Partiyaning federal qurultoyida delegatlarga taqdim etilgan asosiy murojaatda "Biz Berlinda shaharni qizil rangga bo'yash uchun kurashmoqdamiz" deyilgan. So'nggi so'rovlarga ko'ra, Yashillar bilan uch partiyali koalitsiya sentyabr oyidagi saylovda parlamentda ko'pchilikni qo'lga kiritishi mumkin.
Berlin 2016 yildan 2023 yilgacha bunday uch partiyali koalitsiya tomonidan boshqarilgan. Bu safar Chap partiya saylovda g'alaba qozonish va meriyani o'z nomzodi Elif Eralpga topshirishni orzu qilmoqda. 45 yoshli Eralpning ota-onasi Turkiyada siyosat va kasaba uyushmalarida faol bo'lgan, 1980 yildagi harbiy to'ntarishdan so'ng Germaniyaga qochib kelgan.
Saylovda g'alaba qozonish oson bo'lmaydi. Berlindagi hozirgi hukmron Xristian-demokratik ittifoq (CDU) so'rovlarda 20% bilan yetakchilik qilmoqda. Biroq Eralp nafaqat an'anaviy chap baza, balki Berlinning boshqa qismlarida ham g'alaba qozonishga umid qilmoqda. Partiya Nyu-Yorkdagi "mo''jiza"ni takrorlashni xohlaydi.
Chap partiya Sharqiy Germaniyani 1949-1989 yillarda diktatura bilan boshqargan SED partiyasining vorisi bo'lsa-da, uzoq vaqtdan beri Germaniya siyosiy manzarasining bir qismiga aylangan. Hozirda partiya ikki shtatda koalitsion hukumat tarkibida.
Federal darajada esa Chap partiyaning hokimiyatga kelish imkoniyati kam, chunki uning tashqi va xavfsizlik siyosati ko'pchilik saylovchilar tomonidan juda radikal deb baholanadi. Partiya barcha qurol-yarog' eksportiga va Germaniyaning Ukrainadagi urushdan keyin qayta qurollanishiga qarshi.
Partiya kansler Fridrix Mertsning markazchi hukumatini harbiy byudjetni ko'paytirish va farovonlik davlatini qisqartirishda ayblaydi. Sotsialistlar Mertsning sog'liqni saqlash va pensiya tizimidagi islohotlariga qarshi.
Chap partiya bir necha hafta davomida "Yetarli! Hayotni arzon qiling!" shiori ostida namoyishlar uyushtirmoqda. 2025 yilgi federal saylovda partiya deyarli ikki barobar ovoz to'plagan va 9% ga yaqin natijaga erishgan.
Siyosatshunos Antonios Surisning fikricha, Chap partiya uy-joy va ijtimoiy siyosat kabi masalalarda yetakchilik qilishi mumkin. Partiyaning yangi rahbari Luidji Pantisano immigrant kelib chiqishiga ega bo'lib, ko'p madaniyatli jamiyatni ifodalaydi.
Partiya qurultoyidagi delegatlarning o'rtacha yoshi atigi 37, 53% ayollar. Butun Germaniya bo'ylab Chap partiya 10% dan biroz ko'proq ovozga ega va a'zolar soni 2023 yildan beri ikki barobardan ko'proq o'sib, 125 000 dan oshdi.
Biroq yangi a'zolar Yaqin Sharq bo'yicha munozarali bayonotlari bilan ham e'tibor qozongan. Partiya antisemitizmda ayblangan va rahbariyat bu munozarani jilovlashga intilmoqda.

Социалистическая Левая партия (Die Linke) резко увеличила число членов и пользуется особой популярностью среди молодых избирательниц. Партия стремится прийти к власти в городе-государстве Берлин.
«Мы боремся в Берлине за то, чтобы сделать город красным», — говорилось в основном заявлении, представленном делегатам на федеральном партийном съезде. Согласно последним опросам, трехсторонняя коалиция с «Зелеными» может получить большинство на сентябрьских выборах в парламент города-государства.
Берлин уже был «красным» в прошлом: с 2016 по 2023 год им управляла такая трехсторонняя коалиция под руководством последовательных бургомистров от СДПГ. На этот раз Левая партия мечтает выиграть выборы и занять пост бургомистра с кандидатом Элиф Эральп. 45-летняя Эральп имеет примечательное прошлое: ее родители занимались политикой и профсоюзной деятельностью в Турции, прежде чем бежать в Германию в 1980 году после военного переворота.
Однако победить на выборах будет непросто. Нынешний правящий Христианско-демократический союз (ХДС) по-прежнему лидирует в опросах с 20%. Но Эральп надеется победить не только в традиционно левых районах, но и в других частях Берлина. Партия хочет повторить «чудо Нью-Йорка».
Левая партия является потомком СЕПГ, правившей Восточной Германией с 1949 по 1989 год как диктатура, но уже давно утвердилась как часть политического ландшафта Германии. В настоящее время партия входит в коалиционные правительства в двух из 16 земель.
На федеральном уровне у Левой партии мало шансов получить власть, отчасти потому, что ее внешняя и оборонная политика считается многими избирателями слишком радикальной: партия выступает против экспорта оружия и перевооружения Германии после начала войны в Украине.
Партия обвиняет центристское правительство канцлера Фридриха Мерца в раздувании военного бюджета и демонтаже государства всеобщего благосостояния. Социалисты также выступают против запланированных реформ систем здравоохранения и пенсионного обеспечения.
В течение нескольких недель Левая партия организует протесты по всей Германии под лозунгом «Хватит! Сделайте жизнь доступной!». На федеральных выборах 2025 года партия почти удвоила свою долю голосов, получив почти 9%.
Политолог Антониос Сурис из Свободного университета Берлина считает, что Левая партия может взять на себя лидерство в таких вопросах, как жилье и социальная политика. Новый сопредседатель партии Луиджи Пантисано, чьи родители иммигранты из Италии, олицетворяет мультикультурное общество.
Средний возраст делегатов на партийном съезде — всего 37 лет, 53% составляют женщины. По всей Германии Левая партия набирает чуть более 10%, а число членов более чем удвоилось с 2023 года, превысив 125 000.
Однако новые члены также привлекли внимание спорными заявлениями по Ближнему Востоку. Партию обвиняли в антисемитизме, и руководство стремится сдержать эту дискуссию.