должна быть сторона, желающая мира. К сожалению, на той стороне никто не хочет мира'. Президент Литвы Гитанас Науседа добавил: 'Гораздо лучше вмешаться, если мы увидим позитивные сигналы от России. Пока я не вижу никаких позитивных сигналов'.
Премьер-министр Ирландии Майкл Мартин назвал отсрочку переговоров между США и Ираном 'прискорбной, но не неожиданной'. Он подчеркнул, что мир нуждается в стабильности и мире. Для ЕС этот вопрос выходит за рамки ядерных гарантий и безопасности морских путей, влияя на глобальную экономику.